Yemen'de Suudi Arabistan rejiminin yürüttüğü hukuksuz savaş, bir kez daha büyük bir katliama tanıklık etti. Saada kentinde bir hapishane bombalandı. Onlarca insanın hayatını kaybettiği saldırı, sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti. Türkiye'deki Ehlibeyt alimlerinin çatı kuruluşu olan Ehlader de, Suudi rejimin Yemen'deki katliamlarını kınadı.

  

Mazlum Yemen'de Amerikan desteği ve Suudi Arabistan'ın öncülüğünde başlatılan savaş yedinci yılını doldurdu. Yemen’de 2015 yılında diktatörlüğe karşı halkın desteği ile Ensarullah’ın başlattığı direniş hareketi önceleri bir iç savaş varmış gibi gösterilmiş ve daha sonra Amerika ve İsrail’in desteği ile birçok Arap ülkesi mazlum Yemen halkına hayatı zindan etmişti.

Obama, Trump ve Biden Rejimlerinin istihbarat ve silah yardımı ile Pakistan ve Hindistan’dan getirilen fakir ve bağnaz paralı askerler Amerika-İsrail destekli Suudi Arabistan’ınn kuklası olarak sahaya inmiş ve modern silahlarla Yemen’i dünyanın en büyük ve en yeni mezarlığına çevirmeye başlamışlardı.

Bölgemizdeki bilinçli İslamî uyanış ve emperyalizme karşı direnişi sindirmek için bir araya gelen bu şer odakları, Müslüman Yemen'i havadan ve karadan vurmakta, insanî tüm yardımlara ambargo koymakta ve sonuç olarak da yedi senede bu kanlı ve acımasız savaş yüzünden maalesef yüzbinleri aşkın masum insan hayatını kaybetmektedir.

Dünyanın en fakir ülkelerinden birisi olan, haklarını yalın ayakları ve kıt imkânlarıyla arayan Yemenli yiğitlere karşı topyekûn bir savaşa giren yaklaşık 20 sözde Müslüman ve gayr-i müslim devlet yaşadığı hezimetler karşısında her türlü insanlık suçu işlemekten geri kalmamaktadır ve bunun en somut örnekleri ise yaklaşık 4 gündür şiddetlenerek artan ve 200’ü aşkın sivili katlettikleri son saldırıları olmuştur.

Burada bizlere düşen görev ise Suud Hanedanlığının başını çektiği bu şer güçlerinin katliamlarına ara vermeden devam ettiği bugünleri gündemde tutmak ve Yemen halkının feryatlarına ses vermek. Bunun için de başta Twitter olmak üzere tüm sosyal medya üzerinde çalışmalar yapılması oldukça elzemdir.

Öte yandan cami ve derneklerimizde bu elim olayları enine boyuna halkımıza anlatmak için Cuma hutbeleri başta olmak üzere sohbetler düzenlemek âlimlerimizin zaruri çalışmaları arasında yer almalıdır.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği (Ehla-Der) olarak bu menfur saldırıları kınıyor, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar, dost ve kardeş Yemen halkı ve Ensarullah’a başsağlığı diliyoruz.

Ve Yemen’de yaşanan bu zulmü asla unutmayacağımızı ve Yemenli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu beyan ediyoruz.