Gürcistan'da, Gürcistan Ehl-i Beyt Cemiyeti, Marneuli İmam Ali Camiî ve Marneuli İmam Hüseyin Camiî tarafından oldukça görkemli Gadir-i Hum konferansları ve programları düzenlendi.

Yapılan konferanslar ve programlara konuşmacı olarak Türkiye'den Ehlibeyt Âlimleri Derneği (Ehla-DER) Yönetim Kurulu üyesi Araştırmacı yazar Mehdi Aksu davet edildi.

06 Temmuz perşembe günü Marneuli şehrinde âlimlerin, öğretmenlerin, şairlerin, siyasilerin ve kanaat önderlerinin yoğun katılımı ile Gadir-i Hum programı düzenlendi ve bu programda Mehdi Aksu “Gadir-i Hum'un Önemi” konulu bir konuşma yaptı.

Aynı gün akşam namazı sonrası Tiflis'de İmam Ali Camiî’nde yapılan Gadir-i Hum programına da katılan Aksu, gençlerin yoğun ilgisi ile karşılandı. Programda "Gadir-i Hum'un inkâr olunmasının Ümmete zararları" konulu mesaj içerikli bir konuşma yaptı.

07 Temmuz Marneuli şehrinde yapılan gençlerin ve bayanların kalabalık bir şekilde katıldığı konferansta bulunan Aksu "Gadir-i Hum Sisteminin insanlığa sunumları" konulu bir konuşma yaptı.

Yine aynı gün akşam namazını Daştepe köyünde yapılan Gadir-i Hum programına davet olunan Aksu akşam namazını Gürcistan Din İşleri Başkanı Hüccetü’l İslam Şeyh Ramin İgidov, Hüccetü’l İslam Şeyh Elçin, Hüccetü’l İslam Şeyh Rızvan ile birlikte Daştepe köyü âliminin imametinde kıldıktan sonra, düzenlenen Gadir-i Hum programında bulunup "Gadir-i Hum Hükümetinin Özellikleri" konulu bir konuşma yaptı.

İki gün zaman zarfında dört programda konuşma yapan Aksu üçüncü gün Gürcistan Ehlibeyt Âlimleri ve kanaat önderleri ile özel oturumlar yaparak Türkiye ve Gürcistan Müslümanları arasında iletişim ve diyaloğun daha fazla olması yönünde fikir birliğine varıp bu minvalde istişarelerde bulundular.

Dört günlük hizmet seyahatinde Aksu gençleri de ihmal etmeyerek onlarla da iki farklı oturum yaparak sorulan sorulara cevap vererek gençlerle yakından ilgilenme fırsatı buldu.

Gürcistan'ın birbirinden değerli Ehlibeyt mektebi âlimleri, çok samimi ve sıcak mümin muhlis Ehl-i Beyt dostu gençlerine ve halkına kendisine gösterdikleri yoğun ve sıcak alakadan dolayı teşekkürlerini sunan Aksu Gürcistan Ehl-i Beyt dostlarına duacı oldu.

Ehlader HABER