Bilgili kaynaklar The Cradle'a, İsrail rejiminin saldırısının başlamasından bir saat sonra Direniş’in, Hizbullah ve İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu’nun (IRGC) himayesinde Gazze, Beyrut ve Tahran'da aynı anda düzenlenen üç toplantıda İsrail'in tırmanışına yanıt verme planlarını tartıştığını söylediler.

Kaynaklar, tüm tarafların İsrail'in tırmanışına karşı birleşik ve ortak bir yanıt üzerinde anlaştığını bildirdi. 5 Ağustos akşamı saat 21.00'de, İslami Cihad’ın silahlı kanadı Kudüs Tugayları, Gazze çevresini ve İşgal Altındaki Filistin şehirlerini 70 kilometre derinliğe kadar hedef alan füzelerle misilleme yapmaya başlamıştı.

Peki ya Hamas?

İslami Cihad kaynakları The Cradle'a ayrıca, Hamas'ın askeri kolu olan El Kassam Tugayları'nın savaşa alenen katılmadığı için özür dilediğini, ancak buna istekli olduğunu ve bunu duyurmadan destek sunmaya hazır olduğunu bildirdiğini açıkladılar.

Hamas neden dışarıda kaldı?

Hamas’ın çatışmaya katılımını engelleyen sebepler nelerdi?

Analist İsmail Muhammed The Cradle'a şu açıklamalarda bulundu: “Bunun bazı sebepleri lojistikti. Hamas, Mayıs 2021 Seyfü'l-Kudüs savaşının etkilerinden henüz tam olarak kurtulmuş değil ve El Kassam Tugayları’nın önünde bir dizi engel var. Bu savaşta füze cephaneliğinin yaklaşık yarısını kaybeden örgüt, yerel üretim için gerekli hammaddelerin girişinin önündeki bariyerler yüzünden sınırlı bir telafi kabiliyetine sahip.

Bir diğer engel de örgütün, El-Kassam Tugayları çatışmaya müdahil olursa, bunun yalnızca İsrail'in Gazze Şeridi üzerindeki kuşatmasını sıkılaştırmaya hizmet edeceği ve iki ana gelir kaynağını keseceği yönündeki endişesiydi: Katar mali hibesi (Gazze'deki 95.000 ailenin her biri her ay 100 dolarlık hibe alıyor) ) ve İsrail'de çalışan 15.000 Filistinlinin kazancı.

Bu, Gazze'nin Katar hibeleri, elektrik sübvansiyonları ve Filistinli işçilerden elde edilen gelirlerde ayda 50 milyon dolar kaybetmesine neden olacaktı. Bu, Hamas'ın katlanmaya hazır olduğu bir bedel değildi.”

İsmail Muhammed ayrıca, çatışma 24-48 saat daha sürseydi ve dış arabuluculuk çabaları onu durdurmayı başaramamış olsaydı, Hamas'ın kamuoyundaki güvenilirliğinin çökmesini önlemek için mücadeleye girmek zorunda kalacağını kaydetti.