.
.

Müminlerin Emiri Hz. Ali’nin (a.s) Doğum Günü

Müminlerin Emiri, muttakilerin önderi Hz. İmam Ali’nin (a.s) doğum günü Ehlibeyt Güvercinleri Kur’an Derneğitarafından büyük bir coşkuyla kutlandı.

Programın açılışında Ehlibeyt Güvercinleri Kur’an Derneği Müdüresi Sümeyye Erdem yapılan faaliyetler hakkında ve çocukların gelişimiyle ilgili bilgiler vererek hoş geldin konuşması yaptı.

Esra Erdem, Gülnar Demirli ve Zehra Selimova isimli üç kız öğrenci programa katılanlara tavaşi şeklinde muhteşem bir Kur’an-ı Kerim ziyafeti sundular.

Programa konuşmacı olarak katılan değerli Ehlibeyt âlimimiz Yasin Eyrice Hoca günün anlam ve önemine binaen konuştular; özetle:

“Allah-u Teâla, bizleri Hz. Ali’nin gittiği ve gösterdiği yoldan gidenlerden karar kılsın ve o yoldan ayırmasın inşallah. Kelimeler Hz. Ali’nin (a.s) şahsiyetini, kişiliğini anlatmakta yeterli olamaz. Hz. Ali (a.s) Müminlerin emiridir, Müttakilerin önderidir, doğru yolda ilerleyenlerin imamıdır.

İmam Ali’nin (a.s) babası Ebu Talip, annesi Fatıma bint Esed’dir. Kâbe’de dünyaya gelmiştir. Fatıma b. Esed hamile halinde Kâbe’nin yanında geldi ve şöyle dua etti: İlahi, Hz. İbrahim’in ve Kâbe’nin hatrına doğumumu kolaylaştır. O esnada Kâbe’nin duvarı yarıldı ve Fatıma b. Esed içeri girdi, üç gün içerde kaldıktan sonra kucağında nur gibi parlayan bir çocukla dışarı çıktı.

Hz. Ali’nin (a.s) hangi yönünü anlatmaya çalışacak kitaplar dolusu konuşmamız gerekir ancak biz burada birkaç örnek verip özet yapmaya çalışacağız. Hz. Ali (a.s), Hz. Peygamber Efendimiz’den sonra İslam’a ilk iman kişidir. İslamiyet’in ilk günlerinde Hz. Muhammed (s.a.a), Hz. Ali (a.s) ve Hz. Hatice’den (s.a) başka Müslüman yoktu. İslamiyet üç yıl boyunca açıkça tebliğ edilmemişti. Daha sonra Allah tarafından artık açıkça beyan et emri gelince insanları İslam dinine davet etmek için yemekli program tertip edilmişti. İslam tarihinde İslam’ın tebliği için açılan ilk sofra Hz. Ali (a.s) tarafından açılmıştır.

Peygamber Efendimiz (s.a.a), Ammar’a bütün herkes bir yöne gitse ve Ali’de başka bir yöne doğru giderse Ali’yi takip et. Çünkü Ali Hak ve Hak da Ali iledir.”

Kur’an kursunun kız öğrencileri koro halinde muhteşem şekilde ilahiler okuyup katılımcıları mest ettiler.

Kursun erkek öğrencileri Hz. Ali’nin (a.s) künye ve lakaplarını sırayla dile getirerek değişik ve çok güzel bir hava sağladılar.

Bu yıl ilk olarak “Ehlibeyt Güvercinleri Kur’an Kursu” öğrencileri tiyatro düzenlediler. Tiyatronun içeriği ise Hz. Ali (a.s) , Hz. Fatıma (s.a), Hz. Hasan (a.s) , Hz. Hüseyin (a.s) ve Fizze’nin tuttukları oruç sonunda üç gün boyunca iftarlıklarını esir, dilenci ve yetime vermeleriydi.

Program sonunda adı “Ali” olanlara hediyeler verildi ve pasta ikramıyla program son buldu.

Ehlader HABER