.
.

Türkiye’nin Ehl-i Beyt âlimlerinin çatı kuruluşu Ehla-Der Ramazan Bayramı münasebetiyle yayınladığı mesajda, aziz halkımızın ve cümle İslam âleminin Ramazan Bayramını tebrik ederek, bu kutlu günlerin yüzü suyu hürmetine yeryüzünde ne kadar acı ve sıkıntı içinde yaşayan bir can var ise tezlikle feraha ve refaha ulaşması temennisinde bulundu.

.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği / Ehla-Der’in Mübarek Fıtır Bayramı mesajı aşağıdaki gibidir;

* * *

Bismillâhirrahmânirrahîm

Aziz Müslüman Kardeşlerimiz!

Bir rahmet ve bereket ayını daha geride bırakmış bulunmaktayız. Umulur ki bu rahmanî ayda bağışlanan ve ömrü bereketli kılınanlardan olmuşuzdur.

Fakat maalesef son yıllardaki tüm bayramlarımızı buruk yaşadığımız gibi, özellikle bu bayram sevincini de gönüllerimiz buruk olarak yaşıyoruz. Zira şubat ayında vuku bulan iki büyük deprem ile ülke olarak çok sıkıntılı günler yaşadık ve nice sevdiklerimizi kaybettik.

Kardeşlerimizin derdi bizim derdimizdir, bir uzvun acı çekmesini tüm bedenin hissetmesi gibi bizler de onların hüznünü, acısını ve kederini yürekten hissedip, paylaşıyoruz.

Öte yandan hatırlatmak istediğimiz bir diğer önemli mesele de bayramın kardeşlik ve paylaşma olduğudur. Zira içinde bulunduğumuz bu zor dönemde; sıkıntı ve belaların her taraftan bizleri kuşattığı bu kederli günlerde; inanan her birey, bunu ilahî bir imtihan olarak görmeli, ‘Acaba kulluğumu gösterebilecek miyim?’ endişesi içerisinde değerlendirmelidir.

Zira bu zorluk ve sıkıntılar ile gerçek karakter ortaya çıkar. İyi sanılan bazı insanların ve hatta devletlerin aslında ne kadar bencil, fırsatçı, kimseye acımayan, sadece kendi çıkarlarını düşünen ve kaybedilen canlardan, aç kalan insanlardan zerre müteessir olmayan bireyler olduğu ortaya çıkar.

Bu zorlu süreçte Allah, Resulü ve Masum İmamlar bizleri insanlığa hizmet etmeye çağırmaktadır; kardeşlerimizin derdiyle dertlenmeye, arayıp sormaya, sıkıntılarını öğrenip gidermeye ve elimizden geldiğince kardeşlerimizin yanında olmaya çağırmaktadır.

Fahr-i Kâinat  Efendimizin (saa) hepimizin bildiği şu sözlerini unutmayalım ve tekrar hatırlayalım:

"Komşusu açken kendisi tok yatan benden değildir."

"Müslümanın derdiyle dertlenmeyen Müslüman değildir."

Öyleyse bu bayram coşkusu ile birlikte çevremizde evini ve işini kaybetmiş, sıkıntılar içerisinde olan kardeşlerimizi tespit edip onlara elimizden geldiği ölçüde maddî ve manevî destek olmaya çalışalım.

Bu kutlu günlerin yüzü suyu hürmetine yeryüzünde ne kadar acı ve sıkıntı içinde yaşayan bir can var ise tezlikle feraha ve refaha ulaşması temenni ediyor bayramın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk getirmesini, dünyanın çeşitli bölgelerinde Müslümanları derinden üzen huzursuzlukların sona ermesini Yüce Allah'tan temenni ediyoruz.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği

30 Ramazan 1444
21 Nisan 2023

İstanbul

Ehlader Haber

Editör: Hasan Bedel