.
.

İslam dünyası Hz. Fatıma'nın (s.a) mübarek doğum gününü idrak etti. Dünya Müslüman Kadınlar ve Anneler Günü olarak da kutlanan Hz. Fatıma'nın (s.a) doğum günü İzmir'de düzenlenen programla kutlandı.

İzmir Bayraklı Ehlibeyt Cami tarafından bu yıl 18'incisi düzenlenen Hz. Fatıma'nın (s.a) doğum günü programı, Hasan Fereczade'nin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programın açılış konuşmasını, Bayraklı Ehlibeyt Cami Alimi Rahman Karanlık yaptı. Sözlerine, programa katılanlara hoşgeldiniz diyerek başlayan Karanlık, Hz. Fatıma'nın (s.a) mübarek doğum gününün anneler günü olduğuna da işaret etti.  Hz. Fatıma'nın (s.a) insanlık tarihindeki en önemli şahsiyetlerden biri olduğuna da vurgu yapan Rahman Karanlık, ayetler ışığında Hz. Fatıma'nın (s.a) yüce şahsiyetini anlattı.

İlahiyatçı yazar Fatime Karanlık İltizar da, "Hz. Fatıma'nın (s.a) doğumuyla Kur'an-ı Kerim'in özeti niteliğindeki Kevser Suresi'nin Peygamber efendimizin kalbine nazil olduğunu söyleyerek" Hz. Fatıma'yı (s.a) anlattı. Hz. Fatıma'nın (s.a) sadece kadınlar için değil tüm insanlık için örnek bir şahsiyet olduğuna vurgu yaptı. 

Hz. Fatıma'nın (s.a) tarihin en mazlum şahsiyetlerinden biri olduğunu belirten Fatime Karanlık İltizar, Hz. Fatıma'nın (s.a) Müslümanlar tarafından bile layıkıyla tanınmadığını söyledi. Bu nedenle de kadınla ilgili eksik ve yanlış düşüncelerin, sanki İslam'ın düşüncesiymiş gibi sunulabildiğini kaydetti.

Hz. Fatıma'nın (s.a) doğum günü programına İzmir İl Müftü Yardımcısı Rahmi Yiğit de katıldı. Yiğit de, Hz. Fatıma'nın (s.a) anlaşılmasının önemini anlatarak, kemalin tanıtımı noktasında Hz. Fatıma'nın (s.a) izinden gidilmesi gerektiğini belirtti.

İzmir'deki programa İstanbul'dan da Türkiye'deki Ehlibeyt Alimlerinin çatı kuruluşu olan EHLADER Genel Başkanı Kadir Akaras katıldı. Sözlerine Hz. Muhammed'in (s.a.a) yaşadığı zorlukları ve yalnızlığı anlatarak başlayan Akaras, Hz. Muhammed'in (s.a.a) "hiçbir peygamber benim çektiğim kadar eziyet çekmedi" sözlerini hatırlattı.

Kadir Akaras, Hz. Fatıma'nın da (s.a) böyle zor bir ortamda dünyaya geldiğine işaret ederek, Hz. Fatıma'nın (s.a) Peygamber efendimizin yanında zorluklara göğüs gererek büyüdüğünü belirtti. 

Hz. Fatıma'yı (s.a) anlatan sure ve ayetleri tek tek saydığı konuşmasında Akaras, İslam medeniyetinin tıpkı Peygamber efendimiz döneminde olduğu gibi, bugün de saldırı altında olduğunu söyledi. Bu yüzden Müslümanların Hz. Muhammed'in (s.a.a)  bıraktığı iki ağır emanet olan Kur'an-ı Kerim ve Ehlibeyt'e sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Akaras'ın konuşmasının ardından Meryem Karanlık Uruş tarafından kaleme alınan Cennet Kadınları isimli tiyatro gösterisi sunuldu.

Ardından da kürsüye Azerbaycanlı Ehlibeyt meddahı Seyyid Peyman Boradigahi çıktı. Programa katılanlara coşkulu anlar yaşatan Azerbaycanlı meddah, okuduğu ilahilerle Hz. Fatıma (s.a) coşkusunu tüm salona yaşattı.

Hz. Fatıma'nın (s.a) doğum günü programına katılan 14 kişiye de çekilişle Erbain ziyareti hediye edildi.

https://www.on4haber.com/izmirde-hz-fatimanin-dogum-gunu-kutlandi