.
.

.

İstanbul’da bulanan Ehlibeyt Güvercinleri Kur’an Kursu’nun ilk defa düzenlemiş olduğu Hz. Zeyneb’in (s.a) Doğum Günü ve Hemşireler Haftası programının sunuculuğu kurs öğrencilerinden Asaf Hüseyin Nas’ın başarılı sunumuyla gerçekleşti.

Program kelamların en güzeli Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ancak bu sefer Kur’an-ı Kerim’i, Hatice Hasanova, Elif İbrahimova, Fatıma Betül Birdal üç kız öğrenci tevaşi şeklinde tilavet ettiler.

Programda konuşma yapması için değerli Ehl-i Beyt âlimlerimizden Yasin Eğrice Hoca davet edildi. Hocamız konuşmasında şu noktalara değindi:

“Hz. Zeyneb’in oğum gününü ve Hemşireler Haftası’nı kutlamak üzere bir araya geldik. Hz. Zeyneb (s.a), Hz. Resulullah’ın (s.a.a) ve Hz. Hatice’nin (s.a) torunu, İmam Ali (a.s) ve Hz. Fatıma’nın (s.a) kızı, İmam Hasan (a.s), İmam Hüseyin (a.s) ve Hz. Ebulfazl’in kız kardeşidir.

Allah-u Teâla, mahlûkatı yoktan var etti ve vazifelerini de ilham etti. İnsanlara ve cinlere de nasıl kulluk etmeleri gerektiğini peygamberleri vesilesiyle bildirdi. Kur’an-ı Kerim, Kadir Gecesi’nde nazil oldu ve tüm insanlık ve cinler için nazil oldu. İnsanlar bir araya gelse Kur’an-ı Kerim gibi bir kitap veya bir ayetin benzerini getiremez, yazamazlar. Kıyamette Kur’an, insan şekline bürünecektir.

Peygamberler onu görünce “Ya Rab, bu üstün insan kimdir” diye soracaklar. Daha sonra Kur’an yükselecek ve melekler de “Ya Rab, bu kimdir ki bizlerden de üstündür bu kimdir?” diyeceklerdir. Kur’an-ı Kerim, biz insanlar doğru yolu bilsin, tanısın ve o yolda ilerlesin diye gönderildi. Kur’an okurken tane tane ve anlayacak okumak tavsiye edilmiştir. Kur’an Hak ve batılı öğretir. Kur’an da şifa vardır. Önceki peygamberlerin ibretli öyküleri vardır.

Peygamber Efendimiz “Ben sizin aranızda iki ağır-paha biçilmez emanet bırakıyorum. Onlar Allah'ın kitabı (Kur'ân) ve İtretimdir (Ehlibeyt'imdir). Şüphesiz onlar, (Kevser) havuzu başında bana varıncaya kadar birbirinden ayrılmazlar” diye buyurmuştur.

Kur’an okuyup Ehlibeyt’in yolundan ilerlerseniz batıla sapmaz ve hak yolda olursunuz..”

Programın ilerleyen dakikalarında Flora, Gülnar, Zehra, Esra ve Kübra isimli kız öğrencilerimiz günün anlam ve önemine dair birbirinden güzel şiirlerini okudular.

Sonrasında da erkek öğrencilerimizden Mustafa ve Ali Haydar okudukları güzel şiirleri ile programa renk kattılar.

Programın sonlarına doğru Ehlibeyt Güvercinleri Kur’an Derneği’nin kız öğrencileri toplu halde ilahilerini okuyarak katılımcıları selamladır.

Bu güzel program karşılıklı hediyeleşmeler ve pasta kesimi ile sonlandı.

.


Ehlader HABER