.
.

Bismillâhirrahmânirrahîm

‎سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ البَصِیرُ

“Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için, kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksâ'ya götüren O (Allah) yücedir. Gerçekten O, işitendir, görendir.”

İsra / 1

* * *

Dünya Kudüs Günü’nün idrak edilmesi; Müslim ve gayrimüslimler için fevkalade önemlidir. Nitekim dünya üzerinde cereyan edip de Batı ve Siyonizm’in izni olmaksızın ekranlara dahi taşınmayan onlarca yıkım ve kıyımın olduğu günümüzde, medya onların istekleri doğrultusunda haksızı haklı, zalimi mazlum göstererek hür vicdanları tutsak etmek istemiş, buna rağmen Filistinli kardeşlerimizin ahı ve mübarek Ramazan ayının bereketi ile Kudüs Günü dünyanın birçok noktasında ihyâ edilir olmuştur.


Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî; “Kudüs Günü, Amerika ve Siyonizmin bölücü politikalarına karşı haykırış ve direniş günüdür.” diye buyurmuştur. Nitekim Kudüs’ün hâli dünyanın hâli gibidir. Kudüs ve civarındaki zulmü görenlere nice ibretler vardır. Siyonistlerin "Nil'den Fırat'a hâkimiyet" hayali ve "Büyük Ortadoğu"nun gerçekleşmesi Kudüs Günü’nde atılan “Allah-u Ekber”, “Kahrolsun İsrail!” sloganları ile boşa çıkmaya devam etmektedir.

‎"وَمَكَرُوا وَمَكَرَ اللّٰهُۜ وَاللّٰهُ خَيْرُ الْمَاكِر۪ينَ۟"

“(Yahudiler) tuzak kurdular, Allah da onların tuzaklarına karşılık verip (hilelerini boşa çıkarttı); çünkü Allah, en iyi tuzak kurandır.”

Âl-i İmrân / 54

Mukaddes Kudüs-i Şerif'in kurtarılması; bu coğrafyadaki kanserli tümör olan ve her nefesini fitne yaymak için kullanan İsrail'in mahvolup gitmesi demektir. Nitekim varlığından bu yana kan ve gözyaşından gayri bir getirisi olmayan bu despot rejimin yıkılması İslam âleminin birinci önceliğidir. Bu da ancak İslamî vahdet bilinciyle mümkündür. Tekfirci teröristlerin ve nicelerinin Amerika ve Siyonist rejimin eliyle ortaya çıktığı aşikârdır; bu zehirli sarmaşığın dallarını kesmektense kökünü kurutmanın çok daha mantıklı olduğunu biliyor ve bunun için Kudüs Günü’ne önem verilmesini arzuluyoruz.


Biz de dâhil olmak üzere bölgedeki bazı ülkelerin, işgal rejimi ile uzlaşma ve ilişkileri normalleştirme hattına girmesi teröre destek ve Siyonistlerin güvenliğini sağlamaya yönelik şeytanî bir çabadır ve bunu özgür insanlara duyurmak ancak Kudüs Günü ile mümkün olmaktadır.


Kudüs ve Filistin şuuruna sahip insanlar tarafından, 1982 senesinden bu yana İmam Humeynî’nin insanî ve siyasî düşüncelerinden birisi olan, İslam coğrafyası başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde, her Ramazan ayının son Cuma günü Kudüs Günü olarak kararlaştırılmıştır.


Bu münasebetle Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği olarak İmam-ı Râhil’in bu siyasî vasiyetine 40 yıldır olduğu gibi bu yıl da uyacağımıza, her daim mazlum Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağımıza ve Siyonist Rejim yok olmadan yerimize oturmayacağımıza söz veriyor ve siz değerli müminleri de Kudüs Günü faaliyetlerinin içerisinde görmek istiyoruz.


Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği
12 Nisan 2023
İstanbul

Ehlader HABER