.

.

"Her direniş hareketi kendi kararına göre hareket eder ve kendi iradesiyle düşmana karşı bir cephe oluşturur veya bir cepheyi durdurma kararı alır. Direniş ekseninde ast yoktur, hepsi milletine zafer getiren asil efendilerdir."

Seyyid Hasan Nasrallah

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, dün yaptığı konuşmada bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Nasrallah Lübnan'ın güneyinde yaşanan çatışmalara ilişkin, ''90 günden fazla süren savaş boyunca Siyonist düşmanın askeri noktaları birçok kez hedef alındı. Direniş gruplarının saldırılarından korkan düşman askerleri boşaltılan kasabalara ve uzaktaki mevzilere kaçtı. Misilleme amacıyla yapılan direniş eylemlerinde düşmanın birçok tankı ve askeri aracı imha edilmiştir.'' dedi.

Nasrallah sözlerine şöyle devam etti:

''Düşman teknik başarısızlıklarını insansız hava araçları (İHA) ve casus uçaklarla telafi etmeye çalıştı. Onlar ölü ve yaralı sayılarına yönelik ağır medya sansürü uyguluyor. Ancak Siyonist uzmanlar ölü sayısının işgalci ordunun açıkladığı rakamın üç katı olduğunu tahmin ediyor. Rejimin sağlık bakanlığına göre kuzey cephesinde 2 binden fazla kişi yaralandı.''

Lübnan direnişinin ekim ayından beri Siyonist hedeflere yönelik toplam 670 operasyon gerçekleştiğini aktaran Hizbullah lideri, ''Direniş, 50'si sınır noktası olmak üzere 494 hedefi vurdu, düşmanın sınır hattındaki teknik ve istihbarat tesislerini imha etti. Üç aydır devam eden savaşta 17 Siyonist yerleşim kasabası hedef alındı.'' açıklamasını yaptı.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Amerika ve müttefiklerinin Ukrayna'da Rusya'ya karşı stratejik bir yenilgiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Nasrallah yaptığı konuşmada şu sözleri kaydetti:

Amerikan yönetimi, Ortadoğu'daki savaş çemberinin genişletilmesinden kaygılı zira Amerika Ukrayna ile meşgul olduğu için savaşı genişletmek istemiyor. Ukrayna, Rusya'ya karşı stratejik bir yenilgiye hazırlanıyor.

Hasan Nasrallah, ''Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen'deki direniş gruplarının amacı, Gazze'deki savaşı durdurmak için düşman kabinesine baskı yapmaktır. Lübnan'ın güney cephesinin açılmasının ana sebebi düşmanın Gazze cephesindeki baskısını azaltmaktır. Düşman kuvvetlerini geri çekmek zorunda kalığında Lübnan sınırından değil, Gazze'den çekti.'' ifadesini kullandı.

Hasan Nasrallah, Bağdat'ta yer alan Haşd-i Şa’bi'nin karargâhına düzenlenen saldırıya değinerek, Haşd-i Şa’bi şehitleri için taziye dileklerini iletti.

Nasrallah açıklamasında, "Bugün, Irak'taki Amerikan güçlerinin varlığından kurtulmak ve Amerika'nın IŞİD'le mücadele söyleminin yanlışlığından kurtulmak için bir fırsat var. Bugün Irak'ın, işgalcileri geride bırakması için tarihi bir fırsatı var. Iraklılar, Irak'ı kurtarmak ve Amerikan güçlerini bölgeden çıkarmak için ikinci savaşta tüm güçleriyle savaşacaklar" dedi.

Nasrallah, Amerikan güçlerinin Suriye'de IŞİD'i finanse ettiğini, ona destek sağladığını ve üyelerini hapishanelerden salıverdiğini teyit etti.

