.
.

Iğdır Üniversitesi'nde düzenlenen “Sa’di-i Şîrâzî” panelinde Filistin’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekildi.

İslam İlim Dinidir İslam İlim Dinidir

Iğdır Üniversitesi Caferilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (CAMER) tarafından Fars dilinin büyük dehası, İslam Âlimi Sa’di-i Şîrâzî üzerine panel düzenlendi.

Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda düzenlenen programa Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, il protokol üyeleri, STK ve basın temsilcileri, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlanan programın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma yaptı.

Konuşmasında İslam dünyasının birlik olması gerektiğine dikkat çeken Rektör Alma, bugün Filistin’de yaşanan insanlık dramının temel sebebinin Müslümanlar arasındaki ihtilaflar olduğunu vurguladı.

Rektör Alma, “Maalesef aramızdaki bu tefrika havası bizi bu noktaya getirdi. İsrail güçlü değil, bizim zafiyetimiz onları güçlü kılıyor. Filistin’de kardeşlerimiz soykırıma uğrarken bazı İslam ülkelerinde festivaller düzenleniyor olması bizim için büyük bir ayıp. Bu noktada iğneyi önce kendimize batırmalıyız.” dedi.

Rektör Alma’nın konuşmasının ardından CAMER Müdürü Öğr. Gör. Alaattin Yanardağ’ın moderatörlüğündeki panele geçildi.

Ehla-Der Genel Başkanı Kadir Akaras, paneldeki konuşmasında Sa’di-i Şîrâzî’nin inanç dünyasına değindi. Prof. Dr. Murat Ali Karavelioğlu, Şîrâzî’nin Türk edebiyatındaki yeri ve önemine dikkat çekerken Dr. Öğr. Üyesi Aydın Eryılmaz ise Şîrâzî’nin divanı ve eserleri üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

Son olarak Dr. Öğr. Üyesi Büşra Arslan Meçin ise Şîrâzî’nin tasavvufi yönünü anlattı.

Ehla-Der Başkanı Akaras’ın Filistin’deki insanlık dramına dikkat çeken konuşmasının ardından Öğr. Gör. Dr. Esma Şahin’in öncülüğünde Filistin’e destek amacıyla Öğrenci Topluluklarımız tarafından basın bildirisi okundu.

Program, katılımcılara teşekkür belgelerinin sunulmasının ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Programdan sonra Rektör Alma, Filistin’e destek amacıyla açılan kitap standını ziyaret etti.

Ehlader HABER