.
.

İstanbul Güngören'de bulunan Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi, bu Ramazan Bayramı'nda da Ehlibeyt dostlarının namaz için bir araya geldiği noktalardan oldu.

22 Nisan Cumartesi günü, sabahın erken saatinde bir araya gelen Ehlibeyt dostları, Türkiye’deki Ehlibeyt Alimlerinin çatı kuruluşu olan EHLADER Genel Başkanı Kadir Akaras'ın imametinde Ramazan Bayramı namazını kıldı.

Bayram namazı için bir araya gelen Ehlibeyt dostlarına hitap eden Kadir Akaras, oruç ibadetinin aşamalarını anlattı. Allah’ın oruç ibadeti için, “oruç sadece benim içindir ve onun mükafatını da sadece ben veririm” dediğini belirtti.

"Ne mutlu o kimselere ki, kalpleri ilahi aşkla, sevgiyle dolu olsun. Allah sevgisi dışında insanı yönlendiren ne varsa insanı dünyada hüsrana, ahirette de ateşe götürür. Sadece Allah’ın muhabbetidir ki, insanın hayatına anlam, ibadetine eğer katar. Oruç tutmanın Ramazan ayında bir aşaması şudur ki, biz kendimizi birtakım günahlardan uzak tutuyoruz, helal olan birtakım yiyecek ve içeceklerden uzak duruyoruz.”

Haramlardan sakınmanın ve yemekten uzak durmanın oruç ibadetinin en düşük seviyesi olduğunu belirten Akaras, Ramazan ayının sonunda bayram yapılmasının nedeninin geçmişteki bütün günahların affedilmiş olması ümidi olduğunu kaydetti.

Oruç ibadetinin en üst mükafatına da işaret eden Ehlader Başkanı Akaras, bunun da Allah’ın “mükâfatını ben veririm ya da mükâfatı ben olurum” dediği merhale olduğunu vurguladı.

RUYET-İ HİLAL KONUSU

Ehlibeyt imamlarından İmam Zeynel Abidin’in bayram günlerini vahdet ve birlik günleri olarak nitelendirdiğini söyleyen Kadir Akaras, hilal konusunun bu birliğe zarar vermediğini söyledi.

Hilal konusunun içtihadi bir mesele olduğunu belirten Akaras, bayramın farklı günlerde yapılmasının vahdete zarar vermeyeceğini vurguladı. Gündelik tartışmalardan uzak durulması gerektiğini de söyleyen Akaras, önemli olanın taklit edilen müçtehidin fetvasına uymak olduğunu kaydetti.

Hilal ve bayram konusunu siyasi hesaplaşma meselesi haline getirmemek gerektiğine işaret eden Ehlader Başkanı Kadir Akaras, bunun Ramazan ayının ruhuna da uymadığını ifade etti.

Herkesin bayramın sıcaklığını, güzelliğini gönüllerde yaşaması gerektiği mesajını veren Akaras, bayramın ümmet içinde emperyalizme, siyonizme, şeytana karşı bir kıyam olması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmasının son bölümünde Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yaşanan felaketi de hatırlatan Ehlader Başkanı Akaras, yaşamını yitirenlere rahmet dileyip, dua etti.

Akaras’ın konuşmasının ardından Ehlibeyt dostları bayram namazını eda etti. Cemaatin bayramlaşmasıyla Bayram namazı sona erdi.

RAMAZAN BAYRAMI HUTBESİ & NAMAZI

http://www.on4haber.com