Milyonlarca Müslüman, her yıl olduğu gibi bu yıl da Erbain Yürüyüşü'ne katıldı. Irak'ın Necef kentinde başlayan yürüyüş, Sefer ayının 20'sinde milyonlarca insanın Kerbela'ya ulaşmasıyla sona erdi. Erbain Yürüyüşü'ne gidemeyen Müslümanlarsa bulundukları kentlerdeki merasimlere katıldı. Ehlader'in düzenlediği 16. Evrensel Erbain Merasimi, Kevser Kültür Merkezi'nde geniş katılımla yapıldı. Merasim, On4 Tv'den canlı yayınlandı.

  

 Türkiye'deki Ehlibeyt alimlerinin çatı kuruluşu olan Ehlader'in, her yıl düzenlediği Evrensel Erbain Merasimi'nin 16'ncısı İstanbul Bağcılar'daki Kevser Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.16. Evrensel Erbain Merasimi'nin sunuculuğunu Taner Korhan yaparken, merasim Kadir Akbalık'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından da Kerbela ve sonrasında yaşananların anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

On4 Tv'den canlı yayınlanan Evrensel Erbain Merasimi, Ehlibeyt Şairi Ehed Aymaz'ın okuduğu şiir dinletisiyle devam etti. Merasimde, Ehlibeyt Alimleri Derneği Genel Başkanı Kadir Akaras konuştu. İslam'ın cehalete ve cahilliğe bakış açısını anlattı. İnsan cahil olursa, her kötülüğün yer edebileceğini ifade etti.

Akaras, "böyle bir cahil insana her şeyi din olarak sunabilirler, zalim sultanı halife olarak tanıtabilirler" diyerek, İslam tarihinde cehaletle mücadelenin dönemlerini açıkladı.

Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras, cehaletle mücadelenin birinci döneminin İslam Peygamberi Hz. Muhammed'den başlayarak Kerbela olayına kadar olduğunu vurguladı. Kerbela olayından sonra ikinci dönemin başladığını, İmam Zeynel Abidin, İmam Muhammed Bakır ve İmam Cafer Sadık'ın bu dönemde cehaletle mücadele ettiğine işaret etti.

Akaras, üçüncü döneminse Ehlibeyt imamlarının 6'ncısından sonra başladığını ve bu dönemin adının intizar dönemi olduğunu, İmam Mehdi'nin zuhuruyla sona ereceğini belirtti. Konuşmasının son bölümünde, Ehlibeyt'in esirlerinin Aşura'dan sonra Şam'da yaşadıklarını Ehlader Genel Başkanı Akaras, gözyaşları içinde anlattı.Akaras'ın konuşmasının ardındansa kürsüye, Ehlibeyt Alimi Musa Aydın çıktı. Okuduğu mersiyelerde merasime katılanlar duygu dolu anlar yaşadı, gözyaşları sel oldu aktı.

Merasim, Ehlibeyt Alimi Alican Görel'in okuduğu ilahiler eşliğinde sine vurulmasıyla devam etti. Ehlibeyt Alimi Ali Turan'ın okuduğu Ferec duasıyla 16. Evrensel Erbain Merasimi sona erdi.