Türkiye'nin özellikle cumhuriyet döneminin diyebiliriz en dönüm noktası sayılacak bir seçimine girmesi için önünde sadece 48 saat gibi kısa bir süre kalmıştır. Seçim arefesi bu günlerde herkesin ve kesimin tarafını, ittifakını ve partisini büyük ölçüde belirtmiş olduğunu görmekteyiz. Ancak karar vermiş, tarafını seçmiş bu kesimler ve kimselerle konuştuğumuzda kafalardaki dağ gibi soruların henüz cevabını bulmadığını da görüyoruz. O soruların ana teması, "Adaylardan veya ittifaklardan hangisi kazanırsa ne olur" şeklindedir.

Kafalardaki o büyük sorulardan sadece bir kaçı;

Millet ittifakı kazanırsa Fetö terör örgütü tehdidi geri döner mi? Tekrar bir fırsat bulur mu? Hapishanedekilerin mağdur diyerek salıverilmesi, firari unsurlarının dönüşü ve içerde uyuyan takiyeci hücrelerin tekrar ivme ve güç kazanması söz konusu olur mu?

Cumhur ittifakı kazanırsa eğer, bileşenlerine hakim emperyal dış politika nedeniyle geçen son 12 yılda olduğu gibi komşuları ile yaşanan kaos ve kriz tekrar başka bir yerden patlak verebilir mi?

Millet ittifakı kazanırsa ittifak içi büyük parçaların batılı güçlerin desteğine önem verdikleri gerçeğinden hareketle acaba Türkiye'nin tekrar batılı emperyalist ülkelerin yörüngesine girip NATO’nun bölgedeki jandarması olur mu?

Cumhur ittifakı kazanırsa, ekonominin büyük darbeler alması pahasına savaşlar ve savunma sanayii yatırım atakları gerekçe gösterilerek Türkiye'nin gelmiş geçmiş borç stokları rekor kırmaya devam edecek mi? Her dünyaya gelen bir vatandaş yüz bin TL gibi borçla doğmaya devam eder mi?

Millet ittifakı kazanırsa Dünya ülkeleri ile entegrasyon, batı ile iyi ilişkiler ve NATO taahhütlerine bağlı kalma gibi sebepler gerekçe gösterilerek Türkiye’de kısmen de olsa girilmiş olan silah ve istihbarat bağımsızlığı yolunda sapma olur mu? Ülkenin tekrar yıllarına mal olacak Atlantik kuvvetlerine bağımlılık yolu açılır mı?

Cumhur ittifakı kazanırsa Yeni Osmanlıcılık politikalarıyla, İran ve bazı İslam ülkeleri ile süren bölgesel rekabeti de gerekçe göstererek acaba Batılıların, özellikle İsrail’in Kafkasya bölgesin de varlığına göz yumulacak mı? Türk Dünyası Birliği gibi hayali bir ittifak arayışlarıyla Türkiye, İran, Rusya ve Çin’in tek kutuplu dünya düzenine karşı oluşacak birliktelik lafta kalabilir mi?

Millet ittifakı kazanırsa ABD ve koalisyon güçleri tarafından başlatılan Suriye’nin kuzeyinde ikinci butik Kürt devleti tesisi önünde engel tamamen kalkar mı?

Cumhur ittifakı kazanırsa Türkiye’de belli bir odağın yeni Osmanlı hayali ve mezhep eksenli emperyal karakteri hortlar mı? Böylece batılıların BOP diye biçtikleri, diktikleri elbiseyi ülkemize giydirip tehlikeli vadilere çekerler mi?

Millet ittifakı kazanırsa Türkiye silah ve savunma sanayiinde ki yatırımlara ara verip tekrar batılı silah tüccarı, Nato ortaklarının sadık müşterisi ve işbirlikçisi haline gelir mi? F35 sömürü projesine alınır mı? Rusya’dan S400 alımı iptal edilip, Türkiye Ruslara karşı Ukrayna’nın yanında yer almaya zorlanır mı?

Cumhur ittifakı kazanırsa toplumun yüzde 30’dan fazlasını oluşturan Alevi gerçeği tekrar göz ardı edilip ülke yönetiminde görmezlikten gelinir mi? Bakanlık, vali, kaymakam, savcı, hakim vs bürokratik atamalarda yok sayılma geleneği devam eder mi?

Millet ittifakı kazanırsa bölgenin iç savaşlarına son veren ve insiyatifi Nato ve batılı güçlerin elinden alarak önemli çözümlere vesile olan Türkiye, İran ve Rusya’nın üçlü Astana ittifakı dağılır mı? Ortadoğu ile ilgili insiyatif tekrar Nato ve Batılılara geçer mi?

SONUÇ: Hangi aday ve ittifak kazanırsa kazansın ülkemiz ve milletimizin ikbal ve istikbaline yeni ufuklar açacak bir seçim olmasını arzu ediyoruz.

http://on4haber.com