.
.

Türkiye ve Suriye'de meydana gelen ve bu iki ülkede çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi ve yaralanmasına neden olan depremin ardından Dünya Ehlibeyt (a.s) Kurultayı genel sekreteri Ayetullah Rıza Ramazanî ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Abdürrıza Râşid birer mesaj yayınladı:

.

Bismillahirrahmanirrahim

وَبَشِّرِ الصَّابرِینَ الَّذینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ.

“Sabredenleri müjdele. * Onlar ki, bir musibete uğradıklarında, "Kuşkusuz biz Allah'tanız ve kuşkusuz O'na döneceğiz." derler.”

(Bakara, 156)

Çok sayıda Müslüman kardeşimizin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan depremin yürek burkan hadisesi beni, yüksek kurul üyelerini ve Dünya Ehlibeyt Kurultayı ve bütün Ehlibeyt dostlarını derinden üzmüştür. Bu elim olayı dost ve kardeş iki ülkeye, Türkiye ve Suriye milletlerine tesliyet arz eder, başsağlığı dilerim.

Bu vesileyle Dünya Ehlibeyt Kurultayı, bütün bağlı kuruluşlarıyla birlikte bu büyük musibeti kendi musibeti olarak addederken, İslami ve insani görevimiz doğrultusunda gücümüz elverdiği ölçüde hiçbir maddi ve manevi destekten geri durmayacağımızı bildiriyoruz. Umut ediyoruz ki bu çağrımız ve acılarınızı paylaşmamız, her iki ülkedeki musibet görmüş kardeşlerimizin yaralarına bir nebze merhem olur inşallah.

Tekrar İran halkı ve Ehlibeyt dostlarından taraf derin üzüntülerimizi iletirken, yapılan yoğun çalışmalarla en yakın zamanda durumun normale dönmesini temenni ediyor, Allah-u Teala’dan bütün insanlık için kapsayıcı bir güvenlik, vefat eden kardeşlerimiz için rahmet ve mağfiret, yaralılar için acil şifalar ve geriye kalanlar için sabır ve mükafat diliyoruz.

Vesselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berakatüh.

Rıza RAMAZANÎ

Dünya Ehlibeyt Kurultayı genel sekreteri

* * *

.

Bismillahirrahmanirrahim

Resulullah (s.a.a) şöyle buyuruyor:

مَنْ سَمِعَ رَجُلاً یُنادِی یا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم

“Kim ‘Ey Müslümanlar!’ diye feryad eden (yardım talep eden), birisini duyar da ona cevap vermezse Müslüman değildir!"

(el-Kâfi, c. 2, s. 164, Hadis: 5)

 

Dünya Ehlibeyt Kurultayı’nın saygıdeğer üyeleri ve yetkilileri!

Kurultay’ın mübelliğ temsilcileri!

Kurultay’ın yurt dışındaki bütün temsilcilikleri!

Selamun Aleyküm!

Bildiğiniz üzere Türkiye ve Suriye’de gerçekleşen deprem ve artçı sarsıntılarda çok sayıda Müslüman kardeşimiz hayatını kaybetti. Bunun yanında maddi kayıplar ve psikolojik travmalar da yaşandı. 

Böyle bir durumda hem insani vicdanın gereği olarak hem bu azizlerin yardım çağrısına karşılık olması ve hem de yaralarına merhem olma amacıyla devamlı hayır işlerde öncülük eden siz büyüklerimizden ricamız, nakdi ve gayri nakdi yardımlarınızı bu acı olayın gerçek sahiplerine teslim edilebilmesi için kurultayın yetkililerine ulaştırmanızdır.

Dünya Ehlibeyt Kurultayı, yapılan yardımları yerine ulaştırmak için gerekli her türlü hazırlığı yapmıştır.

Yüce Rabbimizden Müslüman kardeşlerimize yardım ve hizmette başarılarınızı artırmasını niyaz ederiz.

Abdürrıza Râşid

Dünya Ehlibeyt Kurultayı 
Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı

Ehlader HABER