.
.

Ehlader Araştırma Bölümü

 

بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِيمِ

 

 

Ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyuruyor:

 

“Andolsunki, biz sizi biraz korku ve açlık ile bir de mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmek suretiyle imtihan ederiz. Sabredenleri müjdele! Müminler, bir musibetle karşı karşıya kaldıklarında ‘İnnâ lillâh ve innâ ileyhi râciûn/Biz Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz.’ derler.”[1]

Bir hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.a) şöyle buyuruyor:

 

“Müminin durumuna şaşılır! Her hâli kendisi için hayırlıdır. Bu durum yalnız mümine mahsustur. Başına sevinecek bir hâl geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir sıkıntı geldiğinde ona sabreder; bu da onun için hayır olur.”[2]


Dünya ölümlü dünya. Ölüm bir şekilde geliyor ve insanı buluyor. Ölümün yaşı yok. Rabbimiz, Kur’an-ı Azimüşşan’da ölüm veya benzeri zor durumlar karşısında sabredenler için buyuruyor:

 

“Allah sabredenlerle beraberdir.”

Sabır, müminin gönlünü teskin eden Rabbani bir sırdır. Böyle zamanlarda sabra ve duaya sığınmalıyız. Rabbimize “Üzerimize sabır yağdır Rabbim!” diyerek el açmalıyız.

Müminler, bir musibetle karşı karşıya kaldıklarında “İnnâ lillâh ve innâ ileyhi râciûn/Biz Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz.” derler. Bunu da Rabbimiz öğretiyor bize. Dönüşümüz Allah’adır. İnsanın ebediyet yurdu orasıdır. Oraya çoluk çocuğunun rızkını ararken gidenler, toza toprağa bulansalar bile yüzleri ak giderler.
Bugünler, mümin kardeşliğinin sevgide, diğerkâmlıkta, fedakârlıkta, yardımlaşmada, dayanışmada imtihan günleridir. Bugünler, Sevgili Peygamberimizin “Müminler, tek vücut gibidirler” fermanı gereğince bir ve beraber olunması gereken günlerdir.


“Allah’ım! Bizleri önümüzden, arkamızdan, sağımızdan, solumuzdan ve üstümüzden (gelebilecek her türlü bela ve musibete karşı) muhafaza eyle!”

 

لَا إِلٰهَ إِلاَّ اللّٰهُ الْعَظي۪مُ الْحَلي۪مُ لَا إِلٰهَ إِلاَّ اللّٰهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظي۪مُ لَا إِلٰهَ إِلاَّ اللّٰهُ رَبُّ السَّمٰوَاتِ وَرَبُّ الْأرْضِ وَرَبُّ الْعَرْشِ الْكَري۪مُ


“Yüce ve halîm olan Allah’tan başka ilâh yoktur. Arş’ın Rabbi Yüce Allah’tan başka ilâh yoktur. Göklerin, yerin ve Arş’ın Rabbi Allah’tan başka ilâh yoktur.”
 

Rabbimizden niyazımız bizlere taşıyamayacağımız acılar yaşatmamasıdır.

Rabbimizden niyazımız, böyle acılara karşısında dayanma gücü lütfetmesidir.

* * *

"Benî Âdem a’zâ-yı yek dîgerend

Ki der-âferîneş zi-yek gevherend"

*

Bütün insanlar bir bedenin organları gibidir.

Çünkü yaratılışları bir mayadandır.

*

Îsâr: Din Kardeşini Öncelemek Îsâr: Din Kardeşini Öncelemek
Sa’dî-i Şîrâzî

[1] Bakara, 2/155-156.

[2] Müslim, Zühd ve rekâik, 64.

Editör: Hasan Bedel