Yemen'e yönelik Suudi Arabistan'ın işgal girişimi, 6'ncı yıl dönümünde. Savaş son dönemde seyir değişti, Yemen direnişi büyük zaferler elde etmeye başladı. Yemen'de bugün Ulusal Direniş Günü... Türkiye'deki Ehlibeyt alimlerinin çatı kuruluşu olan Ehlader'den de Yemen direnişine destek mesajı geldi. İşte o mesaj:

  

Bölgemizin en yoksul ülkelerinden birisi sayılan ve kadim geçmişi ile insanlık tarihine çokça yön vermiş olan Yemen'de Amerikan desteği ve Suudi Arabistan'ın öncülüğünde başlatılan savaş altıncı yılını doldurdu.

Bölgedeki bilinçli İslamî uyanışı sindirmek için Suudi Arabistan’ın başını çekip Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn, Fas, Ürdün ve Mısır'ın da yardım ettiği, Amerika, İngiltere ve Fransa'nın ise lojistik ve istihbarat desteği sağladığı bu uluslararası savaş koalisyonu Müslüman Yemen'i havadan ve karadan vurmakta, kendi istek ve arzularını itirazsız yerine getiren devrik lider Hadi'nin, Sana'daki başkanlık koltuğuna tekrar oturmasını arzulamakta ve sonuç olarak da altı senede bu kanlı ve acımasız savaş yüzünden maalesef yüzbinleri aşkın masum insan hayatını kaybetmektedir.

Birleşmiş Milletler'in açıklamasına göre Yemen'e karşı başlatılan savaş, dünyanın "en büyük" insanlık krizine yol açmış, altı yıldan uzun süredir devam eden savaş sebebiyle de 28 milyon nüfuslu Yemen’de 24 milyon kişi, insani yardıma muhtaç hale gelmiştir.

Öte yandan son beş yıldaki silah satış hacmi, Soğuk Savaş sonrası rekor seviyeye yükselmiş, buna göre dünyanın en büyük silah ithalatçısı Suudi Arabistan olurken en büyük silah ihracatçısı ise Büyük Şeytan Amerika olmuştur.

Modern zamanın en büyük insani krizinin yaşandığı Yemen’de şer güçleri hava ve kara saldırıları ile yerleşim alanları, pazar yerleri, cenazeler, düğünler ve hatta sağlık kuruluşlarını dahi vurup yok ederken hala da BM Genel Sekreterliği’nin ‘Savaşa müdahil olan tüm tarafların uluslararası insani hukuka saygı duymaları ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmektedir.’ açıklamaları Batı’nın insani değerlerini tekrar tekrar sorgulaması gerektiğini bizlere göstermektedir.

Bizler Yemen direnişinin sembol adı olan Ensarullah Hareketi’nin “Suudi ambargo ve katliamları devam ettiği müddetçe Yemen saldırılarını sürdürecektir.”  sözlerine gönülden destek veriyoruz.

Yalın ayak Yemenli yiğitlere karşı omuz üstünde baş, taş üstünde taş bırakmayacak bir savaşa soyunan Suudi Arabistan’ın ise yaşadığı hezimetler karşısında devlet kontrolündeki Suudi medyasının kendilerine yönelik gerçekleştirilen direnişe dair hiçbir surette haberlere yer vermemesi nasıl bir hezimet içerisinde olduklarını göstermektedir.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği (Ehla-Der) olarak 28 milyonluk Yemen kan ağlarken ve medya tarafından zihinlerimize hala ‘kim haklı, kim haksız’ soruları sokulurken biz, çıplak ayaklı Yemenli mücahitlerin yanında ve İslam’a her türlü darbeyi vuran Suudilerin karşısında olduğumuzu beyan ederiz.

Son sözümüz; Yemen'deki savaş asla 'Unutturulan Savaş' ve Yemen de asla 'Unutulan Ülke' olmayacaktır.