.

.

Ehlader Araştırma Bölümü

Ferec Duası

بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِيمِ

اللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد

 اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً ‏وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.‏

Ferec Duasının Türkçe Okunuşu

Allahumme kun li veliyyikel huccet ibnil Hesen salavâtuke aleyhi ve elâ abâih. Fîy hazihis-sâeh ve fîy kulli sâeh. Veliyyen ve hâfizen ve gâiden ve nâsiran ve delîlen ve eynan. Hettâ tuskinahu erzake tev’an ve tumetti’ehu fîyhâ tevîlan.

Ferec Duasının Türkçe Anlamı
 

Allah’ım! bu saatte ve bütün saatlerde şimdi ve her zaman için Velin, Hüccetin İbn’ül Hasan’a salat ve rahmetin onun ve babalarının üzerine olsun. Veli, koruyucu, öncü, yardımcı, kılavuz ve gözcü ol; böylece onu itaat edildiği halde yeryüzünde sakin kıl ve uzun bir müddet onu orada faydalandır.

*  *  *

Ferec Duası İlahi Azume’l Bela

.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

إِلَـهِى عَظُمَ الْبَـلاَءُ وَ بَرِحَ الْخَـفَاءُ وَانْكَـشَفَ الْغِـطَاءُ وَانْـقَطَـعَ الرَّجَاءُ وَ ضَـاقَتِ الأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّـمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْـتَـعَانُ وَ إِلَيْكَ الْـمُشْـتَكَى وَ عَلَيْكَ الْـمُعَـوَّلُ فِـى الشِّـدَّةِ وَالـرَّخَـاءِ 

أَللَّهُـمَّ صَـلِّ عَلَى مُحَـمَّدٍ وَ آلِ مُحَـمَّدٍ اُولِى اْلأَمْـرِ الَّـذِينَ فَـرَضْتَ عَلَيْـنَا طَاعَـتَـهُمْ وَ عَرَّفْـتَنَا بِذَلِكَ مَنْـزِلَتَهُـمْ فَـفَرِّجْ عَـنَّا بِحَـقِّهِـمْ فَـرَجاً عَاجِـلاً قَرِيـباً كَـلَمْـحِ الْـبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْـرَبُ يَا مُحَـمَّـدُ يَا عَـلِىُّ يَا عَـلِىُّ يَا مُحَـمَّـدُ اِكْفِـيَانِى فَـإِنَّكُـمَا كَافِيَـانِ وَانْـصُرَانِى فَـإِنَّـكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَـوْلاَنَا يَـا صَاحِبَ الـزَّمَانِ الْـغَوْثَ الْـغَوْثَ الْـغَوْثَ أَدْرِكْـنِى أَدْرِكْـنِى أَدْرِكْـنِى السَّـاعَةَ السَّاعَـةَ السَّاعَـةَ الْعَجَـلَ العَجَـلَ العَجَلَ يَا أَرْحَـمَ الرَّاحِمينَ بِحَـقِّ مُحَـمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِين.َ

Ferec Duasının Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

İlâhî, azum’el-belâu ve berih’al-hefâu ve’n-keşef’el-ğitâu ve’ngatae’r-recâu ve zâgati’l-arzu ve muniet’is-semâu ve ente’l-musteânu ve ileyke’l-müştekâ ve aleyke’l-muavvelu fi’ş-şiddeti ve’r-rehâ.

Allahumme salli alâ Muhammedin ve Âl-i Muhammedin ûli’l-emrillezîne ferazte aleynâ tâetehum ve arreftenâ bi-zâlike menziletehum fe-ferric annâ bi-haggihim feracen âcilen garîben kelemh’il-basari ev huve agrabu ya Muhammedu, ya Aliyy, ya Aliyyu, ya Muhammed, ikfiyânî fe-innekumâ kâfiyân. Vensurânî feinnekuma nâsiran.

Ya mevlânâ ya Sâhib’ez-Zamân. El-ğavs, el-ğavs, el-ğavs, edriknî, edriknî, edriknî, es-saate, es-saate, es-saate, el-acel, el-acel, el-acel, ya erham’er-râhimîne bi-haggi Muhammedin ve Âlih’it-tahirîn.

Ferec Duasının Türkçe Anlamı

Allah’ım! Zulüm çoğalmıştır ve gizliler açılmıştır. Kapalı işlerden perde kalkmıştır ve ümitler yok olmuştur; yer daralmış yeryüzü senin rahmetinden mahrum kalmıştır.

Ey Allah’ım! Sen varsın ve ancak sen yardım edersin, yüce makamına şikayet ediyoruz. Kolaylık ve zorlukta güvenimiz sensin.

Allah’ım, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a) ve onun pak evladına selam gönder. O İslamî hakimler ki, onlara itaati bizlere farz etmiştin ve onların yüksek makamlarını bizlere tanıtmıştın. Onların yüzü suyu hürmetine bize ferahlık ver, acil ve yakın; tıpkı göz açıp kapama gibi ya da ondan daha yakın.

Ey Muhammed, ey Ali; ey Ali, ey Muhammed; bana kâfi geliniz ki, bana kâfi gelen sizlersiniz. Bizlere yardım edin, bizim yardımcımız sizsiniz.

Ey saygı değer, ey zamanın sahibi ve imamı. Feryat, feryat, feryat; sesimi duy, sesimi duy, sesimi duy; hemen, hemen, hemen; acil, acil, acil; çabuk, çabuk, çabuk; ey sevgililerin sevgilisi. Hz. Muhammed’in ve onun pak evlatlarının yüzü suyu hürmetine gelişini çabuklaştır.