.
.

Ehlader Araştırma Bölümü

Kristof Kolomb, gemilerin zorunlu tamiratı için Jamaika'ya uğrar. Oradaki yerli Jamaikalılar tamirata yardımcı olur, gemi tayfasına yiyecek içecek verir. Ancak tamirat aylarca bitmez. Üstelik gemi tayfası, yerlilerin yiyeceklerini yağmalar.

Bu duruma kızan yerliler, yardımı ve yiyeceği keser. Çaresiz durumdaki Kolomb, gemilerde bulunan takvimi karıştırırken, ertesi gün Ay tutulması olduğunu öğrenir ve hemen yerlilerin şefine gider.

Ertesi gün akşam Ay tutulması başlar ve Ay'ın rengi tutulmadan dolayı kızıla döner. Kolomb'un oğlu, o anı günlüğüne şöyle yazmış:

"İnleme ve feryatlarla birlikte, her yerden gemilere doğru geldiler, yiyecek ve içecekler getirdiler, Tanrı'ya onları affetmesini söylemesi için amirale yalvardılar.”

Kolomb kum saatine bakar, 48 dakika süren tutulma bitmek üzeredir.

Onlara Tanrı'nın kendilerini affettiğini ve Ay'ı birazdan normal rengine çevireceğini söyler.

Tutulma biter, Tanrı tarafından affedilen yerliler de mutludur, evrenin işleyişini bilen Kolomb tek bir not düşer seyir defterine:

"Cehalet, her zaman köleliği getirir."

* * *

Kristof Kolomb; Jamaika'da yaşayan insanları, kendisine ve aç adamlarına erzak sağlamaya devam etmeleri için ikna etme çabasıyla, 1 Mart 1504 tarihinde tam zamanlı bir Ay tutulmasının yaşanacağını tahmin etmiştir.

Bazıları Kolomb'un, bu tahmini Alman astronom Regiomontanus'un Efemeris'i sayesinde yapabildiğini iddia etti ancak Kolumb bu iddianın yanlış olduğunu belirtmek için Abraham Zacuto'nun Almanach'ını kullandığını söyledi.