.
.

Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi'nde cuma namazı eda edildi. Cuma namazı öncesi mimbere çıkan Türkiye'deki Ehlibeyt Alimlerinin çatı kuruluşu Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras cemaate seslendi.

Akaras bu haftaki cuma hutbesinde, kalbin taşlaşması ve bölge barışı hakkında hakkında konuştu. Hz. Muhammed'in (s.a.a.) İmam Ali'ye (a.s.) naklettiği hadisten bir alıntı paylaşan Akaras, ruhun da bir kalbi olduğuna dair bilgileri aktardı.

Kur’an-ı Kerim’de kalbin birçok özelliğinden bahsedilmesiyle birlikte insanın da İslam mantığında karakter ve kişiliğini oluşturan şeyin, kalbin kendisi olduğunu belirten Akaras, "Kalpten maksat, bildiğimiz fizyolojik anlamda kalp değildir. Kan pompalayan kalp değildir" dedi.

Kıyamet günü ve ahiret yaşamına değinen Ehlader Başkanı Akaras, "Bir gün var ki, o günde insanın elde etmiş olduğu malı ve evladı insana hiçbir fayda sağlamayacaktır. Ancak sağlıklı bir kalbe sahip olanlar orada rahata kavuşacaklardır" ifadelerini kullandı.  

Güç Allah'a Aittir

Konuşmasına güç sahibi olmanın 'mal ve evlat sayısı' ile ilişkili olduğuna inanan insanları eleştirerek devam eden Ehlader Başkanı Akaras, bu gibi düşüncelerin Allah'tan uzak olduğunu vurguladı. 

İnsanın her şeyi ile doğaya ait olduğuna işaret eden Akaras, "Sağlıklı kalp, bizi hem orada hem de burada yani dünyada kurtaracaktır. Çünkü kalbin taşlaşması bu dünya için de bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gereklidir" açıklamasında bulundu.

Hastalığa Karşı Doktor Tedavisi

Kalp hastalığına karşı çözüm aranması gerektiğini ifade eden Ehlader Başkanı Akaras, "Dinimiz, Hz. Peygamberimiz (s.a.a.) ve masum imamlarımız bu konuda doktor görevini üstlenmişlerdir" vurgusunda bulundu.

Akaras konuşmasına, Hz. Resulullah'ın (s.a.a.) İmam Ali'ye (a.s.) nakletmiş olduğu hadisle devam ederek, "Kalbin taşlaşmış olduğuna dair üç işaret vardır. Bunlar, merhametsiz olmak, kanaat etmemek ve eleştiriye kapalı olmaktır" dedi.

Bir kimsenin eline güç geçer geçmez intikam peşinde olmasının zararlarına değinen Akaras, "Siz ne kadar güçlü olursanız olun, sizden daha güçlüsü var. Bunun için Allah buyurmaktadır ki, "Allah'ın eli, herkesin elinin üstündedir". Yani burada kastedilen şey güçtür. Allah, herkesten daha güçlüdür" dedi.

Aza kanaat etmeyen insaların durumuna da değinen Akaras, "Aza kanaat etmek demek, az çalışıp, az ile yetinmek değil. Elindeki gücün Allah'a ait olduğuna inanmaktır. 'Allah'ım bana vermiş olduğun güç benim değil. Bu, senin bana vermiş olduğun güçtür' dersek, o güç çoğalır." açıklamasında bulundu.

Konuyu Ehlibeyt imamlarından örnekler getirerek sürdüren Ehlader Başkanı Akaras, "İmam Ali (a.s.) yalnızken zayıf mıydı? İmam Hasan (a.s.) yalnız kalınca zayıf mıydı?  Ama 'Güç ve kuvvet, sadece yüce ve büyük olan Allah'ın yardımıyla elde edilir' diyenler de onlardı." dedi.

Nasihat ve eleştirilere kapalı olan kimsenin durumuna da değinen Akaras, "Allah peygamberine buyuruyor ki, "İnsanlarla sohbet et, istişare et". Bunu Yüce Allah peygamberine derken bizler 'En iyisini ben bilirim, benim aklım kemale ermiş' söylemlerinde bulunuyoruz" dedi.

İslam ve Barış

Müslüman devletlerde savaşın son çare olduğuna değinen Akaras, "Beşeri sistemler daha fazla toprak ve daha çok köle elde etmek için savaşı bir şekilde kutsayabilmekteler. Ancak İslam esasında barışı gözetir ve zorunlu olmadıkça savaşmaz" açıklamasında bulundu.

Hz. Resulullah (s.a.a.) ve İmam Ali'nin (a.s.) sadece savunma savaşı yaptığına değinen Akaras, İmam Ali'nin Malik Eşter'e yazdığı ahitnameye işaret ederek, "İmam (a.s.) buyuruyor ki, 'Sana uzanan barış elini asla geri çevirme. Barış elini uzatan kim olursa olsun geri çevirme ve el ele verdikten sonra da onun oyunlarından gaflete düşme" dedi.

İşgal Rejimi ve Bölgedeki İstikrarsızlık

İşgal rejiminin kuruluş tarihinden itibaren bulunduğu bölgede istikrarsızlık çıkararak bundan faydalandığına işaret eden Ehlader Başkanı Akaras, "İmam Humeyni (r.a.) İşgal rejiminin kanser olduğuna işaret etmiş ve onun bölgeden sökülüp atılması gerektiğini söylemiştir" açıklamasında bulundu.

Tümörün kaldırılmaması halinde yavaş yavaş bölgelere nüfus edeceğini ifade eden Akaras, "İşgalci İsrail hem Ermenistan'la ve hem de Azerbaycan'la arasını iyi tutmaktadır. Bu bir fitnedir. Bu tümör yayılıyor." ifadesinde bulundu.

Direniş Yükseliyor

Direniş cephesinin artık birçok ülkede ilerlediğini belirten Akaras, ABD ile yoğun çalışmalar sürdürmüş bölgesel devetlerin artık barış süreci oluşturmayı amaçladığını ve buna yönelik atılan adımlarda Türkiye'nin öncülük ettiğine değindi.

Akaras şu ifadeyi kullandı:

"Direniş cephesi, hem Gazze'de, hem Lübnan'da, hem Filistin'de, hem Batı Şeria'da, hem Suriye'de ve son zamanlarda diğer ülkelerde ilerliyor. Bu tümörün olumsuz sonuçlarını görenler, artık barış ortamı oluşturmayı amaçlıyor. Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin İran'la yakınlaşması ve Türkiye'nin bunda öncü bir rol oynaması bunlara örnek olarak gösterilebilir."

Nerede ve hangi imkanlarda olursa olsun emperyalizme karşı savaşan herkesin yanında olacaklarını belirten Ehlader Başkanı Akaras, "emperyalizm ve siyonizmin planlarına karşı kim mücadele ediyorsa onun yanındayız. Her şeyimizle emperyalizm ve siyonizme karşı mücadele edenlerin yanında olacağız" açıklamasında bulundu.

İmam Mehdi'nin (a.f) zuhurunun çabuklaşması için dua eden Akaras, bu mücadeleden vazgeçilmemesi gerektiğine değinerek hutbesini sonlandırdı.

On4 HABER