Nasrallah açıklamasında şu açıklamalarda bulundu:

Bugün direniş ekseninin eylemlerini küçümseyenler, Gazze'ye yönelik saldırının başlangıcından bu yana hiçbir şey sağlamayan, sessiz ve ihmalkâr rejimlerin Yemenlilerin Kızıldeniz'de yaptıklarına şaşıranlardır. Birçok Yemenlinin Ensarullah'a yönelik tutumlarını yeniden gözden geçirmesine neden oldu. Yemen, uluslararası denklemlerin bir parçası haline geldi ve Amerikalıların Kızıldeniz'de yaptıklarını ifşa etti. Amerikan yönetimi, karşısında Ensarullah hareketinin değil, tüm saldırganları yenilgiye uğratan milyonlarca Yemen halkının bulunduğunu, Yemen'in Arap ve İslam dünyasında ve Arap dünyasının gözünde gururunun dostları ve düşmanları arttığını anlamalıdır.

Seyyid Hasan Nasrallah, Siyonist Rejim'in Hamas'ın üst düzey yöneticisi Salih el-Arurî'ye yönelik terör saldırısı hakkında şunu söyledi:

Beyrut'un Dahiye bölgesinde Salih el-Arurî'ye düzenlenen suikast cezasız kalmayacak.”

Seyyid Hasan Nasrallah'ın konuşmasından notlar:

8 Ekim'den bu yana 100 km'yi aşkın bir mesafede düşmanla çatışmaya girdik.

İslâmî Direniş 3 ay içinde 670'den fazla operasyon gerçekleştirdi ve 48 sınır bölgesi birden fazla kez hedef alındı.

İslâmî Direniş sınırdaki teknik ve istihbarat ekipmanlarını hedef aldı ve tamamen yok edildi.

Sınırda çok sayıda araç ve tank imha edildi.

Ağır kayıplar konusunda son derece gizlilik uygulayan düşman için operasyonlar çok yorucuydu. Düşman ölü ya da yaralıları kabul etmiyor ve bu onun kayıplarına ilişkin genel gizlilik politikalarının bir parçası.

Uzmanlar, düşman ordusunun kayıplarının açıklanan rakamların 3 katı olduğunu söylüyor.

Yalnızca kuzeydeki 8 hastanede istatistikler iki binden fazla yaralının olduğunu gösteriyor.

Başından beri güneydeki cephenin amacının, düşman hükümetine Gazze'ye yönelik saldırıyı durdurması ve oradaki direnişin yükünü hafifletmesi için baskı yapmak olduğunu söyledik.

Biz askeri mevzileri hedef alıyoruz ve eğer bir evi vurursak bu Lübnan'daki bir eve saldırdıkları içindir. Siyonist yerleşim yerlerinden 230.000'den fazla kişi yerinden edildi ve bazı yerel yetkililer, 300.000 kişinin yerinden edildiğinden söz ediyor.

◼️8 Ekim'den bu yana 100 km'yi aşkın sınır boyunca güneydeki düşmanla mücadele ediyoruz.

◼️İslami Direniş 3 ay içerisinde 670'den fazla operasyon gerçekleştirdi ve 48 sınır bölgesi birden fazla kez hedef alındı.

Iğdır Ehlibeyt Âlimleri Derneği'nden Taziye Mesajı Iğdır Ehlibeyt Âlimleri Derneği'nden Taziye Mesajı

◼️İslami Direniş, 50'si sınır noktası olmak üzere 494 noktaya saldırı gerçekleştirdi.

◼️İslami Direniş de sınırdaki teknik ve istihbarat ekipmanlarını hedef alarak tamamen imha etti.

◼️İsrail askerleri daha sonra direniş savaşçılarının bölgelere doğru ilerleyerek oraları işgalden kurtarmasından korkarak yerleşim yerlerinden kaçtı.

◼️Sınırda da çok sayıda araç ve tank imha edildi.

◼️Ağır kayıplar konusunda son derece gizlilik uygulayan düşman için operasyonlar oldukça yorucuydu.

◼️Düşman ne ölü ne de yaralıları kabul etmiyor ve bu onun kayıplarıyla ilgili genel gizlilik politikasının bir parçası.

◼️İşgal tarafındaki uzmanlar, düşmanın ordusunun kayıplarının açıklanan rakamların üç katı olduğunu söylüyor.

