"Karabağ İslam toprağıdır. Onun kurtuluşu uğrunda ölenler şehittir”
 
Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî

  
 
Hepimizin bildiği üzere Azerbaycan halkı dinine, inançlarına ve mektebine bağlı; Sovyet dönemindeki tüm baskılara rağmen hiçbir zaman Ehl-i Beyt sevgisinden ve Hüseyin aşkından vazgeçmeyen necib bir halktır.
 
Özgürlüğüne düşkün olan Azerbaycanlı kardeşlerimiz bu yoldaki mücadelesinde sırf Şia olduğu için yalnız bırakılmış ama yine de mücadelesine devam edip bağımsızlığını kazanmıştır. Fakat sonrasında Karabağ İslam topraklarının işgal edilmesi tüm dünya Müslümanlarının olduğu gibi özelikle Türkiyeli Ehl-i Beyt dostlarının gönlünde karayan bir yara olmuştur. Bizler her zaman Filistin ile birlikte Karabağ'ın da özgürlüğünü savunmuş, her platformda bunu desteklemiş ve her iki işgalin Siyonistler tarafından gerçekleştirildiğine inanmışızdır.
 
Özellikle son günlerde Azerbaycan'ımızda yaşanan bu acı olaylar ve verilen şehitler bizleri derinden üzmüştür, zira hiçbir Müslüman dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun, kardeşinin başına gelenlere duyarsız kalamaz. 
 
Türkiye’de bulunan Ehl-i Beyt âlimleri olarak; Azerbaycan halkının başarısı ve Karabağ'ın özgürlüğü yolundaki çabaları desteklediğimizi ve tüm imkanlarımız ile can Azerbaycan'ımızın yanında yer aldığımızı ilan ederiz. 
 
Yine bu uğurda şehit olanlara Yüce Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve gazilerimize selametlik niyaz ederiz.
 
Rabbimiz tüm dünyayı özgürlüğüne kavuşturacak, zalimlerin burunlarını yere sürtecek ve adalet devletini kuracak olan Mevlamız İmam Mehdi'nin (as) zuhurunu acil etsin. 
 
 
 
 

28.09.2020
İstanbul