Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi'nde cuma namazı eda edildi. Cuma namazı öncesi mimbere çıkan Türkiye'deki Ehlibeyt Alimlerinin çatı kuruluşu olan Ehlader'in Genel Başkanı Kadir Akaras cemaate seslendi.

Akaras bu haftaki cuma hutbesinde, İnsan ile Allah arasındaki irtibat hakkında konuştu. İnsanın her an Allah'ın rızasını gözeterek yaşaması gerektiğini belirten Akaras, yüce Allah'ın sükunetli insan görmek istediğini söyledi. Akaras, "Yüce Allah, kavgalı bir insan istemiyor. Mutlu bir insan istiyor. Neşeli bir insan istiyor, hayat dolu bir insan istiyor. Toplumuna ve kendisine faydalı bir insan istiyor. Yüce Allah'ı dikkate aldığımız zaman bunlara ulaşmış oluruz. " dedi.

Allah'ın tanınması gerektiğine işaret eden Akaras, felsefe ve kelam derslerinde öncelikle insanla yüce Allah arasındaki ilişki üzerine odaklanıldığını kaydetti. Mutlak ilmin yüce Allah olduğunun ve mutlak ilme dayanarak yaşamanın hem dünya hem ahiret için kurtuluş olacağının altını çizdi.

Ehlader Başkanı Akaras konuşmasına şöyle devam etti:

"İnsanoğlu güçlünün yanında olmayı ister. Çünkü tabiatı böyledir ve mutlak güç Allah'u tealadır. İnsan mutlak güce teslim olmalıdır. Yüce Allah'ın tüm yaptıkları hikmet üzeredir ve bundan da hiçbir çıkarı yoktur. Bir çok güç, belli bir seviyeye ulaştıktan sonra her şeyi kullanmaktadır. Doğayı, insanı, çocuğunu ve eşini kullanıyor. Dünyadaki beşeri güçlerin tamamı, kimi zaman da dini değerleri kimi zaman kültürel değerleri kullanıyor."

Bir tek yüce Allah'ın, Elçilerinin ve son Elçisinin (s.a.a.) masum varislerinin (a.s.) böyle olmadığına vurgu yapan Ehlader Başkanı Akaras, "İnsan doğru bilgiye ulaşamazsa eğer, yanlış yöntemlerle kafasında doğru olmayan bir Tanrı portresi oluşturup ona tapıyor. Kimi zaman da bu zihindeki Tanrı anlayışı, insanı putperestliğe de götürebiliyor." ifadesini kullandı.

Bu sebeple insanın Allah ile irtibatını sağlam temellere oturtması gerektiğini belirten Kadir Akaras, "Rabbimiz hem Kur'an'da ve Kur'an'dan önceki kitaplarda bunu bildirmiştir. Peygamberlerine bildirmiştir. Bazen de vahiy ama kelimeleri Peygamberlere ait olan kutsi hadislerle kendi mesajını da bildirmektedir." ifadelerini kullandı.

Bir kutsi hadisin ayrıntılarını anlatarak devam eden Ehlader Başkanı Akaras, yüce Allah'ın yapılması karşılığında yapmayı garanti ettiği önemli durumlar hakkında bilgi verdi. Bunların tam bir imanla yerine getirilmesi taktirinde Allah'ın da karşılık vereceğini aktaran Akaras, "Güneşin yarın doğacağına duyduğumuz inanç gibi buna inanmalı ve iman etmeliyiz" dedi.

İmam Cafer Sadık'ın şehadeti

İmam Cafer Sadık'ın (a.s.) şehadet günlerinde olunduğuna değinen Akaras, "Bugün hayatını devam ettiren Sünni-Şii tüm fıkıh imamlarının babası ve hepsinin üstadı İmam Cafer Sadık'tır (a.s.). İmam Cafer Sadık'ı (a.s.) İslam fıkhının dışına çıkarırsak, geriye ne Sünnilik ne de Şiilik kalır. İslam fıkhı olarak bütün mezhepler üzerinde emeği olan birisidir." dedi.

Ehlader Başkanı Akaras konuşmasına şöyle devam etti:

"İmam Cafer Sadık (a.s.) bugünkü içtihadın ve fakihlerin zeminini oluşturan biridir. Bugünkü fakihler de o makamda oturan insanlardır. İmam Cafer Sadık (a.s.) değerinde değiller tabi. Bunu hiçbir zaman iddia etmiyoruz. Ama o kürsüyü var eden İmam Cafer Sadık'ın (a.s.) kürsüsünde oturmaktalar."

Seçim Atmosferi

Seçime az bir zaman kaldığına işaret eden Akaras, siyasetçilerin toplum üzerindeki etkisinden bahsetti. Toplumun bağımsızlığının önemini vurgulayarak, "Biz bağımsız bir milletiz. Birisi bizi, "Amerikancı" ve "Rusçu" olmak gibi bir söylemle tanımlıyorsa, bu bir defa millete ve devlete ihanettir." dedi.

Ehlader Başkanı Akaras konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu milet güçlü bir millettir. Bu milletin kararını vermesi ne Amerika'ya bağlıdır ne de başka bir ülkeye. Biz Vietnam kadar yok muyuz? Biz İran kadar yok muyuz? Biz Filistin kadar yok muyuz? Biz Lübnan'da bir grup Hizbullah kadar yok muyuz? Kendi kararımızı kendimiz verelim. Neden herhangi bir gücün isteğiyle hareket edelim? Hangi partiye bağlı olursa olsun bir siyasetçi öncelikle bu milletin bağımsız olduğunu özümsemelidir. Seçim kazanmak için o güce, bu güce yaslanmak bu milleti küçük görmektir."

Milleti birbirinden ayırmayalım

Basit bir sözün veya doğru olmayan bir hareketin insanları birbirinden ayırabileceğine dikkat çeken Akaras, "Basit bir gencin bir otobüse taş atması, atan ve atılanın hangi partiden önemli değil, dünya çapında bizim milletimizin karakterini ortaya koyar. Maalesef dünya bizi, belden aşağı bir siyasette rekabet ettiğimizi konuşuyor. Bu millete bu kötülüğü yapmakta kimsenin hakkı yoktur." açıklamasında bulundu.

Seçim sürecinin İslami ve Ehlibeyt ahlakına yakışır bir şekilde atlatılması gerektiğine işaret eden Ehlader Başkanı, "Son yıllların en kritik seçimlerinden biri olduğunun farkındayız. Ancak unutmamak gerekli ki, bu millet kalıcıdır ancak siyasiler gelip geçicidir." dedi.

İsrail'in saldırılarını unutmayalım

İşgal rejiminin artan hain saldırılarının günümüz siyaseti sebebiyle görülemediğine dikkat çeken Akaras, "Biz İsrail'i devlet olarak tanımıyoruz ve hepsi işgalcidir, yok olmalarını diliyoruz." diyerek Filisitinli şehitlere rahmet okudu.

Pazartesi günü Kevser Kültür Merkezi'nde akşam namazına müteakip düzenlenecek olan İmam Cafer Sadık'ın (a.s.) şehadet merasimine davette bulunan Ehlader Başkanı akaras konuşmasını sonlandırdı.

http://www.on4haber.com