.
.

Bugün İstanbul’da birçok Ehl-i Beyt sevdalısının katılımıyla Seyyid-i Şüheda İmam Hüseyin'in (as) mübarek doğum günü kutlandı.

Program Değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Alican Görel’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Daha sonra kürsüye gelen Kayışdağı İmam Hüseyin Camii imamı ve aynı zamanda Ehla-Der yönetim kurulu üyesi Üstad Mehdi Aksu misafirlere hoşgeldin ve tebrik konuşması yaptı.

Katılımcılar arasında Ehlibeyt Âlimleri Derneği Başkanı Kadir Akaras, Ehla-Der Genel Sekreteri Yusuf Tazegün, Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Seyyid Vahid Kaşani, Kıymetli Ehl-i Beyt âlimlerimizden Mehdi Birdal ve Mustafa Sarıhan hocalar ve Mihrap TV Müdürü Erdal Tuncay vardı.

Mehdi Aksu konuşmasında şunları söyledi; “iyiliğe iyilikle karşılık vermek iyiliğin doğasındandır ve bu insani ve ahlaki bir vazifedir. Ama asıl maharet kötülüğe iyilikle cevap vermektir ve bu da Ehl-i Beyt İmamları’nın (as) özelliklerindendir.”

Aksu’dan sonra kürsüye davet edilen Ehlibeyt Âlimleri Derneği Genel Sekreteri Yusuf Tazegün ise yaptığı konuşmada İmam Hüseyin’in ve diğer imamların doğum günlerini tebrik edip Hz. Hüseyin (as) hakkına ve Ehl-i Beyt sevgisi hakkında güzel bir konuşma yaptı.

“Bu dünyadaki en büyük nimet Hz. Resul’e ve Ehl-i Beytine duyulan sevgidir” diyen Tazegün “Kıyamette herkes sevdiği ile haşrolacaktır ve işte bu yüzden bu dünyada kimi sevdiğimiz, kime yakınlık duyduğumuz hayati önem taşır..” dedi.

Daha sonra konuşma yapan isim ise Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Seyyid Vahid Kaşani idi. Kaşani günün anlam ve önemine dair önemli bilgiler paylaştı.

7 Rekor ve İsrail Ekonomisi 7 Rekor ve İsrail Ekonomisi

“Şaban ayı Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiret ayıdır; öyle ki bu ayda kutlu doğumlar ardı ardınadır. İlahi rahmet böylelikle aramıza yayılmıştır.

Bu günler insanın Ehl-i Beyt İmamları’nın hayatından nasıl ders alabilirim düşüncesini taşıması gereken önemli fırsatlardandır. Tarihten ders almak gerekir aksi halde zamanın Haccac’ını tanıyamazsınız. Hal böyle olunca da Filistin’de yirmi binden fazla sivili katleden Netanyahu ile dostluk kurarsınız.” dedi.

Ayrıca Kayışdağı İmam Hüseyin Camii’nde gerçekleşen İmam Hüseyin'in (as) mübarek doğum günü kutlamasında birbirinden renkli görüntülere de şahit olduk. Cami çocuklarının “Selam Ya Mehdi!” ilahisi izleyenlere duygulu ve coşkulu anlar yaşattı.

Programda kürsüye davet edilen Ehla-Der Genel Başkanı Kadir Akaras da bir konuşma yaptı. Akaras, Şaban ayında gerçekleşen dört kutlu doğumun da Kerbela kıyamıyla alakalı isimler olduğunu söyledi. Akaras sözlerine şöyle devam etti: “Kıyamın baş mimarı ve zillete asla boyun eğmeyen İmam Hüseyin, Kerbela’nın şahidi İmam Zeynelabidin ve Kerbela’nın bayraktarı Hz. Abbas. 15 Şaban’da dünyayı şereflendiren İmam Mehdi de Kerbela kıyamına son noktayı koyacak isimdir.”

Ehla-Der Genel Başkanı Kadir Akaras konuşmasının devamın da ise şunlara değindi:

“İmam Hüseyin tarihe defnolunan bir şahsiyet değildir, evrenseldir ve kalıcıdır. İmam Hüseyin’in kıyamının sebebi ümmetin ıslahı yani değişimi idi. Emevi emperyalizmini değiştirmek

Emevi oğullarının inanç emperyalizmine son vermekti. Bakın o dönemde insanlar camilerde İmam Ali’ye (as) lanetler ediyor sonra namaz kılıp Allah kabul etsin diyorlardı. Emevi inanç sistemi bunu böyle dizayn etmişti. Hak olanı batıl gibi göstermek onların hünerlerindendi. Bugün de inanç emperyalizminin başka bir çeşidi ile karşı karşıya kalmış durumdayız; kalbin temizse yeter! Namaza, oruca gerek yok düşüncesini yaymak gibi sapkın bir fikir hâkimiyet sağlamaya çalışıyor. İşte bu aşamada Muhammedi inanç ve Ehl-i Beyt öğretileri bunları yok etmek için ideal bir inançtır.”

Program son olarak Değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Alican Görel’in okuduğu ilahiler ile son buldu.

Ehlader HABER