.
.

Ehlibeyt dostları Emire'l Müminin İmam Ali'nin mübarek doğum gününü dünyanın birçok noktasında idrak etmeye devam ediyor ve Avusturya'nın başkenti Viyana'da da bu mübarek gün kutlandı.

Viyana Ehlibeyt Camiî’nde İmam Ali’nin doğum günü programı değerli Ehlibeyt âlimimiz Seyyid Musa Erdoğdu hocamızın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından selamlama konuşması ile başladı.

Daha sonra kürsüye davet edilen Ehlibeyt Âlimleri Derneği Başkanı Sayın Kadir Akaras bu önemli güne dair oldukça kıymetli bilgiler paylaştı.

Akaras İmam Ali’nin gerçek değerinin tarihin tüm insanlar tarafından gereğince anlaşılmadığına değinerek şunları söyledi:

“Dünya var olduğundan beri insanlar her daim bir kahraman arayışına girmişler ve bu konuda birçok karakteri abarta abarta kendileri için olgu kabul etmişlerdir. Felsefede, savaş sanatında, ilimde, tasavvufta, hukukta vs. hangi alana bakarsanız bakın İmam Ali bu konularda hep daha üstündür. Felsefe alanında Sokrat’tan, Aristo’dan daha üstündür, savaş sanatında Büyük İskender’den, Cengiz Han’dan daha üstündür, tasavvufta Mevlana’dan ve diğerlerinden daha üstündür... Ama insanlar bu üstünlüğün kıymetini bilmemek adına diretmişlerdir. Hele Müslümanlar, tarih boyunca İmam Ali’yi hep yalnız bırakmışlardır.”

Adalet, Ali ile ikame olundu ama karşısında hep adaletsiz insanlar bulundu. Diyen Ehla-Der Genel başkanı Kadir Akaras cümlelerine şöyle devam etti:

“Müminlerin Emiri her daim adaletle davrandığı için yalnız bırakıldı, düşmanlar edindi. İnsanlar ona sırf adil olduğu için düşman oldu, ona karşı savaş çıkardı. Normal bir siyasetçi gibi davranıp, insan kayırıp, ayrıcalık yapsaydı yanında o kadar çok insan dururdu ki; bunun haddi hesabı dahi olmazdı. Ama İmam Ali adil davrandı ve sosyal adaleti ayakta tutmaya çalıştı. Adaleti sağlamak çetindir ve hakkı savunmak yalnızlığı getirir. Nasıl ki Hz. Ali, adaleti korumak için yalnız bırakılmaktan korkmadı; bizim de onun gibi davranmamız gerekli hatta sonu yalnızlık dahi olsa.”

Oldukça samimi bir atmosferde gerçekleşen bu programda adı ‘Ali’ olan gençlerimize hediyeler takdim edildi ve daha sonra verilen ikram yemeği ile program son buldu.

Ehlader HABER