.
.

 Ehlader Araştırma Bölümü

Mossad

Mossad adı dünyanın her yerinde terör eylemlerine bulaşmıştır ve çeşitli yerlerdeki olaylardan dolayı adının geçtiği yerde hayaletten söz edilmiş gibi olmaktadır.

Mossad’ın kökeni Osmanlı dönemine kadar gider. Osmanlı İmparatorluğu’nun bozguna uğramasında önemli rol oynamıştır. Mossad’ın önemli terör eylemlerindeki başarısı birçok girişimindeki başarısızlığını de örtmüştür.

Başarılı eylemleri ve güçlü propaganda ile Mossad, CIA ve KGB düzeyinde bir örgüt olarak tanınmış, başarısızlıkları pek duyulmamış ve duyurulmamıştır.

Mossad ayrıcalıklı yeteneklere sahipmiş gibi gösterilmek istenmektedir, oysa eylemlerinde genellikle Amerika CIA örgütünün sağladığı kolaylıklar ve dünyanın her yerinden toplanan bilgilere dayanır, gene CIA ile işbirliği durumundaki başka istihbarat örgütleriyle de dolayısıyla bağlantı içindedir.

Mossad’m başarılı olduğu en önemli eylemler şunlardır:

a) Ünlü Nazi Ichmann’m 1962’de Arjantin Buenos Aires’den Londra’ya ve ordan Tel Aviv’e tahta kutu içinde kaçırılması. Ichmann orda idama mahkûm edilmiştir.

b) 1986’da İsrail’den kaçarak atomik silahları hakkındaki sırları açıklayan atom bilgini Fanono’nun kaçınlması. Fanono halen hapistir.

c) 1982’de tutuklanan İsrail casusu John Pollard’ın itiraf ettiği gibi Amerikan Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) casus ağı kurmayı becererek Arap ülkelerindeki ve Türkiye ile Pakistan dâhil Orta Doğu ülkelerindeki silahlanma hakkındaki bilgilerin ve binlerce belgenin Pentagon’dan İsrail’e sızdırılması sağlanmıştır.

ABD ve İsrail’in çok sıkı stratejik bağlılıklarına karşın ortaya çıkan bu konu ciddi bir boşluk yaratmış ve skandala neden olmuştur.

d) İsrail’e kredi yardımlarını azaltmakta rolü olan eski ABD Başkanı Nixon’un son anda istifa etmesine neden olan Watergate sorununda da Mossad önemli rol oynamıştır.

e) ABD Başkanı John F. Kennedy’nin 1961’de öldürülmesinde de Mossad’m adı bulaşmıştır. Kennedy’nin katili Oswald hapishanede öldürülmüş ve cinayetin izlerinin gizlenmesinde Mossad’m varlığından söz edilmiştir. (John Kennedy ABD’de Yahudi lobisinin etkisinden kurtulmaya çalışan ilk Başkan olarak bilinmektedir).

f) Nasır döneminde Mısır silahlanma merkezinde çalışan Alman bilimadamları yerleştirilen bombalarla öldürülmüştür.

g) Mossad önde gelen FKÖ üyelerini ve önemli siyasal önderleri dünyanın her yerinde düzenlediği terör eylemleri ile öldürmüştür. Aşağıdaki önemli Filistinli önderler dünyanın çeşitli başkentlerinde Mossad tarafından öldürülmüşlerdir:

1. Ghassan Kanafani - yazar, 1972’de Beyrut’ta öldürüldü.

2. Wael Zueiter - Roma FKÖ temsilcisi. 1972’de Roma’da öldürüldü.

3. Dr. Mahmud Al-Hemşeri - Paris FKÖ temsilcisi. 1972’de Paris’te öldürüldü.

4. Hüseyin B. Abu Kheir - Lefkoşe FKÖ temsilcisi. 1973’de Lefkoşe’de öldürüldü.

5. Dr. Basil Kubelsi - Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde profesör. 1973’de Paris’te öldürüldü.

6. Muhammed Bu Dia - Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde profesör. 1973’de Paris’te öldürüldü.

7. Ahmed Bushiki - Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde profesör. 1973’de Norveç’te öldürüldü.

8. Kemal Nasser - FKÖ yürütme kurulu üyesi. 1973’de öldürüldü.

9. Muhammed Yusuf El-Najjar - FKÖ yürütme kurulu üyesi. 1973.

10. Kemal Odwan - El Fetih yürütme kurulu üyesi. 1973.

Birliğin Nedeni ve Başarının Sırrı Olarak Matem Birliğin Nedeni ve Başarının Sırrı Olarak Matem

11. Muhammed Walid Saleh - FKÖ Paris temsilcisi. 1977’de Paris’te öldürüldü.

12. Said Hammami - Londra FKÖ temsilcisi. Londra’da 1978’de öldürüldü.

13. Ali Nassir Yassin - Kuveyt FKÖ temsilcisi. 1978’de Kuveyt’te öldürüldü.

14. Ali Hassan Salameh - FKÖ güvenlik şefi. 1978’de Beyrut’ta öldürüldü.

15. Abu Safwat - El Fetih. 1979’da Kıbrıs’ta öldürüldü.

16. Samir Tukan - El Fetih. 1979’da Kıbrıs’ta öldürüldü.

17. Naim Khader - Brüksel FKÖ temsilcisi. 1981’de Brüksel’de öldürüldü.

18. Mecid Abe Şara - El Fetih Merkez Komite. 1981’de Roma’da öldürüldü.

19. Muhammed Issa Kaddumi - Filistin öğrenci Birliği. 1982’de Ankara’da öldürüldü.

20. Bağadan Mamoon Murelsh - 1983’de Atina’da öldürüldü.

21. Binbaşı İsmail Derviş - 1984’te Roma’da öldürüldü.

22. General Munthir Abu Ghazaleh - 1986’da Atina’da öldürüldü.

23. Cemil Abu Ruh - 1983’de Atina’da öldürüldü.

24. Nazih Mater - 1983’de Atina’da öldürüldü.

25. General Munther Abu Ghazaleh - 1987’de Atina’da öldürüldü.

25. General Munther Abu Ghazaleh - 1987’de Atina’da öldürüldü.

26. Abu Hassan Buheiri - İki arkadaşıyla birlikte 1988’de Lefkoşe’de öldürüldü.

27. Halil Al-Vezir (Ebu Cihad) - Mossad ve CIA tarafından Tunus’ta 1988’de öldürüldü.

 

