.
.

Ehlader Araştırma Bölümü

Bilhan Akkaya

İncir sıradan bir meyve değildir, aslında bir meyve bile değildir.

Teknik olarak incirler; ters çiçeklerdir. İncir ağaçları; badem ve kiraz ağaçları gibi diğer meyve ağaçları gibi çiçek açmaz. İncirlerin çok ilginç bir hikâyesi vardır.

Öncelikle, teknik olarak bir meyve değil, doğanın bir kural ihlalidir. Üremek için kurban edilmiş bir eşek arısına veya içinde ölen bir böceğe ihtiyaçları vardır. İncirler; incir olarak bildiğimiz kırmızı renk tonları olan bu büyük koyu kozanın içinde açan ters çiçeklerdir.

Her çiçek "aquenyum" adı verilen tek bir ceviz ve tek bir tohum üretir.

İncir çeşitli bitkilerden oluşmaktadır ve bu özelliği çıtır dokuya etki etmektedir. Aslında bir incir yediğimizde yüzlerce meyve yemekteyiz.

Ancak en inanılmazı incir çiçeklerinin üremek için ihtiyaç duyduğu özel tozlaşma sürecidir.

Diğer meyvelerde olduğu gibi arıların rüzgârla polen getirmelerine bağlı değillerdir. Bu sebeple incir arısı olarak bilinen özel bir arı türüne ihtiyaçları bulunmaktadır.

Doğru Kıraatın Manevi Boyutu Doğru Kıraatın Manevi Boyutu

Bu arılar, incirin büyümesi için gerekli genetik materyallerini taşır ve incirlerin çoğalmasını sağlamaktadır. İncir arıları; incir olmadan yaşayamaz çünkü larvalarını meyvenin içine bırakmaktadırlar. Bu ilişki ortak yaşam veya karşılıklılık olarak bilinmektedir.

Editör: Hasan Bedel