Ehlader Araştırma Bölümü

İranlı ressam Hüseyin Hâbibî'nin Aşura tablosu, geleneksel ve çağdaş resim sanatının mükemmel bir örneği olarak kabul edilebilir.

.

Geleneksel İran resimleri konusunda eşsiz bir bilgi birikimine sahip olan Hâbibî, başta Hindistan ve Türkiye olmak üzere diğer ülkelerin resim sanatları konusunda yaptığı kapsamlı çalışmalar sayesinde bugün birbirinden kıymetli eserler ortaya çıkarmaktadır.

.

.

Resimle olayları detaylı bir şekilde anlatımı, bu sanatçının yapıtlarının öne çıkan özelliklerinden biri olarak kabul edilebilir ve bu özellik izleyiciyi yapıtla ilk karşılaşmada şaşkına dahi çevirmektedir. Hâbibî'nin anlatım tarzı izleyici için hoş bir sohbet ortamı oluşturmakta ve incelediğimiz bu tabloda olduğu gibi her sahnesinde ilgi ve merak uyandıracak birbirinden farklı detayları bir bütünlük içerisinde görmekteyiz.

.

.

Hâbibî'nin diğer eserlerinde de görülebilen parlak renkler, dolu ve boş alanlar, metin için tablonun kullanımı, güzel ve yoğun bir bordüre sahip olması eserlerinin özellikleri arasında sayılabilir.

.

Bahsedilebilecek bir diğer nokta ise sanatçının tasarım bilgisinden kaynaklanan insan figürlerinin tasarımındaki uyumudur. Hâbibî, kendisini sade bir ressam olarak görse de, akademik bir sanatçı gibi tasarım ve mekân yaratmayı öğrenmiş ve geleneksel figürleri ihya etmekten vazgeçmemiştir.

.

Ehlader HABER