.

.

Ehlader Araştırma Bölümü

İmam Muhammed Bakır'dan (a.s) rivayet edilmiş ve Ehl-i Beyt taraftarları için önemli bir yere sahip olan 'Aşura Ziyareti' adlı metinler, yüreği Hz. Muhammed'in evlatları ile olanların uzaktan ve yakından İmam Hüseyin (a.s) ve dostlarını ziyaret etmek ve Aşura vakıasını anmak için okudukları bir ziyaretnamedir. 

Seksenlerin sonlarına doğru kalp hastalığı tekrar nükseden Seyyid Ruhullah Musavi el-Humeyni'ye doktorlar, sağlık yürüyüşlerini sıklaştırması gerektiğini söylemişlerdi. Kaynakların yazdığına göre ise İmam Humeyni'nin dilinden düşürmediği dualardan birisi de Ziyaret-i Aşura idi.

İmam en küçük zaman boşluğunu dahi bir zikir çekerek, bir ibadet yaparak, bir makale okuyarak veyahut bir yazı yazarak değerlendirirdi. Zaten İmam'dan geriye kalan bunca kitap ve konuşma metninin zamanını hesaplamaya kalkarsak; mevzuyu fazlasıyla anlayacağız. Çok bereketli ve faydalı bir ömre sahipti.

Doktorların tavsiye üzerine İmam, ömrünün son dönemlerinde yapmış olduğu yürüyüşlerini sıklaştırmıştı ve bunun da bir zaman kaybı olmaması için yanında taşıdığı radyosundan günün gelişmelerini takip ederdi veya zikir ile meşgul olurdu. Hatta çokça şahit olunmuştur yaklaşık 40-45 dakika süren bu sağlık yürüyüşlerini, Aşura Ziyareti okuyarak değerlendirirdi. Yüz lanet ve yüz selam kısmını da ayak temposuna göre ayarlardı.[1]

[1]Hüccetü'l İslam ve'l Müslimin Resuli Mahallati, Havza, Sayı38, S.66