Bağdat halkı, Haşd Şabi ve Irak güvenlik güçlerinin fedakârlıklarını takdir etmek ve onlara destek vermek ve teşekkür etmek için Perşembe günü, “Ensarullah’ul Hüseyin (a.s)” yürüyüşü düzenledi. 

Bu yürüyüş Bağdat'taki Filistin caddesinden başladı. Göstericiler ellerinde, bu ülkeyi kurtarmak için çeşitli operasyonlarda şehit olan Haşd Şabi ve Irak güvenlik güçlerinin şehitlerinin fotoğraflarını taşıdılar. 

Göstericiler aynı zamanda İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Şehit Hacı Kasım Süleymani ve Haşd Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in fotoğraflarını da taşıdılar. 

Öte yandan, Haşdi Şabi'nin askeri geçit töreni, bu resmi teşkilatın kuruluşunun 8. yıl dönümü münasebetiyle 23 Temmuz’da Iraklı ulusal ve askeri yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Haşd Şabi Teşkilatı daha önce yaptığı açıklamada, bu törenin dün, Diyala Eyaletindeki Şehit Abu Muntazar el-Muhammedavi Askeri Üssü'nde, Savunma Bakanlığı'nın bazı askeri birimleri ile Terörle Mücadele Servisi'nin katılımıyla gerçekleştirileceğini açıklamıştı. 

Ayetullah Seyyid Ali Sistani, 13 Haziran 2014 tarihinde verdiği tarihi fetva ile Irak'taki gönüllü halk güçleri olan Haşd Şabi’nin kurucusu olarak bilinmektedir. Irak'ın en yüksek dini merciinin Cihad-ı Kifai fetvasının ardından, Haşd Şabi, milyonlarca Iraklı gönüllüyü IŞİD'e karşı savaşmak üzere teşkilatlandırmak için şekillendi. Haşd Şabi’nin ilk çekirdeği Iraklı Şiiler arasındaydı, ancak daha sonra Sünniler, Kürtler, Hıristiyanlar ve Yezidiler de dâhil olmak üzere Irak’ın diğer -etnik ve dini grupları da bu teşkilata katıldı. 

Irak'ın eski başbakanı Haydar el-İbadi, IŞİD'le savaşın son aylarında 24 Şubat 2016 tarihinde bir hükümet kararnamesi yayınlamış ve Haşd Şabi'nin Irak Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı altındaki bağımsız bir örgüt olduğunu ilan etmiştir. 

26 Kasım 2016'da Haşd Şabi'ye destek veren siyasi hareketler de bu askeri örgütleri Irak yasaları çerçevesinde teşkilatlandırmanın devamı olarak oy çokluğu ile Gönüllü Halk Güçleri yasasını mecliste onayladılar. Bu yasanın onaylanmasından sonra, bu örgüt yasal olarak Irak'ın resmi güvenlik teşkilatı haline geldi. Bu teşkilatın üyeleri için bütçede maaş belirlendi, ancak bazıları hala bu teşkilatın orduya ve polise dâhil edilmesi gerektiğini vurguluyorlar.