.
.

Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi'nde cuma namazı eda edildi. Cuma namazı öncesi mimbere çıkan Türkiye'deki Ehlibeyt Alimlerinin çatı kuruluşu Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras cemaate seslendi. Akaras bu haftaki cuma hutbesinde, duanın önemine ve ülke tarihinin en büyük deprem felaketlerinden biri olan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depreme değindi.

Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras'ın konuşmasının satır başları şu şekilde;

Doğa içerisinde bir takım düzenler vardır ve bizler bu düzen içerisinde akıl sahibi bireyler olarak çevremizle uyum içerisinde yaşamak durumundayız. Yüce Allah, bu konuda belirli kanununlar düzenlemiş ve bunu kutsal kitabı Kur'an'ı Kerim ile bizlere bildirmiştir.

Giyeceğimiz kıyafeti seçeceğimiz zaman havanın durumuna göre seçmekteyiz. Bunu bize kimse öğretmemiştir. Doğal olarak bunu bilmekte ve bu alanda kendimizi şartlara göre şekillendirebilmekteyiz. 

Tüm alemin düzen içerisinde olmasının şartı arasındaki uyumla söz konusu ise, bizlerinde de bu alemle aramızdaki uyumu sağlamamız için Allah'la aramızdaki iletişim ve bağı iyi kurmamız gerekmektedir.

Allah ile aramızdaki bağ, dua ile kurulabilir.  Eğer bunu gerçekleştiremezsek kendimizle de barışı sağlayamayız.

Ehli beyt Alimi Kadir Akaras İkinci hutbede, ülke tarihinin en büyük deprem felaketlerinden birini olan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Akaras, ayrıca deprem yoluyla siyasi çıkar elde etmeye çalışanları vicdani anlamda değerlendirdi.

Ülkemizdeki çok büyük yıkıcı etkileri ile birlikte, hemen yanı başımızda Emperyalist ve teröristlerin yakıp yıktığı bir ülke olan Suriye'de yıkıcı depremle sarsılmış oldu. Bunun sonuçları, bizim takip etmekte zorlandığımız yaralı ve ölü sayısıdır. Bunlar işin gerçeği ve üzücü sonuçlarından birisidir.

Milyonlarca insan evlerine girememek yoluyla etkilendi. Bu milyonlarca insan, bir başka milyonlarcasını bu sebeple etkileyecek ve bu ülke dışındaki milyonları etkileyerek devam edecektir.

Seçim döneminde siyasi partilerin siyasi yarışlar içerisinde davranış sergilemelerini normal karşılarız ancak böyle bir zamanda ortaya çıkan siyasi yarışlar, toplum ve vicdanımız tarafından lanetlenmektedir. Kimsenin bu acı olay üzerinden politika yapması insani  ve ahlaki değildir. Bu toplum bunları unutmamaktadır.

Biliyorsunuz ki bizim toplumumuz mozaik bir toplumdur, Alevisiyle, Sünnisiyle, Türküyle, Kürdüyle; herhangi biri bu olayları mezhepsel ve ırksal açıdan bakma çabasında bulunuyorsa, o da aynı şekilde lanetleniyordur. Biz lanetliyoruz. Falanca şehir Kürttür, Alevidir diyerek yardım yaparken ayrım yapanları biz lanetliyoruz.

Ayrımcılık yapan insanlar, yıkılan evlerin enkazını kaldımadan önce insaf ve vicdanlarını kaldırmalıdırlar. Bu gerçekleşirse, geriye kalan herşeyi kaldırmak çok daha kolay olacaktır.

Siyasi yarışların seviyesi hakkında mesajlar veren Ehlader Genel Başkanı Akaras, üzücü facianın üzerinde yürütülmek istenen polemiklerden uzak durulması gerektiğini ifade etti.

Ehlader HABER

http://www.on4haber.com