Soru Özeti

Acaba istimna (mastürbasyon) günah mıdır? Ondan kurtulmanın yolu nedir?

Soru

Benim istimna gibi bir sorunum var. Acaba böyle bir iş büyük günah mıdır? Ve acaba bu sorunu halletmenin bir yolu var mıdır?

 

Kısa Cevap

İstimna (mastürbasyon) diye bilinen kendini tatmin etme büyük günahlardandır ve haramdır ve İslam fıkhında ağır bir cezası vardır.

İstimna ve kendini tatmin etmenin en güzel yolları pratik risalelerde şartları açıklanan evliliktir. Eğer evlenmek mümkün değilse, bireyin cismi, ruhi ve psikolojik etkilerinden korunması için spor yaparak, oruç tutarak ve boş zamanları doldurarak bu kötü işten uzak durmak gerekir.

Kişinin eşi dışında hangi şekilde olursa olsun başka kadınlarla cinsel ilişkide bulunması haramdır. Bu günahların çeşitli türlerde gerçekleşen örnekleri ve cezalandırma dereceleri olsa da bu, insanın günahlar arasında biri kötü, diğeri daha kötüdür diyerek bir günahı işlemesini caiz kılmaz.

 

Ayrıntılı Cevap

Dini metinlerde istimna olarak tabir edilen (mastürbasyon) veya kendini tatmin etme şundan ibarettir: İnsanın kendisini eliyle veya başka bir organıyla tahrik ederek menisini çıkarmasıdır (cünüp olmasıdır) bu iş insanın kendi bedenine dokunması, şehvet uyandıran (resim, film ve… ) manzaralara bakması veya şehvet içeren (hikâye, roman gibi) kitapları okuması veya şehvet uyandıran (kaset, telefon ve...) şeyleri dinlenesi veya meni çıkması kastıyla fikir ve düşünceye dalmasıyla gerçekleşmesi mümkündür.

İstimna hangi şekilde olursa olsun haramdır ve büyük günahlardan hesap edilmiştir.

İstimna ve kendini tatmin etmeden kurtulmanın en iyi yolu tevzihu’l-mesail risalelerinde açıklanan özel şartlara riayet etmek suretiyle şeri evliliktir. Evlenmenin mümkün olmadığı durumlarda Allah’a tevekkül edilerek, şu nüktelere dikkat edilebilir:

1- Kendi kendini tatmin etmeyi terk etmek için çok ciddi karar alınız.

2- Şehvet uyandıran her türlü resim ve filme bakmaktan sakınınız.

3- Arkadaş seçimine dikkat ediniz ve arkadaş olarak, sizi bu işe teşvik eden kimseleri seçmeyiniz. Meşru olmayan karşı cinsten kişilerle arkadaşlık kurmaktan kesinlikle kaçınınız.

4- Hayal etmekten kaçınınız ve her zaman faydalı işlerle uğraşınız (şehvet uyandırmayan kitapları okumak, spor yapmak vb.)

5- İmkânlar dâhilinde yalnız kalmamaya çalışınız.

6- Nefsanî isteklerin kontrol edilmesi ve iradenin güçlendirilmesinde oruç tutmak sizin için son derece faydalıdır.

Eğer oruç tutmaya gücünüz yetmiyorsa, çok yememeye çalışınız.

7- Cinselliği artıracak muz, çikolata, incir, hurma, soğan, biber, yumurta, kırmızı et, yağlı yiyecekler vb. yiyeceklerden sakınınız.

8- Her zaman idrar torbasını ( mesane) boş tutmaya çalışınız.

9- Geceleri yatmadan önce kitap okuyun ve yüz üstü yatmayınız.