.
.

Azerbaycan’ın önemli din âlimlerinden değerli kardeşimiz Hacı Seyyid Feramiz Abbasov’un vefat haberi bizleri derinden üzmüştür.

Haksız yere yaklaşık 9 yıl boyunca hapis yatan ve sonrasında üç yıllık bir hastalığın ardından yaşamını yitiren kıymetli âlim kardeşimize Ehla-Der olarak yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret, değerli ailesine ve sevenlerine özellikle Azerbaycan halkına ve âlimlerine sabr-ı cemil diler taziyelerimizi sunarız.

Ehlader’den Kurban Bayramı Mesajı Ehlader’den Kurban Bayramı Mesajı

Ehlibeyt Âlimler Derneği

(Ehla-Der)

Aralık / 2023

İstanbul

.

Seyyid Feramiz Abbasov Kimdir?

Seyyid Feramiz Zeynal Abbasov, 14 Ocak 1955'te Azerbaycan'ın Masallı şehrinde dünyaya geldi. İlköğretim ve temel dinî bilgiler için medrese hayatına Hil köyünde başladı. Askerlik vazifesini yerine getirdikten sonra Masallı'da bulunan ‘Resul-i Ekrem Medresesi’nde dinî eğitimine devam etti. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin güney bölgelerinde oldukça saygı gören Seyyid Feramiz tanınmış bir din âlimi olarak anılırdı.

2010 yılıyla zirveye ulaşan Bakü Hükümeti’nin dindarlar ve aktivistler üzerindeki baskıları sonucunda dinî değerleri savunduğu ve başörtüsüne özgürlük yürüyüşleri etkinliklerinde aktif rol oynadığı için 2011 senesinde tutuklanarak hapse atılması ve 2020'de şartlı tahliye ile serbest bırakılmasından sonra bir türlü sağlık durumu düzelmeyen Seyyid Feramiz Abbasov 24 Aralık 2023'te Hakk’a yürüdü.

Ehlader HABER

Editör: Hasan Bedel