.
.

Bismillâhirrahmânirrahîm

Eyyam-ı Fatıme günleri kaybolmuşluğumuzun altında kaybettiklerimizi aradığımız günler. Selat ve selam olsun Allah Resulü'nün biriciği Fatıma Zehra'ya (s.a).

Allah'ın Habibi (s.a.a) en kıymetlisini, göz nurunun incinmesinden hüzün duyardı. Kalbi parçalanır, acı çekerdi hiç kuşkusuz. Bu düşünce bile başlı başına insanın yüreğine ağır geliyor.

Peygamberliğin ücreti olarak Zehra (s.a) sevgisini bize bırakırken, sınırlar ötesi bir hazinenin de emanetini teslim etmişti. Allahın en sevgilisinin sözleri, eylemleri, tavsiyeleri, kalbinin çırpınışı, adım atışı, konuşması, sükutu, ve aklımıza gelecek her türlü davranışı İlahi rıza yönünde bir sünnettir. Nefesi, ve varlığının tüm yönleri ilahi şiar ve mucizeden ibaret olan bir Peygamber (s.a.a) ve rıza makamının incisi Fatıma Zehra tüm zamanlara damgasını vuran bir baba ve kız. 

Çağlara ışık tutacak bir hadis ile her birimize güzel kızına tavsiyesiyle sunmuştur: “Ey Fatıma! Kendin için amel et. Çünkü ben Allahtan gelebilecek bir şeyde sana yardım edemem” sözleriyle ilahi prensibi, incelikle aktarmıştır.

“Fatıma benim bir parçamdır” diyerek ne kıymetli bir şahsiyeti kendisinden sonra teslim ettiğini dile getirmiş, ve onun incinmesinin onun kalbini ne kadar yakacağını hatırlatmıştır. Bugünler hiç şüphesiz bu hadis hiç olmadığı kadar çok okunur, anlam verilmeye çalışılır. Tarihsel süreci göz önünde bulunduracak olursak, her birimizin kalbi acırken hiç şu soruyu kendimize soruyormuyuz?

Ben bu hazinenin peşindemiyim? Ruz-i mahşerde onu tanıyan tarafında mı yoksa, onu layıkıyla tanımayanlar tarafında mı yer almaktayım!

O, yüce şahsiyetin azametini, büyüklüğünü kavramak elbette büyük liyakat gerektiren bir iştir. Ancak ve ancak onun gibi masum, temiz birisini onu hakkıyla tanıyabilir ve tanıtabilir. Fakat hadisler bize onu yakınlaşacak ve tanıyacak ip uçları vermektedir. Örneğin Hz. Zehra'nın (s.a) hayatının nasıl şekillendiğini, nelerden hoşlanıp, nelerden uzak durduğunu, bir kadının konumununun ne denli önem teşkil ettiğini, kadının manevi ilkelerle ne kadar büyük bir konuma sahip olduğunu vurgulayan hadislerle kusursuz bir ruh güzelliğini yakalamamızın tüyolarını bizlere vermiştir.

Hz. Fatıma (s.a) kadının kadınlığını, insanlığını, onurunu ve kutsallığın ve hatta ayetler ışığında koruyuculuğunu temsil eden bir şahsiyettir. Üstün bir ferasete sahip, iman ve inançla tüm güzellikleri kendinde toplamış bir güzelliktir.

Bir kadın bir insan olarak, müjdelenmiş bir emanetin ayak izlerini takip etmenin yolu Şehadet günlerini fırsat bilip, hadislerle onu tanımaya çalışmak ve gayret göstermektir. Elimizde bulunan kaynaklardan istifade ederek, “Bismillah” diyeceğimiz bu günler fırsat günleridir.

Hakkında bir ayet, bir hadis yada hadise ile bugünden sonra hayatımızı onun adıyla ve onun yadıyla anlamlandırmayı Rabbim bizlere nasip eylesin.

Ey Habibullah'ın yüreğinin hazinesi, bizlere yardım et ki; senin adımlarını takip edelim.

Senin adınla, senin yadınla hemhal olalım.

Gözyaşımızı kabul buyur İlahi..