Özellikle de dini konularda birbirinize çok yardımcı olun, şunu unutmayın ki...

  

Mutluluk insanın içsel bir huzura kavuşup, saadetli olmasıdır. çokça gülüp eğlenmek, çok fazla çeyizin olması, mehriye miktarının fazlalığı hiçbir zaman insanın mutlu olmasının kaynaklarından değildir. Mutluluk, maddiyatta ve dünyevi süslerde değil, asıl mutluluk eşlerin Allah yolunda ilerlemelerinde, İslam'ın hükümlerini uygulamalarındadır.

Evlilik ve insanın hayatını birleştirdiği eşi, Onun ebedi saadetinde çok etkilidir. Birçok kadın kocasını ve birçok erkekte karısını cennetlik etmiştir. Karı koca evliliğin ve birlikteliğin kıymetini bilip, Ona değer verdikleri sürece hem dünyada ve hem de ahirette gerçek mutluluğa ulaşacaklardır. Evlilik insanı mükemmelliğe ulaştıran en hızlı yollardan birisidir.

Erkekler bazen hayatlarında iki yol arasında kalırlar, hangi yolu seçeceklerine karar veremezler; ahireti mi yoksa dünyayı mı, doğruluğu mu yoksa yanlışlıkları mı? İşte bu esnada kadın, eşini birinci yahut ikinci yola doğru sürükleye bilir. Aynı şey kadınlar içinde geçerlidir, erkekler eşlerinin neye karar vermelerinde etkili olabilirler.

Birbirinize doğru ve hak yolda etki etmeye çalışın, sürekli birbirinizi koruyun. Eşler birbirlerini Allah'ın, İslam'ın, hakkın, doğruluğun yoluna davet etmeli ve şeytanın, haksızlığın, zulmün yolundanda alı koymalıdır.

Zalimlere karşı direnip, hakkı hâkim kılmak için yapılan birçok mücadele ve direnişte kadınlar, sabırla kocalarının yanında yer alarak onlara destek olmuşlardır, omuz omuza Allah yolunda çalışarak cennete girmeyi hak etmişlerdir.

Kocaları savaş meydanlarına gitti; evde yalnızlık, acı ve yokluk içerisinde kalan kadınlar ise hiçbir zaman şikâyet etmediler, aksine büyük bir sabırla kocalarını bu yolda savaşmak için teşvik ettiler. Aslında, bu erkeklerin cennetlik olmalarının bir nedeni de eşleridir. Tüm zorluklara açık gönüllülükle tahammül etmeyip, eşlerini savaş meydanlarına göndermeye de bilirlerdi, sürekli sızlanıp, yakınarak kocalarını Allah yolunda mücadeleden alı koya bilirlerdi, ama yapmadılar, aksine tüm acıları içlerine gömerek güler yüzle onları uğurladılar.

Aynı şekilde sayısız erkekte, karısını Allah yolunda ilerletti, Onun elinden tutarak ilim, takva ve marifette en üst seviyelere ulaşmasını sağladı.

Bunun aksini de tarihte çok gördük; birçok kadın kocasını birçok kocada karısını cehennemlik etmiştir. Birbirlerine yardım edip Allah yolunda ilerletmek yerine şeytanın yoluna çekmişlerdir.

Sizler asla böyle olmayın, birbirinizi cennetlik kılın, birbirinize yardım ederek Allah'a doğru ilerlemeye çalışın. Bu yol tek başına kat edilebilecek bir yol değildir. Eşler beraberce, omuz omuza insani kemallere doğru ilerlemelidirler.

Kocanız veya karınız iyi olmaya bilir, Allah'tan uzak, kötü işler yapan birisi olabilir. Fakat sizin Onu düzeltmeniz gerekir, Onun yaptığı yanlışların önünü güzel bir şekilde almalısınız, aile ortamında sürekli ilahi hükümleri ve İslami ahlakı hâkim kılarak birbirinizi mutlu edebilirsiniz. Her ne kadar eşiniz kötü olsa da, siz davranışlarınız ve güzel ahlakınızla Onu doğru yola iletebilirsiniz.

Bazen uyararak, bazen güzel davranışınızla ve bazen de engellemeye çalışarak eşinizi yanlışlıklardan kurtarıp, cennetlik etmelisiniz. Beraberce, samimiyetle birbiriniz için var olmak yani; bir birinizi Allah yolunda korumak demektir. Birbirinizi sabretmeye, birbirinizi hakka davet edin.

Kocanızın para kazanma yöntemini yanlış buldunuz, alışverişlerinde haram karıştığını gördünüz, arkadaşlarının günahkâr kimseler olduğunu anladınız, bu esnada karısı olarak vazifeniz Onu doğru yola çekmektir. Erkekte aynı şekilde karısının günaha düştüğünü gördüğünde Onu korumalıdır. Eşlerin birbirlerini bu şekilde korumaları; güzel ahlak, sakince, tatlı dille ve mantıklı bir şekilde olmalıdır. Bağırıp çağırarak, kavga ederek, sinirlenip, küsmelerle eşinizi asla koruyamazsınız.

çzellikle de dini konularda birbirinize çok yardımcı olun, şunu unutmayın ki; siz Allah'ın hükümlerini uyguladığınız sürece evinizden huzur ve mutluluk eksik olmayacaktır. Eşiniz namaz kılmıyorsa hiç bıkmadan sürekli Onu namaza davet edin, değişik yöntemlerle namazı Ona sevdirmeye çalışın. Yalan konuşuyor, başkasının malını haksız yere alıyor, toplumsal görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmiyorsa, Onu düzeltmeye çalışın.

Mahrem ve namahrem, helal haram, necis temiz v.b konulara önem vermiyorsa, siz bir şekilde Onu düzeterek önem vermesini sağlayın. Yalan konuşmanın, gıybet etmenin kötü olduğu öğretin, ama her zaman güzel ahlakla, sinirlenip küsmek hiç kimseyi doğru yola hidayet etmez.

Karı koca; bir anne gibi, hastasıyla gönülden ilgilenen bir doktor gibi, yürekten Onun mutluluğu için çalışan bir baba misali birbirinin ksusurlarını düzeltmeye çalışmalıdır. Karı kocanın ortak hedefleri ve ulaşmak istedikleri amaç; Allah'a yönelmek, Ona ulaşmak için çalışmak ve Onun emirlerini yerine getirmek olmalıdır.

Bu hedefe ulaşmak için bir birlerine destek olmalı ve birbirlerini korumalıdırlar. Sizin eşinize yapabileceğiniz en büyük iyilik ve yardım, Onun günah işlememesini sağlamaktır. Emir ederek değil, güzel ahlak ve tatlı dille Onu Allah'a isyandan koruyun, dikkat edin eşiniz en ufak bir günaha dahi düşmesin.