.
.

Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi'nde cuma namazı eda edildi. Cuma namazı öncesi mimbere çıkan Türkiye'deki Ehlibeyt alimlerinin çatı kuruluşu Ehla-Der Genel Başkanı Kadir Akaras cemaate seslendi.

Allah'ın adalet kavramını insanlar içinde tahsis etmek için uyguladığı metodlara değinerek konuşmasına başlayan Ehla-Der Başkanı şunları söyledi:

"Allah'ın kutsal kitabı Kuran, peygamberlerin gönderiliş sebeplerini toplumların adalet içinde yaşamasını hedeflemek olarak belirtiyor. Adalet, ölçü, mizan ve peygamberler, bir toplumun sağlıklı bir şekilde var olabilmesi için önemli unsurları oluşturuyor. Bu noktada, adaletin bir toplumun olmazsa olmazı olduğu vurgulanmalıdır. Bir toplumda adalet yoksa zulüm ve haksızlık hakim olursa o toplumun ne dünyada ne de ahiretde iyiliğe ulaşması mümkün değildir."

Adaletin Boyutları

Adaletin, sadece bireyler arasındaki ilişkilerde değil, devlete yönelik de bir kavram olduğunu vurgulayan Akaras, "Yöneticilerin ve devlet adamlarının adil olması, aynı şekilde halkın da adaleti benimsemesi gereken bir iki taraflı bir tutumdur" dedi.  Zalim bir toplumun adil bir yöneticiye sahip olması ya da tam tersi olara adil bir toplumun zalim bir yöneticiye mahkum kalamayacağına vurgu yapan Ehlader Başkanı, Adaletsizliğin, ister devletten ister bireyden kaynaklansın, toplum için zararlı olduğunu ifade etti.

İslam dini içindeki adalet akışı ile beşeri sitemler içindeki adalet tanımının farkına değinen Ehlader Başkanı şunları kaydetti:

"İslam dini, adaletin kalıplarını ve çevresini belirleyerek, hem toplumun hemde bireyin bu prensiplere uygun davranmasını istiyor. Yani sadece topluma karşı değil, bireylerin kendilerine de adil olması gerekliliği ortaya çıkıyor. Beşeri sistemler bireylerin kendilerine adil olmasını beklemez, sadece topluma karşı olan adalet işleyişine karşı beklentisi vardır. İlahi dinlerde, Allah'ın belirlediği kurallara uyulması adaletin temelini oluştururken, beşeri sistemlerde toplumsal uzlaşı ile kabul edilen yasalara uyulması adalet olarak kabul edilir."

Adaletin, bireyin kendi içsel dengesini sağlamasından toplumun genel düzenine kadar geniş bir perspektifi kapsadığını vurgulayan Akaras, İnsanın, kendisine adil olması gerektiğini, toplum olarak da adaletsizlikten kaçınılırsa bu yansımanın devlete de yansıyacağını ifade etti.

Saadet  Partisi'nden Ehla-Der'e Ziyaret Saadet  Partisi'nden Ehla-Der'e Ziyaret

Yılbaşı Kutlamaları ve Kültürel Etkileşim

Yılbaşı kutlamalarının bir kültür saldırısı ve mevcut kültürü Batı kültürü ile entegre edip tahrif etme çalışması olarak değerlendiren Ehlader Başkanı, yılbaşı selbollerinin bilinçli olarak haram öğelerle eşleştirildiğini ifade etti.

Kendi kültür ve medeniyetimizi dışardan gelen saldırılarına karşı korumamız gerektiğini vurgulayan Akaras şunları söyledi:

"Yılbaşı kutlamaları, içki ve kumar gibi haram işlerle ilişkilendirilmemelidir. İslam toplumları, kendi kültürlerini korumalı ve yabancı kültürlerin etkilerinden uzak durmalıdır. Hicri takvimle yeni yıla girme önerisi, kültürümüzün değerlerine daha uygun bir yaklaşım sunabilir. "

Gazze Savaşı ve Siyasi Durum

Gazze'deki zulmü kınarken, Batı'nın ikiyüzlü tavrının eleştirilmesi gerektiğini söyleyen Akaras, "Siyonist rejimin desteklenmesiyle yapılan katliamlar, adalet ve insan haklarına aykırıdır. Bu noktada, toplumun duyarlılığını ve bilincini artırmak önemlidir." dedi. Ebu Ubeyde'nin son konuşmasına atıfta bulunan Ehlader Başkanı Gazze'de bir tarafta cani duşmanla mücadele ederken diğer tarafta insafsız seyircilerden oluşan iki cephe arasında mücadele ettiğini vurguladı.

PKK Terörü ve Uluslararası Bağlantıları

PKK'nın 40 yıldır varlığını sürdürmesindeki temel nedenlerin bu örgüte destek çıkan yapıların çıkar amaçlı politikaları gereği devam ettiğini söyleyen Ehlader Başkanı, "Siyonist rejimin ve Amerika'nın bu örgüte sağladığı destek, Türkiye'nin terörle mücadelesini zorlaştırmaktadır. Bu sorunun çözümü, uluslararası destekçilere karşı net bir duruş sergilemekten geçmektedir." dedi.

Ehlader HABER

Editör: Hasan Bedel