.
.

25 Şubat 2024 pazar günü Bursa Nur Muhammed Camii’nde Hz. Bakiyetullah İmam Mehdi’nin mübarek doğum günü münasebetiyle bir kutlama gerçekleştirildi.

Mehmet Tuncay Alkan’ın sunuculuğunu yaptığı program değerli Ehl-i Beyt âlimimiz ve aynı zamanda Ehla-Der Yönetim Kurulu üyesi İshak Savcı’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

İmam Mehdi’nin veladet programında daha sonra konuşmalarını yapmak için kürsüye Bursa Ehlibeyt İlim ve Kültür Derneği kurucularından Nur Muhammed Camii İmamı Bülent Ayyıldız hocamız davet edildi. Ayyıldız açılış konuşmasında İntizarda olmanın ve intizarın önemine dair güzel bir konuşma yaptı. Bülent Ayyıldız; Hak yolda hakikati beklemenin faziletli bir ibadet oluşunu dile getirdi.

Daha sonra kürsüye davet edilen Abbas Öztürk hocamız ise Hz. Mehdi’ye (af) dair gönüllere dokunan güzel bir şiiri seslendirdi. Hz. Bakiyetullah İmam Mehdi’nin mübarek doğum günü programında daha sonra kürsüye kıymetli Ehl-i Beyt âlimimiz Dikkaldırım Ehl-i Beyt Camii hocası Metin Gök davet edildi. Gök konuşmasında her bir peygamberin ve imamın tebliğ aşamasında bir metodu olduğuna; İmam Ali’nin 25 yıl sabrı, İmam Hasan’ın Muaviye ile imzaladığı barış antlaşması, İmam Hüseyin’in Kerbela Kıyamı gibi dönemine özgü metotları olduğunu söyledi.

Metin Gök, Hz. Mehdi’nin (af) metodunun ise Hz. Musa’ya benzediğini, Firavunun sarayında Asiye’nin elinde yetişip saray dışında ise Yahudileri organize etmesi ve sonra zalim bir Kıpti’yi vurup öldürmesi ile 10 yıl o diyardan uzak Hz. Eyyüb’ün elinde olgunlaşmasını ve sonra tekrar Allah’ın emri ile dönüp Yahudileri Firavun’un zulmünden kurtarmasına değindi. Gök, Hz. Mehdi (af) biz onu göremezsek de aramızda olduğuna, zulümlere şahitlik ettiğine, Allah dostlarına yol yordam göstererek zuhuru gerçekleşip İslam âlemini ve dünyayı zulümden kurtaracağını söyledi.

Programa ilerleyen dakikalarda Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da katıldı.

Yılmaz yaptığı konuşmasında önce teşekkürlerini sundu ve daha sonra İslam topraklarının kan gölüne döndüğü bu günlerde camiamızı güzelleştirmek için çaba gösterilmesi gerektiğini, bizler de sizlerin yardımıyla bunları yapmaya devam edeceğiz dedi. Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz konuşmasının sonunda ‘sizlerin düzenlemiş olduğu tüm merasimlere canı gönülden katılıyor ve mutluluk duyuyorum.’ diyerek memnuniyetlerini dile getirdi.

Bursa Ortabağlar Nur Muhammed Camii’nde gerçekleştirilen programın bir diğer konuğu ise Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Seyyid Vahid Kaşani idi.

İstanbul’dan programa iştirak eden Kaşani yaptığı konuşmada üç ayların önem ve bereketlerine değindikten sonra Mehdeviyet inancına dair Kur’an-ı Kerim, hadisler ve akli deliller getirdikten sonra ‘Mehdeviyet İnancını inkâr edenlerin neye dayanarak inkâr ettiğine bakılmalıdır’ dedi. Seyyid Vahid Kaşani sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Eğer bu inkâr ve reddetme İslami açıdan bir inkâr ise ayet ve hadisler bu tezi kısır hale getiriyor. Eğer bir Hristiyan ve Yahudi olarak itiraz ise Tevrat ve İncil buna da net deliller ile cevap veriyor.’ dedi ve sunduğu yerinde deliller ile konuyu aydınlığa kavuşturdu.

Program daha sonra Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Seyyid Vahid Kaşani tarafından adı ‘Mehdi’ olan katılımcılara basımı yeni yapılan ‘Mehdeviyet’ adlı kitabın hediye edilmesi ile devam etti.

Bursa’da gerçekleştirilen İmam Mehdi’nin veladet günü programında daha sonra Metin Gök hocanın okuduğu Ferec duası ve ardından ikram edilen ihsan yemeği ile son buldu.

Ehlader HABER

İran Neden İsrail’e Saldırdı? İran Neden İsrail’e Saldırdı?