.
.

 Ehlader Araştırma Bölümü

Bağımlılık; zararlı etkileri bilindiği halde insanın dürtülerini kontrol edememesi ve bunun sonucunda bir nesneye veya olguya aşırı muhtaç hale gelmesidir.

Mutlu bireyler ve huzurlu toplumlar oluşturmayı hedefleyen İslam; insan iradesini zayıflatan bağımlılıkların, aklı esir alan kötü alışkanlıkların, kişiyi bedensel ve zihinsel yönden etkileyen olumsuz davranışların daima karşısındadır. Bu nedenle, insanın ana kontrol merkezi olan beynin işleyişini etkileyerek, kişiyi ne yaptığını bilmeyen aciz bir duruma düşüren her türlü yiyecek, içecek ve uyuşturucu madde dinimizce haram kılınmıştır.

 

Bağımlılık; tedavi edilmesi gereken bir beyin hastalığıdır. Bu hastalık kişiyi, bağımlısı olduğu şey olmadan eksik olacağı, hayat yükünü taşıyamayacağı, hayatını sürdüremeyeceği zannına sürükler. Başlangıçta taklit, özenti ve merak duygusuyla yapılan ilk yanlışlar, telafisi zor bir sürecin ilk basamağı olur. Çıkmazda olduğunu düşünen kişi, kendisini rahatlatması için bağımlısı olduğu nesneye yönelerek beynin mutluluk hormonu salgılamasını sağlar. Bir süre sonra, o maddeye karşı vücut tekrar istek üretir. Bu durum zamanla bağımlılığa dönüşerek kişiyi esir alır.

İçki, kumar, uyuşturucu madde ve tütün bağımlılıklarının yanı sıra, teknolojik imkânların yaygınlaşmasıyla birlikte internet ve sosyal medya bağımlıları da artmaktadır. Bilgisayar ve cep telefonu oyunları, en verimli zamanları boşa harcatmakta, elde edilen sanal başarılar gençlerimizi sanal mutluluklarla oyalamaktadır.

Kıymetli Gençler! Gençliğin de verdiği cesaretle; ‘’bir kereden bir şey olmaz, istediğim zaman bırakırım’’ gibi cümlelerin arkasına sığınarak kendinize de sevdiklerinize de yazık etmeyin. ‘’Sen güçlüsün, bir kez dene, sonra bırakırsın’’ diyerek sizi ayartmak isteyenlere karşı lütfen uyanık olun. Rabbimizin; ‘’Doğrularla beraber olun!’’[1] talimatı gereği iyi insanlarla arkadaşlık ve dostluk bağları kurun. Helal ve temiz gıdalar tüketmenin kaygısını taşıyın. Rabbimizin; ‘’Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın!’’[2] emrine uyarak Allah’ın çizdiği sınırlarını ihlal etmeyin.

 

Kıymetli Gençler! Zararlı madde kullanmak suretiyle yaşanan geçici, basit ve sonuçları itibariyle olumsuz hazların talibi olmayın. Başkalarının derdine ortak olarak, onların dualarında yer almanın sizde yaşatacağı o muhteşem mutluluğun talibi olun. Yalnız ve sahipsiz olduğunuzu düşünmeyin. Şah damarımızdan daha yakın bir rabbimiz olduğunu[3] unutmayın. Gençlik enerjinizi insanlık için değer üreten faydalı sivil toplum kuruluşlarına üye olarak harcayın. Kötü alışkanlıkların değil; iyiliğin, sevginin, hoşgörü ve merhametin bağımlısı olun.

Bağımlılıktan kurtulmak; öncelikle bunun bir hastalık olduğunun bilincinde olmaya ve bu illetten kurtulmak için sağlam bir irade ortaya koymaya bağlıdır.

Unutmayalım ki; hiçbir bağımlılık ve kötü alışkanlık insan iradesinden daha güçlü değildir.

http://www.ditib.de

---------

[1] Tevbe / 119

[2] Bakara / 195

[3] Kâf / 16