.
.

Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi'nde cuma namazı eda edildi. Cuma namazı öncesi mimbere çıkan Türkiye'deki Ehlibeyt Alimlerinin çatı kuruluşu Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras cemaate seslendi.

Akaras bu haftaki cuma hutbesinde İnsanın kemale doğru yolculuğuna değindi ve " kemal yolculuğu için 2 aşama vardır. Bunlar varlı ve yokluk mücadelesidir" dedi.

İnsanın yokluktan var olduğunu ve tekrar yok olacağına değinen Akasar şunları kaydetti:

"İnsan manevi yolculuğunda 2 farklı aşamadan geçer. Varlık dönemleri ve yokluk dönemleri. İnsan manevi olarak mükellef olmadığı dönemde yok kabul edilir. Çocukluk dönemleri buna dahildir. Kemal yolculuğuna başlamayan ve bundan sorumlu olmayan her şey yokluktur diyebiliriz. Daha sonrasında insan olunur diyebilirz. Akıl olgunlaşması var olma sürecini başlatan olgudur. Yokluktan çıkış sürecini başlatan kemale ulaşma yolcuğunu başlatan şey akıl ve mükellefiyet sürecidir. "

İlahi mülakata ulaşmak bu yolculuğun son durağı. Orada suyun içide bir buz parçası gibi eriyoruz ve özümüze dönüyorz. Bu kemale ulaşma yolculuğu bizim için buz ve suyun birbiriyle buluşması gibi bir öze dönüş yolculuğudur. Bunun aksi bir rota izlenirse eğer karanlığa batmış bir kalp ve akılla kalmış oluruz. Allah'a dönmeyen bir kalp karanlık olarak kalmaya mahkumdur."

Hz .Zeynep ve Allame Tabatabai'nin veladet günlerine de değinen Ehlader Başkanı "Allame Tabatabai tek başına bir mektep olmuş örnek bir şahsiyet. Tefsir, matematik, astronomi ve felsefe alanlarından uzmanlaşmış bir ekol ve mektep haline gelmiş bir şahsiyetdir." dedi.

Gazze'de gerçekleştirilen ateşkese değinen Kadir Akaras "İsrail tarihini okuyanlar bilirler. İsrail tarihi boyunca hiç bir anlaşmaya uymamıştır." dedi.

Toplumlarının Filistin davasına bakışını değerlendiren Kadir Akaras şunları kaydetti:

"Bizler olaylara peygamberi bakış açısıyla bakmak zorundayız. İnsani değerleri ön planı çıkarmalıyız. Liberaller gibi para olarak yada Materyalist gibi sadece sonuç odaklı bakamayız. Peygamberi bakış açısını kullanmalı ve ona uygun parametrelerle olayları değerlendirmeliyiz. Toplumumuz olaya kim kazandı kim kaybetti olarak bakıyor. Böyle bakmak için bile tüm yanlarına hakim olmak gerekiyor. Gazze halkının neler yaşadığı nelere maruz kaldıkları bilinmiyordu. Üretim yapmalarına ve kendi başlarına ayakta durmalarına engel olunuyordu. toplumlar Filistin'i ve neler yaşadıklarını öğrendi. Bu olaya kazanım olarak bakmamak mümkün değil."

Hamas ve Direniş ilişkisine değinen Ehlader Başkanı şunları söyledi:

"Filistin'de yıllardır üretim yapılmasına izin verilmiyor. yıllardır ambargo uygulanan bu halk artık taş atmayı bırakıp füzelerle işgalcilere cevap veriyor. Filistin halkı bu duruma nasıl geldi? Bu durumun değişmesinin en büyük sebebi İran ve Suriye üzerinden giden yardımlardır. Bu yardımların önüne geçmek için Suriye işgal edildi ama durum ortadadır.

İsrail tarihinin en büyük felaketi

Siyonist İsrail'in ekonomik durumunu değerleniren Kadir Akaras Şunları kaydetti:

" Siyonist İsrail tarihinde olmadığı kadar kayıp verdi. İşgal güçleri günlük 300 milyon dolar harcama yapıyor. Ekonomisi çöküşe girmiş durumda. Maddi olarak Benzeri görülmemiş bir durumda. Aynı zamanda toplum olarakda bölünmüş ve parçalanmış bir şekilde. Ayetullah Hamanei'nin dediği gibi "İsrail içinden çürüyecek."

Toplumların Hamas'a bakışı 

Avrupa toplumlarının Hamas ve Filistin halkına inanılmaz bir bağla bağlandığını ve sahip çıktığını ifade eden Ehlader Başkanı şunları söyledi:

"Gazze'de ölümler çoğunlukla kadın ve çocuk olarak sayılıyor. İsrail savaşta denklemde olmayan kişileri vurarak çaresizliğini ve insani değerlere ihanetini açıkça gösteriyor. Diğer yanda bizim bazı gazeteci ve yazarlarımız Hamas'ı terörist ilan ediyorlar. Avrupa halkları düşünürleri bile Filistin direnişinin yanında olurken bizim bazı yazarlarımız Filistin ve Gazze konusunu kavrayamamakta."

"Avrpa ülkeleri yıllardır maddi ve manevi olarak sınırsız kaynak harcayarak islamı kötülemeye ve gizlemeye çalışıyor. Ama Hamas tek bir hareketle bu çalışmaları alt edip insanların Filistin'i ve İslamı tanımasını sağlıyor. İnsanlar İslama yönelmeye başlıyor."

Ebu Ubeyde'nin selamı 

Konuşmaının son bölümünde Ebu Ubeyde'nin dün akşam yayınlığı konuşmaya değinen Akaras şunları söyledi:

"Ateşkes çerçevesinde yapılan esir takasları Filistinli mücahitlerin uzun zamandır uyguladığı bir taktirkdir. Ama bu değişim sivil-sivil takası şartlarında yapılmaktadır. Asker takasları devreye girince göreceğiz. Hamas'ın elinde rehin tuttuğu rütbeli askerlere karşı binlerce Filistinli özgürlüğüne kavuşacak. Diğer yandan Hamas ve Ebu Ubeyde'yi destekleyenler bir yandan Direniş Cephesine saldırmaya çalışıyor. Ama Ebu Ubeyde nerelere selam gönderiyor açıkca görülmekte. Lübnan'da Hizbullah'a Yemen'de Ensarullah'a Irak'da Haşdi Şabi'ye selam gönderiyor. direniş cephesi tüm güçleriyle bir ve beraberdir. Birbirinden ayrılması mümkün değildir."

Iğdır Ehli Beyt Alimleri Derneği'nden İl Müftülüğü'ne Ziyaret Iğdır Ehli Beyt Alimleri Derneği'nden İl Müftülüğü'ne Ziyaret

Editör: Hasan Bedel