.
.

Bismillahirrahmanirrahim

.

لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتّٰى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَؕ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَيْءٍ

Sevdiğiniz şeylerden (Allah için) harcamadıkça asla iyiliğe eremezsiniz.

.

Aziz vatanımızda ve komşu ülkelerde vuku bulan ve binlerce vatandaşımızın ve dindaşımızın ölümüne neden olan bu elim hadise hepimizi derinden üzmüştür.

Deprem gibi afetlere engel olmak elbette ki mümkün değildir. Ancak akıl, bilim ve tecrübe ışığında afetlere karşı tedbir almak ve bunların yol açacağı tahribatı en aza indirmek öncelikli görevlerimiz olmalıdır. Nitekim İslam’ın emrettiği tevekkül anlayışının gereği de budur.

Meydana gelen afetlerde ortaya çıkan üzücü manzaraları hafifletmek de yine bizlerin görevidir. Dinimiz, bu konuda da üzerimize düşen bütün sorumlulukları her türlü tedbir, yardımlaşma ve dayanışma vazifemizi yerine getirmemizi emreder.

Buna ilaveten manevi olarak da vefat edenler, yaralananlar ve azizlerini kaybedenler için de rahmet, şifa ve sabır dilemek, Hak Teâla’ya kaşı acziyetimizi, fakr û zaruretimizi ortaya koyarak O’na yalvarmak ve yakarmak, belalardan korunmak için yine dua yegâne vesilemiz, hadislerin tabiriyle tek silahımızdır.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak değerli hocalarımızı Cuma Namazı öncesi veya sonrası vefat eden kardeşlerimiz için Kuran tilaveti ve yukarıdaki amaçlar doğrultusunda dua ve yakarış merasimi düzenlemeye ve bütün müminleri bu merasimlere aktif bir şekilde katılmaya ve imanî ve vatanî görevlerimizi ifa etmeye davet ediyor.

Hak Teâla’dan İslam ümmetine ve aziz milletimize bir daha bu acıları yaşatmamasını diliyoruz.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği

09 Şubat 2023

İstanbul

Ehlader HABER