.
.

Dünya Kudüs gününün Türkiye'deki önemli buluşma noktalarından birisi her sene olduğu gibi bu sene de Bursa oldu.

Bursa Kur'an ve Ehl-i Beyt Derneği'nin organizatörlüğünü yaptığı Kudüs Günü programı yapılan iftar yemeği ve kılınan akşam namazının ardından Bursa Dikkaldırım Ehlibeyt Camii hocası kıymetli âlimimiz Metin Gök'ün okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Maddeler Halinde İran’ın İsrail’e Saldırısı Maddeler Halinde İran’ın İsrail’e Saldırısı

Sunuculuğunu Mehmet Tuncay Alkan'ın yaptığı programda Z-Umut Gençlik kurucularından Abbas Öztürk Kudüs'e ve Direniş dair şiirlerini okudu.

Kudüs âşıklarının yoğun katılımına sahne olan Bursa Kudüs Günü programında kürsüye davet edilen Ehla-Der Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Nur Muhammed Camii imamı Bülent Ayyıldız hoca açılış konuşmasını yaptı.

Ayyıldız konuşmasında Merhum İmam Humeyni'nin vasiyeti olan 'Kudüs Günü'nün İhyası Projesi' insanlık tarihinin en kıymetli vasiyetlerinden birisi olmuştur. Bugün emperyalist güçler medya, silah ve ambargolar ile yardım ettiği sözde yenilmez güç olan Siyonist Rejim yedi aydır rezillikler içerisinde yaşamaktadır. dedi.

Ayyıldız; mesele yalnızca Filistin’in işgali değildir. Bunlar imanlarımızı işgal etmek istiyor ve Öz Muhammedi İslam'ı hedef alıyorlar. Onların Vahhabiler, DAEŞ vb. gibi sözde İslami gruplarla çatıştığını asla göremezsiniz ancak ve ancak beraber çalıştığını görebilirsiniz..

Dünya Kudüs Günü programına katılan ana konuşmacımız ise Uluslararası İlişkiler Uzmanı ve Siyaset Bilimci Levent Şişman idi.

Levent Şişman gündeme dair bilgileri aktardıktan sonra şunlara değindi;

“Ayetullah Hamanei Kudüs Günü’nü ihya edin ama bunu Batı dünyasına taşıyın diye bizlere bunu salık verdi. Kudüs insanı değiştirdiği gibi vicdanı da değiştiriyor bakın beklemediğimiz Batılı insanlardan vicdani hareketler ve uyanışlar ortaya çıkıyor. Batının uyanışı bu olsa gerek..”

Siyaset Bilimci Levent Şişman konuşmasının devamında şunları söyledi;

"Öte yandan biz bu savaşı Gazze ile Siyonist Rejim ordusu arasında olan bir savaş gibi görüyorduk, sonra fark ettik ki ‘hayır, bu Filistin ile İsrail’in savaşı’ daha sonra idrak etmeye başladık ki bunun bir ulus ve milliyet savaşı olmadığını, Direniş Cephesi ve Amerika arasında olan bir savaş olduğunu hatta derinlere indiğimizde Hakk ile batılın savaşı olduğunu gördük. Nitekim Ayetullah Seyyid Ali Hamanei ne demişti bu konuda; “Bu savaş (Aksa Tufanı) Gazze ile Tel Aviv arasındaki bir savaş değil Hakk ile batılın arasında olan bir savaştır..”

Filistin, Gazze ve Kudüs'ün yalnızca birer toprak parçası ve yaşanmışlıkların olduğu beldeler olmadığını dile getiren  Levent Şişman şunları söyledi;

"Bu yaşananlar öyle küçük şeyler değildir; bu Gazze’nin kaderini, Filistin’in kaderini değiştirecek kadar azımsanacak bir durum değildir. Dünyanın kaderi, insanlığın kaderi buna bağlıdır. Kudüs esaret altında kaldığı müddetçe kimse özgür değildir, vicdanlar özgür değildir. Nitekim büyük şeytan olan Amerika ve Siyonist rejim dünya üzerindeki hâkimiyetini ve hegemonyasını Kudüs üzerinden yapmaktadır.

İşte tam da bunları 40 yıl öncesinden gören Merhum İmam Humeyni, İslam İnkılabı’nın peşi sıra Tahran’da İsrail Büyükelçiliği’ni kapattırmış ve Filistin Bayrağını oraya dikmiştir. Böylece onların yalnız olmadığını en üst perdeden dile getirmiş ve Dünya Kudüs Günü’nü ilan ederek ikinci devrim hareketini Kudüs üzerinden başlamıştır. Bakın İmam Humeyni tarafından ramazan ayının son cuma günü yapılan bu devrim niteliğindeki karar bugüne değin ulaşmış ve hâlihazırda Gazze’de yaşananlarla ete kemiğe bürünmüştür."

Bursa'da tertiplenen Dünya Kudüs Günü programı okunan dualar ile son buldu.

Ehlader HABER