i) Onlarca terör eylemi yanında çocuk, kadın ve yaşlısıyla 254 Filistinlinin öldürüldüğü ünlü Deir Yassin Katliamı.

Mossad’ın kökleri 1897’ye kadar gider. Uluslararası Yahudi Konferansı, Yahudi Ajansı adıyla bir örgüt kurarak Osmanlı İmparatorluğunu yıkmayı hedefleyen İngiltere ve bağlaşıklarına bilgi sağlayacak gizli gruplar kurmuştur.

1904’de ajans BILO adını taşımaktadır fakat 1914’de Osmanlı görevlilerince açığa çıkarılır. Bundan sonra Aharon Ahronson, Osmanlı İmparatorluğu’nda yeni casus grupları kurmayı becermiş, kendisi de Kudüs’teki Amerikan konsolosunun yardımıyla Cemal Paşa’ya ‘danışman’ olarak atanmayı başarmıştır.

Atandığı görev sayesinde birçok gizli Osmanlı belgesini İngiltere ve bağlaşıklarına sızdırmayı başarmış ancak Nili adını verdiği gizli örgütü 1917’de Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir.

1920’de Yahudi Albay «Kessi», Chai adını verdiği casus grupları oluşturmaya çalışmış, Shirot Yadut ve benzeri gruplar onun yönetiminde çalışmaya başlamışlardır.

1948’de Yahudi terör örgütü Etell’in önderliğini yapan Yakup Finarsahi çeşitli istihbarat örgütleriyle terör gruplarını Hagana, Tsvai, Laoumi, Shanyod, Stern, Palmach, tek çatı altında toplamıştır.

1951’de yeniden örgütlenmeye gidilerek bütün örgütler Mossad çatısı altında birleştirilmiştir. Yeni örgüt beş bölüm halinde çalışmaktadır:

1. Shin Bitt (iç güvenlikle ilgili).

2. Elyaho Bitt (Yahudilerin İsrail’e getirilmesi).

3. Chai (bilgi toplama ve değerlendirme).

4. Sharot Minin (askeri istihbarat).

5. Aman (diplomatik kanallarla güvenlik ve istihbarat). Israel Harel, Mossad’ın 1953’deki ilk başkamdir. Onu Maier Amit, Tsvai Zamir ve 1956’da Kasap Sharon’un asistanı olan Ishak Khot izlemişlerdir.

Terör eylemlerinin başlamasından beri Mossad’ı destekleyenler içinde önde gelenlerden biri de Menahem Begin’dir.

Türk topraklarında Mossad’ın gerçekleştirdiği bazı eylemler şunlardır:

1. 29 Nisan 1981, Mossad sözde bir uyuşturucu kaçakçısını El-Al havayollarıyla İsrail’e kaçırdı. Türk yetkililer İsrail’i resmen protesto ettiler.

2. 16 Temmuz 1982, Mossad Filistinli Öğrenci Birliği Türkiye kolunun başkanı Muhammed Issa Kaddumi’yi öldürdü.

3. 11 Ağustos 1980’de FKÖ Türkiye temsilcisi Abu Firas’ı öldürme girişimi başarılı olamadı. Mossad ajanı Ziad Suweity harekete geçemeden yakalandı, düzenlenen basın toplantısında Mossad’ın planı ve Ankara’daki İsrail askeri ataşesi Ishak Kahana’nın girişimdeki rolüyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Kahana Türkiye’yi terk etti ve yerine aynı görevle kimse gönderilmedi. Suweity FKÖ tarafından Beyrut’a getirildi, yargılandı ve ölüme mahkûm edildi.

İngiltere 1980’den bu yana Mossad ajanlarının sahte İngiliz pasaportu kullanmaları ve Heathrow havaalanından Fonono’nun kaçırılması nedeniyle İsrail’i protesto etmiştir.

Mossad en ciddi darbeyi 1959’da ajan Ilia Kohen’in İsrail’deki amirleriyle telsizle konuşurken Suriye’de tutuklanmasıyla yaşamıştır. Kohen, Mossad tarafından yirmi yıllık emekle yetiştirilmiş, Arap adıyla (Amin Salim Sabit) Latin Amerika’ya gönderilmiş, orda Suriyeli görevlilerle yakın ilişki kurmuş ve Suriye’de başkanlık seçimlerine girmeye hazırlanacak kadar ileri gitmiştir. Cemal Abdülnasır’m Suriye ile birlik kurduğu dönemde yakalanarak Şam’da asılmıştır.

Bir dizi terör eylemleri yanında Mossad 1972’de çeşitli FKÖ temsilcilerine bombalı mektuplar göndermiş, Fas, Cezayir, Bonn temsilcilerinin ölümüne neden olmuş, yalnız Brezilya’daki temsilci Abu Firas Brezilya polisinin bombayı ortaya çıkarmasıyla kurtulmuştur.

Mossad halen, CIA ile işbirliği içinde çeşitli kurtuluş hareketlerine karşı dünya çapında eylemlerine devam etmektedir.

Editör: Hasan Bedel