Ensarullah Hareketi siyasi büro üyesi Ali el-İmad, el-Ahd internet sitesine verdiği röportajda Yemen ateşkesine ilişkin son gelişmeleri anlattı.

Ensarullah Hareketi'nin üyesi, ABD'nin Ukrayna'daki savaşa odaklanmak için şimdilik Yemen cephesini sakin tuttuğuna dikkat çekerek, Suudi koalisyonunun bir zamanlar Sana'a girme konusunda uyardığını; ama şimdi Ensarullah'ın ateşkesi kabul etmesini istediğini ifade etti.

Ali el-İmad, yaptığı açıklamanın devamında şöyle dedi: "Ateşkesin bir önceki aşamasında yaşananlar ortada. Saldırganlar ve elleri altındaki araçları, kazanılan deneyim göz önüne alındığında beklenen pek çok şeye bağlı kalmadı. Örneğin,  bekletilen gemi sayısının doğru zamanda [varışına] bağlı kalmadılar ve bazı seferler ve varış ülkeleri için kararlaştırıldığı gibi havaalanını yeniden açmadılar. Pasaportlarla ilgili birçok engel vardı ve kuşatma ile bağlantılı olarak yeni bir şey olmadığını ve sonucun sıfır olduğunu biliyoruz."

Ensarullah Hareketi'nin üyesi, "Şu ana kadar sonuçlar hala kesin değil ve mevcut ateşkesi soracak olursak, gözlemciler durumun farkında. İstihbarat açısından, saldırganlar önceki aşamada [kuvvetlerini] eğitiyor ve savaşın başlangıcından günümüze kadar kuvvetlerin seferber edilmesi için en canlı hazırlık ve önlemlerden biri olan üç cephe için hazırlık yapıyorlardı. Ayrıca konuşmamız gereken açık konular arasında saldırgan koalisyonun Başkanlık Konseyi denilen şeyi yaratma eylemi var. Bu yapı, milis komutanlarından oluşan bir konsey." dedi.

Ali el-İmad ayrıca ateşkesin bir fırsat olduğuna dikkat çekerek, "Amerika, Yemen'deki savaşı ve kuşatmayı durdurması gerektiğine henüz ikna olmuş değil. Amerika şu anda İslam ve Arap bölgemizin cephesini zayıflatmaya çalışıyor. Bunun nedeni Rusya-Ukrayna savaşında karşılaştığı baskılar ve gelecekte karşılaşacağı baskılardır. Bu nedenle Ruslara karşı gerek ekonomik, gerek siyasi gerekse askeri olarak mücadelesini sürdürmek için bölgemizdeki enerji kaynaklarının ve deniz geçişlerinin güvenliğini sağlamaya çalışmaktadır." diye belirtti.