◼️İstatistikler, kuzeydeki yalnızca sekiz hastanede iki binden fazla yaralının bulunduğunu gösteriyor. Kuzey cephesinde yaşananlar, düşmanın ordusu için gerçek bir aşağılamadır.

◼️İslami Direniş, işgalci olmasına ve yerinden edilenlerin işgal hükümetine baskı yapmasına rağmen koloni sakinlerini hedef almadı.

◼️Başından beri güneydeki cephenin amacının, düşman hükümetine Gazze'ye yönelik saldırıyı durdurması ve oradaki direnişin üzerindeki yükü hafifletmesi için baskı yapmak olduğunu söylemiştik.

◼️Lübnan'daki bazı siyasetçiler ya cahildir, görmezden geliyor ya da 1948'den bu yana tarih okumamıştır.

◼️İsrailliler, güvenlik kuşağının güney Lübnan'da olmasından sonra ilk kez kendi tarafının kuzeyinde bir güvenlik kuşağı inşa edildiğini söylüyor.

◼️Kuzeydeki yerleşimciler için çözüm, hükümetlerine gidip Gazze'ye yönelik saldırının durdurulmasını talep etmek.

◼️Güney Lübnan'da yaşanan savaş caydırıcılık dengesini istikrara kavuşturdu. Topraklarımızın her santimetrekaresini özgürleştirmek ve düşmanın sınırlarımızı ve hava sahamızı ihlal etmesini önlemek için gerçek bir fırsatla karşı karşıyayız.

◼️Şeyh Salih el-Aruri ve kardeşlerinin güney banliyösünde şehid edilmesi kesinlikle karşılıksız ve cezasız kalmayacaktır, karar sahanın elindedir.

◼️el-Aruri'nin şehid edilmesi konusunda sessiz kalırsak, Lübnan korunmasız kalacak ve kaçınılmaz olarak karşılık gelecektir.

◼️Amerikan yönetiminin bölgedeki savaş çemberini genişletme kaygısı var, çünkü bunda hiçbir çıkarı yok.

◼️ABD, Ukrayna cephesiyle meşgul olduğu ve Rusya'ya karşı stratejik bir yenilgiye hazırlandığı için savaşı genişletmek istemiyor.

◼️Bugün, Irak'taki Amerikan güçlerinin varlığından kurtulmak ve Amerika'nın IŞİD'le mücadele söyleminin yalanlarından kurtulmak için bir fırsat var.

◼️Bugün Irak'ın, bölge halklarının kanını döken işgalcilerden kurtulması için tarihi bir fırsat var.

◼️Amerikan güçleri Suriye'de IŞİD'e sponsorluk yapıyor, destek sağlıyor ve üyelerini cezaevlerinden çıkarıyor.

◼️Bugün direniş ekseninin eylemlerini küçümseyenler, Gazze'ye yönelik saldırının başlangıcından bu yana hiçbir şey sağlamayanlardır.

◼️Sessiz ve ihmalkâr rejimler, Yemenlilerin Kızıldeniz'de yaptıkları karşısında şaşkına döndü.

◼️San'a'nın tutumu birçok Yemenli kesimin Ensarullah'a karşı tutumlarını yeniden gözden geçirmesine yol açtı.

◼️San'a hükümeti ve Ensarullah artık bir iç grup değil, dünyanın önünde tek ayak üzerinde durduğu uluslararası bir denklemin parçası.

◼️Yemen'de 2 milyon kişinin yürüyüşü, Amerikan yönetiminin anlaması gereken bir mesaj verdi.

◼️Yemen'de 2 milyon insanın çıkışı ABD'ye bir mesajdır: Karşınızda bir hükümet ya da hizip yok, aksine geçmişi zaferlerle ve saldırganların yenilgileriyle dolu on milyonlarca Yemenliyle karşı karşıyasınız.

◼️Aziz Yemen’in izzeti artıyor, bu da cihadın ve Filistinli mazlumların yanında olmanın bereketidir.

◼️Halkın kararlılığı ve Gazze'deki direniş bizi geleceğe iyimser bakmaya çağırıyor.

Editör: Hasan Bedel