.
.

Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi'nde cuma namazı eda edildi. Cuma namazı öncesi mimbere çıkan Türkiye'deki Ehlibeyt Alimlerinin çatı kuruluşu Ehla-Der Genel Başkanı Kadir Akaras cemaate seslendi.

Dünya hayatının nasıl görülmesi gerektiğine değinen Kadir Akaras, ”İnsanın fıtratında mükemmel olanı sevmek ve ona yönelmek vardır" diyerek insanın dünyayı malzeme olarak kullanması gerektiğine değindi.

İçinde bulunduğumuz dünyayı anlamanın fıtri bir mesele olduğunu söyleyen Ehlader Başkanı, "Dünya insan için bir araç ve malzeme olarak kalmalıdır. Daha fazla ve farklı anlamlar yüklemek hedeften saptırır." ifadesinde bulundu.

Asıl yaşama amanın 'dünyanın malzemesi olmak' değil 'dünyayı malzeme olarak kullanmak' olduğuna değinen Akaras, "Av ve avcı örneği bu noktada yardımcı olur. Dünyayı avlamak istersen avlanabilirsin." açıklamasında bulundu.

Ehlader Başkanı açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Bu uğurda çalıştıklarımız bizi yani fıtratımızı dağıtırsa algılarımız bozulur. Gerçeği görme ve yorumlama yetimizi kaybedebiliriz. Dünyanın peşinden koşan kişi onun malzemesi olur. Allah ise bu kişilerin de cehenneme malzeme olacağını bildiriyor. Bu duruma gelmemek için dışarıdan gelen fikirleri düşünerek ve tartarak kabul etmeliyiz. İyi ve kötü olarak değerlendirip özlerine göre davranırsak o zaman dünyayı malzeme olarak kullanmış ve cenneti satın almış oluruz."

İnsanların dünyada nasıl yaşamak istiyorsa o yöne doğru yöneldiğine değinen Akaras, "İnsan kendinden değersiz bir olgunun kölesi oluyor. Bu insana yakışmayan bir durum." dedi.

Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî’nin 2024 Hac Mesajı Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî’nin 2024 Hac Mesajı

İnsanın bu dünyada sahip olacağı şeylere vurgu yapan Ehlader başkanı "Emek ve para harcadığımız her şey bu zamanda kalıyor o zaman nasıl bunlara sahip olabiliyoruz?" ifadesinde bulunarak, Zarif ve ariflerin ortak noktalarına değindi.

Zahit ve ariflerin dünyayı kendilerine bir araç olarak gördüklerine değinen Ehlader Başkanı, "dünyayı kendisine köle olarak kurgulayarak arif olmaktadırlar. Hak ve gerçek olan malzeme yanımızda götüreceğimiz şeydir. Bu dünyada bırakacağımız şeyler bizim için malzeme olamaz." dedi.

Hz. Fatıma tek başına bir miğferdir

Hz. Fatıma'nın (s.a.) şehadet günlerine değinen Kadir Akaras "Hz. Fatıma (s.a.) tek başına bir miğferdir." dedi.

Şehadetin önemini vurgulayan Akaras şunları söyledi:

"Hz. Fatıma'yı (s.a.) sevmek bir lütuf ve nimet olmasının yanında aynı zamanda İlahi bir farzdır. Hz. Fatıma’nın (s.a.) şehadetini anmak ve anlamak belki de en önemli gündür. Hz. Fatıma (s.a.) bütün imamlarımızın annesidir bununla birlikte "Ümmü Ebiha" yani babasının annesi ifadesi kullanılır. Hz. Fatıma (s.a.) hem imamlarımızın hem Peygamberimizin (s.a.a) tarafından özel ve seçkin bir şahsiyet olarak apaçık ortada durmaktadır."

Filistin kantarın topuzudur

Gazze savaşına vurgu yapan Ehlader Başkanı "Gazze terazinin topuzudur. Kim eğerse savaşı kazanacak." dedi.

Savaş etkilerinin güç dengelerini değiştirdiğine değinen Akaras şunları söyledi:

"Gazze sadece bir bölge savaşı olarak görülmemeli. Yemen, Libya, Afganistan, Suriye bu ülkeler hep aynı süreçten geçtiler ama böyle bir ses ve yankı oluşturmadı. Bunun sebebi Filistin'in farklı ve önemli olmasında kaynaklı. Direniş askerleri bu kadar zor zamanda ve az imkanla bu kadar büyür bir ses ve cevap vermeyi başardı."

Halkların gerçekleşen başarılı operasyon karşısındaki şaşkınlığına değinen Ehlade Başkanı, onların "Bu nasıl bir inanç ve imandır?" şeklinde sorular sorarak İslam'ın mukaddes değer ve konumuna ilgi göstermeye başladıklarını belirtti.

Direnişin gereken amaçlara ve hedeflere emin adımlarla ulaştığını söyleyen Akaras, "Dünya gündemini etkilemek bunlardan biriydi ve başarıldı." dedi.

Direniş oldukça mutlu

Direniş Liderlerinden Usame Hamdan ile görüştüklerini açıklayan Akaras, Direniş liderleri ile Lübnan'da yapılan görüşmeden notlar aktardı.

Herkesin emin ve mutlu olduğuna değinen Ehlader Başkanı şu ifadelerde bulundu:

"Direniş, tüm üyeleriyle oldukça mutlu ve kendinden emin ilerliyor. Bu hususu sorduğumuzda ise cevap olarak 'Biz görevimizi yapıyoruz. Direniş bizim görevimiz ve bunu yapmaktan gurur duyuyoruz' dediler. Peki biz görevimizi yerine getiriyor muyuz? Vazifemiz olan boykot meselesine gerekli özeni gösterebiliyor muyuz?" 

Filistin direnişinin söz konusu operasyonları 75 yıllık bir deneyim temelinde hazırladıklarına değinen Akaras, direnişin şu ana kadar 'sahaya inmediğini'n belirtildiğini söyledi.

Bunun yanı sıra İslam ülkelerinin duyarsızlığına değinen Ehlader Başkanı, "En azından bu savaş döneminde ilişkilerin askıya alınması gerektiği Direniş liderleri tarafından ifade edildi." dedi.

"Bizden asker istemiyorlar. Sadece petrol göndermeyin, su göndermeyin yeterli." diyen Akaras, "Ama bunu bile yapamamaktayız. Bu cinayetlerde hepimizin payı var. Hem toplum olarak Hem de bireysel olarak vazifemizi yerine getiremedik." dedi.

Herzog'u çağırmak Gazze'ye ihanet etmektir

Siyonist İsrail'in sözde Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Birleşik Arap Emirlikleri ev sahipliğinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı'na çağırılmasına tepki gösteren Kadir Akaras "Onlar sadece yok etmekten anlar" dedi.

Siyonist rejim yetkilileri ile görüşecek olan liderlere değinen Ehlader Başkanı şunları kaydetti:

"Herzog ile görüşecek ve konuşacak olan liderler var. Onun çağırılması zaten başlı başına bir problemdir. Bu, Filistin direnişine ihanet demektir. Onunla görüşecek ve tokalaşacak olan liderlerin elleri kesilsin. Onların elleri kanlıdır ve onunla görüşenlerde bu işe ortaktır."

.

Ehlader HABER

https://www.on4haber.com/kadir-akaras-filistin-meselesinden-hepimiz-sorumluyuz
Editör: Hasan Bedel