.
.

Ehlader Araştırma Bölümü

Bir gün adamın biri Allah Resûlü'nün (s.a.a) yanına gelerek; "Yâ Resûlallah! İnsanlar içinde iyi davranmama en fazla layık olan kimdir?" diye sordu. Resûlullah Efendimiz (s.a.a), "Annendir" diye buyurdu. Adam; "Peki, daha sonra kimdir?" diye sorunca Resûlullah yine, "Annen!" dedi. Adam, "Sonra kim?" diye sordu. Hazret yine "annen; sonra baban, sonra sırasıyla yakın akrabalarındır."  buyurdu.

Annenizden..

Eğer içinizde ona karşı bir kırgınlığınız ya da kızgınlığınız varsa ve her ne yaşanmış olursa olsun affedip helallik isteyin..

Siz bu bağı onarmadıkça kendi anneliğiniz de yarım kalacaksınız ya da işleriniz muallakta duracaktır.

Eğer anneniz hayattaysa ve yanınızdaysa sırtınızı sıvazlasın.

Ve size bilerek veya bilmeyerek, isteyerek ya da istemeyerek yapmış olduğu ahlardan, beddualardan kırgınlıklardan tevbe edip bütün haklarını helal etsin.

Zira anne her ahh ve beddua ettiğinde evladın sırtına (kâhil bölgesi denilen iki kürek kemiği arası, yani manevi kapı üzerine) bir şeytan, bir negatif duygu yerleşir ve kişinin maddi manevi hayat yolculuğunu her açıdan sabote eder. İflah olmaz deriz ya işte tam da bunu yaşarız hayatımızda..

Sürekli yaşanan maddi sıkıntılar, yolunda gitmeyen evlilikler, kronikleşen vücut ağrıları…

Birçok sıkıntının düğümü önce anneden sonra yine anneden, üçüncü kez de anneden ve dördüncü kez ise babadan geçer…

Sırtınızı sıvazladıkça bütün dertlerinizin, maddi ve manevi rahatsızlığınızın, mutsuzluğunuzun sırtınızdan zift gibi akıp gittiğini ve Rabbimizin sonsuz nurunun manevi kapınızdan bütün bedeninize dolduğunu ve sizi kuşattığını düşünün ki nitekim de öyledir.

Eğer anneniz hayatta değilse ona hediye ettiğiniz Yasinler ve onun adına verdiğiniz sadaka ile onu sevindirin…

Kapatın gözlerinizi

En mutlu olduğunuz yerde annenizle buluşun. Halini hatırını sorun, hasret giderin.. Ve helallik isteyin.

İşte bu şekilde kendi evlatlarınıza miras bırakacağınız manevi mirasın da düğümlerini çözmüş olursunuz.