Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ehlibeyt Âlimleri Derneği ve Anadolu Ehlibeyt Gençliği'nin ortaklaşa hazırladığı Evrensel Erbain Merasimlerinin on yedincisi ‘Yeni Bir Medeniyet İnşası’ adıyla İstanbul Bağcılar'daki Kevser Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

On4 TV’den canlı olarak yayınlanan 17. Evrensel Erbain Merasimi değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Alican Görel’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra kürsüye davet edilen kıymetli üstadımız Abbas Kazımî Erbain Ziyareti’ni okuyarak maneviyat dolu bir atmosfer sağladı.

Sunuculuğunu kıymetli âlimimiz Yusuf Tazegün’ün yaptığı program Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Sayın Dr. Seyyid Vahid Kaşanî’nin konuşmasıyla devam etti.

Üstad Kaşanî içinde bulunduğumuz günler olan Erbain ziyaretinin önemine değinerek: “Ehl-i Beyt ve İmam Hüseyin sevgisi Allah tarafından verilen bir rızıktır. Hadislerde de birçok kez Erbain ziyaretinin önemine değinilmektedir ve ‘Müminlerin alametlerinden’ olduğu dikkatleri çekmektedir. İmam Mehdi’ye iyi bir Ensar olmak için Aşura, Erbain ve matem merasimleri uygun birer araçtır. Sözün özü Milyonlarca insanın katıldığı Kerbela’ya doğru yürüyüş ile İmam Mehdi’nin (a.f.) yalnız bırakılmadığı mesajı verilmektedir.” dedi.

Daha sonra kürsüye davet edilen Ehla-Der Genel Başkanı Sayın Kadir Akaras konuşmasında birbirinden farklı ırk, inanç ve ülkelerden milyonlarca insanın Kerbela’ya yürürken aslında Aşura’nın mesajını devam ettirdiklerini söyledi.

On milyonları bulan Erbain yürüyüşünde aslında herkesin "Biz Bir Milletiz!" diye haykırdığını vurgulayan Ehlibeyt Âlimleri Derneği Genel Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

“Hz. Hüseyin bütün peygamberlerin mirasını emanet olarak aldı ve tüm bu geçen asırları bir özet olarak insanlığa sundu. Kerbela vakıası sonrası Medine’den ayrılan kervanın, İmam Zeynelabidin ve Hz. Zeyneb’in öncülüğünde yeni bir hareket ve şahlanış başlattı. İşte bu ikinci kervanın adına ‘Erbain’ diyoruz. Erbain bu ikinci kervanın, insanlığın tarihe, günümüze ve geleceğe yürüyüşünün adıdır ve hala devam etmektedir.

Günümüzde yaşanan savaş ve komplolara rağmen 20 milyondan fazla insan Kerbela’ya yürüyorsa, bu savaşın galibi onlardır.”

Programda Ehlibeyt meddahı Keyvan İftiharî ve değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Ali Turan’ın okuduğu mersiyelerle Ehl-i Beyt dostları gözyaşları döktü.

.

.

Ehlader HABER