.
.

Düşünmek eylemi kısaca aklından geçirmek, zihinsel yetiler oluşturmak anlamdadır. Düşünmek, algılar, görüntü ve nesneler kavramlar, dil, sembol ve işaretlerle gerçekleşir. İslam dininde “düşünmek/tefekkür” ile ilgili birçok hadis aktarılmıştır. İyi tefekkür nedir kötü düşünce nedir konusu hadislerde açıklanmış, dile getirilmiştir.

İmam Cafer Sadık (as): “Düşünmek, iyilerin aynası ve kötülüklerin örtüsüdür.”

Kötü düşüncelerin sebeplerine ara ara değinilmiş olup, bunlardan kurtulmanın yolları da belirtilmiştir.

İmam Ali (as): “Kim az yerse düşüncesi saf olur.”

Yine İmam Ali (as) konuyla ilgili şöyle buyurmuştur:

 

“Sürekli karnı tok olan kimsenin düşüncesi, nasıl saf ve berrak olabilir?”

Ancak yine her konuda olduğu gibi bu alanda da her iki uçta aşırıcılığa (iyi ve kötü düşünce) değinilmiş ve bu aşırıcılıktan kaçınılması gerektiğine vurgu yapılmıştır.

Stres (veya kaygı) ile başa çıkmada kullanılan yöntemlerden bir tanesi “düşünce durdurma”dır.

İmam Ali (as):

 

“Günahlar hakkında çok düşünen kimseyi, günahlar kendilerine doğru çekerler.”

Zihni meşgul eden ve tabir caiz ise çöplük halinde biriken düşünlerden kurtulmak insanın stres ve kaygısını giderir, hayata daha pozitif bakmasını sağlar. Unutmamak gerekir ki çöplükler sadece bir tane çöpten oluşmaz ancak çöplükleri yavaş yavaş temizlemek zihnimizi berraklaştır.

Öğrenci, Bilge adamın yanına geldi ve "Zihnim sürekli saçma sapan ve rahatsız edici şeylerle meşgul oluyor. Ben bu düşüncelerden kurtulamıyorum ve rahatsız oluyorum" dedi.

Bilge adam; "Bu gece ormandaki maymunları düşünmemeye özen göster" dedi.

Öğrenci çok şaşırarak; "Şimdiye kadar böyle bir düşüncem olmadı ki hiç!!"

Bilge adam; "Ne güzel işte, bu gece de düşünme ormandaki maymunları"

Gece olduğunda öğrenci adam ne ettiyse ormandaki maymunları zihninden söküp atamadı. Ne yapıp etti ama maymunlar zihninde bir o dala bir bu dala sıçrayıp durdular.

Ertesi gün öğrenci, Bilge adamın yanına geldi ve olayı anlattı.

Bilge adam; "Bir şeyi düşünmemeyi düşündüğü zaman o konu her yandan zihnine hücum eder ve zihnini meşgul eder... Böyle durumlarda sevdiğin ve senin hayatını etkileyebilecek olumlu gelişmeleri düşün, o konuya yoğunlaş! İşte o zaman istenmeyen konular zihninde yer kaplamayacaktır.”