.
.

Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla

“İnsanlar arasında haccı ilan et ki, gerek yaya, gerek de uzak yollardan binekler üzerinde sana gelsinler.” 

[Hac/27]

Aziz Müslümanlar Kardeşlerimiz!

Bugün; fakir ve yoksulları, yetim ve kimsesizleri koruyup gözeten engin yürekli, şefkat ve merhamet kahramanı mü’minlerin bayramıdır. Bugün, büyüklerini ziyaret ederek gönüllerini hoş eden, küskünleri barıştıran, uzakları yakın kılarak yüreğindeki neşeyi ve sevincini başkalarına taşıyan iyilik erlerinin bayramıdır.

Fakat maalesef bayram coşkusunu bu yıl biraz daha buruk yaşamaktayız, zira bu yıla büyük bir hüzün ve gözyaşları ile başlayıp; milletçe birlik ve beraberlik içerisinde depremin yaralarını sardıkça huzura ermeye başladığımız günlerdeyiz.

Yine de bizler tevekkül bayraktarı Hz. İbrahim’den öğrendiğimiz teslimiyet ile, “Gün doğmadan meşîme-i şebden neler doğar.” bilinciyle bu şer gözüken tüm sıkıntıların aslında doğacak nice güzel günlerin habercisi olduğuna inanmaktayız. 

Evet, tüm olumsuzluklara rağmen duaların kabul olduğu bu bayram gününde; coğrafyamızda ve dünyada yaşanan doğal afetlerin, başta Siyonist rejim İsrail ve büyük şeytan Amerika'nın mezalimlerinin son bulması için hem dua silahına sarılmalı ve çokça dua etmeliyiz hem de pratik anlamda çaba sarf etmeliyiz.

Unutmamalıyız ki; Hac, dilleri, renkleri, giyimleri ve ülkeleri farklı ama gayeleri ve yürekleri bir, milyonlarca Müslümanın mal, mülk, makam ve mevki gibi tüm dünyevî kaygıları geride bırakarak Yüce Rabbimizin huzurunda toplanma ve bu bakışta İslamî Vahdeti diriltmede eşsiz bir role sahiptir. Eğer bu fırsatı iyi ve yerinde değerlendirmesini bilirsek İslam Ümmeti şahlanacak ve Muhammedî İslam tekrar dirilecektir.

Bu günler, aynı zamanda, Rabbimizin lütfettiği nimetlere şükranlarımızın bir ifadesi olarak eda ettiğimiz kurbanlarımızı komşularımızla ve ihtiyaç sahipleri ile paylaştığımız değerli ve bereketli vakitlerdir.

Rabbimiz bu güzel bayram gününde hac ibadetini ifa etmek için kutsal beldelerde bulunan kardeşlerimizin haclarını mebrur eylesin. Gidemeyen ama gitmek için niyet eden kardeşlerimizin niyetlerini makbul eylesin.

Bu duygu ve temennilerle Türkiye’de yaşayan Müslüman kardeşlerimiz başta olmak üzere aziz milletimizin ve âlem-i İslam’ın bayramını tebrik ediyoruz. Bayramlarımızın mesrur olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği

(Ehla-Der)

27 Haziran 2023

İstanbul

Ehlader HABER