.
.

Ehlader Araştırma Bölümü

Kişilik, bir bireyin çocukluk çağından itibaren gelişen birçok unsuru içerisinde barındıran karmaşık bir yapıdır. Kişilik gelişiminde genetik, çevresel ve sosyal birçok faktör bir arada etkili olur, yalnızca tek bir etkene bağlı olarak oluşmaz. Bu nedenle kişiliği ölçmek için geliştirilen kişilik testlerinin bu zengin ve karmaşık yapıyı doğru analiz edebilecek yetkinlikte olmaları gerekir.

1986 senesinde ölen Macar psikiyatrist Léopold Szondi, bir kişinin bilinçsiz düşüncelerini, arzularını, dürtülerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir test geliştirdi. 1947 yılında bu testi geliştiren uzman Szondi, insanların kendilerine benzeyenlerin ilgisini çektiğine inanıyordu. Böylece kendi adını taşıyan testi ortaya çıkardı. Szondi testi, bu sınava giren kişilere çeşitli zihinsel hastalık sahibi insanların vesikalık fotoğraflarını gösterme üzerine kuruluydu.

Teste giren kişi fotoğraflar arasından en çekici ve en iğrenç fotoğrafı seçmek durumundaydı. Seçim sonrasındaki analiz ile kişinin en memnun olduğu ve en memnun olmadığı tarafları hakkında fikir sahibi olunuyordu. 

Test birçokları için ilginç sonuçlar çıkarsa da, bazı psikologlar, bireyin fiziksel görünümünün zihinsel sağlığına dair bir gösterge olamayacağını belirttiler.

Testin uygulanışı çok basit. Aşağıdaki 8 kişinin fotoğrafına bakın ve görüntüsü tiksindirdiği veya korkuttuğu için karanlıkta karşılaşmak istemediğiniz bir tipi seçin. Daha sonra aşağı inip seçtiğiniz kişinin numarasına göre sonucunuzu okuyun.

Not: Test, bir akıl hastalığınızın olduğunu ima etmez, sadece bastırılmış kişiliğiniz hakkında varsayımda bulunur.

.

Sonuçlar:

1- Çocukluk yıllarınızda bu tip görünümlü insanlardan korkmuşsunuz. Dominant ve otoriter olan insanlarla sorunlar yaşadınız ve kendinizi baskı altında hissettiniz. Seçtiğiniz kişinin görüntüsü nedeniyle okul yıllarınızda çok büyük sıkıntılar yaşamışsınız. Özellikle öğretmeniniz tarafından baskı altında tutulmuşsunuz. Öğretmeniniz sizin psikolojinizi bozmuş, sizi kötü etkilemiş olabilir. Özünüzde gerçekten çok iyi bir insansınız. Yardım etmeyi seven ve kendi halinde bir insansınız. Zarar nedir bilmezsiniz. Eğer bir zarar verecek olursan bunu ancak ve ancak kendine yapabilirsin. Asla dışarıdaki insanlar için tehlikeli değilsin.

2- Bu dolgun suratlı, tombul insanı seçmeniz çocukluğunuzda bazı duygularınızı bastırmış olma ihtimalinizin yüksek olduğu anlamına geliyor. Fiziksel olarak güçlü görünen bu kişiden korktunuz. Sizin için korkutucu öğeler fiziksel özellikler. Ne kadar büyük olursa size o kadar zarar verebileceğini düşünüyorsunuz. Sizin kişisel özelliklerine gelecek olursak; sakinsiniz ve arkadaş canlısı bir insansınız. Sorumluluğunu bilen ve nerede nasıl davranması gerektiğini çok iyi kavramış bir insansınız. Sakin olduğunuz kadar da hislerinizde değişken değilsiniz. İnsanlarla iletişiminiz yüksek!

3- Seçmenizi istediğimiz kişiler arasında tek gülen kişiyi korkutucu buldunuz ve seçtiniz. Bu kişiyi seçmeniz sizin hayatınızı çok ciddiye alıp, sorumluluk sahibi olan bir insan olduğunuzu gösteriyor. Ciddiyetsizlikten nefret eder, kontrolü elde tutmaktan hoşlanırsınız. Çocukluğunuzda da ciddiyetsiz ve insanlarla alay eden kişilerden çok çekmiş olacaksınız ki bu seçimi yaptınız. Bu nedenle yaşamınızda çok ciddi olabilirsiniz.

4- Seçtiğiniz insan ifadesiz ve ruhsuz bir insan olarak görünüyor. Bu kişiyi seçmeniz etrafınızda şizofreni vb. hastalarından çekmiş olabileceğinizi gösteriyor. Özellikle çocukluğunuzda böyle sorunlar yaşamış birinden ya da size sevgisini bir türlü göstermeyen birinden çekmişsiniz. Bu kişilerden çok etkilenmişsiniz. Yalnızlığı seviyorsunuz. Çok fazla çevreye ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsunuz. Fakat düşündüğünüz gibi yaşamıyorsunuz. Çok sosyal bir hayatınız var. Ne kadar isteseniz o yalnızlığa bir türlü erişemiyorsunuz.

5- Fotoğrafta daha güçlü ve korkutucu insanlar varken siz yoğun bir göz makyajı yapmış olan bu kadını seçtiniz. Belirsiz bir gülümseme halinde bulunan bu kadını seçmeniz, egoist ve narsist, sadece kendisini düşünen insanlara karşı kin beslediğiniz anlamına geliyor ve bu kadını seçerek nefret ve korkunuzu dışa vurdunuz. Etrafınızda sürekli olarak dikkatleri kendi üzerine çeken insanlar var ve bunlardan çok fazla etkilendiniz ki bu seçimi yaptınız. Çok dikkatli davranan her adımını planlayıp atan birisiniz. Biraz da içinize kapanıksınız.

6- Bu gerçekten ilginç bir seçim çünkü en sıradan ve korkutucu olmayan ve size zarar vermeyen bir insanı seçtiniz. Bu seçim sizin arkadaşlarınızdan ve yakın çevrenizden bıktığınız ve onlara karşı çok çekimser davrandığınız anlamına geliyor. Güven konusunda da sıkıntı çekiyorsunuz. Çünkü daha önce güvendiğiniz ve güvenmek istediğiniz kişiler tarafından güveniniz kötüye kullanılmış. İlişki hayatınızla ilgili de yorum yapacak olursa; aldatılmış olma ihtimaliniz çok yüksek. Arkadaş seçiminizde çok dikkatli davranıyorsunuz. Çünkü sizi tam anlamıyla gelen de üzmüş giden de.

7- Orta yaştan biraz büyük ve yapı olarak iri bir insan seçtiniz. Bu sizin mantıksız ve sorumluluk bilinci olmayan insanlardan nefret ettiğiniz anlamına geliyor. Sakinsiniz ve insanları sinirlendirmeyi sevmiyorsunuz. Gürültü ve abartıdan da hoşlanmayan bir yapınız var. Duygu ve mantık mı diye soracak olursanız da siz her alanda mantığınızı kullanıyorsunuz. Ölçülü ve yerinde bir insansınız.

8- Bu ilginç bir seçim çünkü aralarında en temiz yüze sahip birini seçtiniz. Ayrıca aralarında da en genç olanı. Çocukluğunuzda kimlik sorunu yaşamış ve bunu bastırmak zorunda kalmışsınız. Kendiniz gibi davranmamışsınız ve hep başkalarının istediği bir yaşam sürmüşsün. Çocukluğundan itibaren depresif bir hayat senin peşini bırakmamış. Hep düşünen, hep kafasını bir şeylerle meşgul eden olgun bir insansınız.