İstanbul'da Ehlibeyt Alimleri Derneği (EHLADER) ve Anadolu Ehlibeyt Gençliği'nin bu yıl 14.'sünü düzenlediği "Ah! Mine'l Kerbela" adlı Erbain Matem Merasiminde katılımcılara seslenen EHLADER Genel Başkanı Kadir Akaras, Hüseyni kıyamın verdiği mesajlara değindi.

  

“Ah Mine’l Kerbela! diye başlarız hayatımıza ve Ah Mine’l Kerbela! diye bitiririz hayatımızı. Bugün de Ah Minel Kerbela’ diye Hz. Hüseyin ve yarenlerini anmak için buradayız.” İfadeleriyle selamlama konuşmasına başlayan EHLADER Genel Başkanı Kadir Akaras, Hz. Hüseyin’in kıyamının önemine dikkat çekti.

“Bugün İslam toplumuna baktığımızda geçmiş dönemin vebalini almıyor, sevabına ise ortak olmuyor ve gelecek için proje üretmiyor. Halbuki Hz. Hüseyin daha Kerbela’dan bugünü inşa ediyordu. Kerbela’da Hüseyni ve Zeynebi duruş,  bize birleşmeyi ve hak üzerine olmayı hediye etmiştir. “ sözleriyle Kerbala’nın mesajını tekrar hatırlatan Kadir Akaras şöyle devam etti:

“Bugün herkesin kalbi Necef’ten Kerbela’ya yürümek için atıyor. Kimileri bu büyük yürüyüşe katılabiliyor, kimileri ise katılamıyor. Katılamayanlar dualarıyla,  bu kıyama ortak oluyor.

Hz. Hüseyin’in Kerbela’daki duruşu insanlık  adına bir kıyamdır. Ve bu kıyam tüm dünyayı kuşatmıştır. Bu kıyam sadece o günü değil bugünü ve yarını inşa eden bir kıyamdır. Hz. Hüseyin ve yarenlerinin kıyamı İslam medeniyetini inşa etmiştir. 

Hz. Hüseyin Kerbela’daki kıyamıyla İslam medeniyetin en önemli parçası olan gerçek İslamı ve ıslahı bize göstermiştir. Hz. Hüseyin’in bize öğrettiği bu medeniyetin bir başka ayağı irfan ve ahlaktır. İrfan ve ahlakı olmayan bir toplumun medeniyet inşa etmesi mümkün değildir. Medeniyetin en önemli ayaklarından biri de hukuktur ve adaletin hukuk üzerine inşa edilmesidir. İmam Hüseyin (a.s) Kerbela’dan seslenirken özgürlük vurgusu da bu bağlamdadır. İmam Hüseyin Kerbela’da ‘ Üzerinde kul hakkı olan benimle gelmesin, midesinde haram lokma olan benimle gelemez’ derken, İslam medeniyetinin temel taşına dikkat çekmiştir.

Bugün İslam toplumuna baktığımızda geçmiş dönemin vebalini almıyor, sevabına ise ortak olmuyor ve gelecek için proje üretmiyor. Halbuki Hz. Hüseyin daha Kerbela’dan bugünü inşa ediyordu. Kerbela’da Hüseyni ve Zeynebi duruş,  bize birleşmeyi ve hak üzerine olmayı hediye etmiştir.  

Biz de Erbain matem merasimiyle bu birliğe katkı sunmaya ve Hüseyni duruşu anlatmaya çalışıyoruz.”