.
.

Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla

İslam ümmetinin en büyük bayramlarından biri olan mübarek Gadir-i Hum Bayramı’nı tüm Müslümanlara, Ehl-i Beyt dostlarına ve özellikle de dünyanın her neresinde olursa olsun kalbinde Hz. Ali sevgisi taşıyanlara sonsuz tebriklerimizi sunarız.

Bilindiği üzere Fahr-i Kâinat Efendimizin (saa) tüm hayatı Müslümanlar için büyük önem arz etmektedir; zira Kur'an’ın buyruğu ile sadece onun sözleri değil, tüm davranışları da heva-hevesten, hata ve günahtan uzaktır. Dolayısıyla o Hazret’in (saa) sözleri, davranışları ve takrirleri hüccet, dünyadaki herkes için de sırat-ı müstakimin göstericisidir.

Bununla birlikte Hz. Peygamber’in hayatında çok hassas ve önemli anlar olmuştur, işte o kaderdenk anlardan biri de tarihin en parlak sayfalarını teşkil eden Gadir-i Hum hadisesidir. İslam tarihinde çok az olay; sened, raviler ve âlimler tarafından bu kadar sağlam bir şekilde aktarılmış ve gerçekleştiğine dair hiçbir şüphe bırakmamıştır.

Gadir-i Hum nimetin tamamlandığı, dinin kemale erdiği ve velayete bağlılıkları ile ihlaslı müminlerin imanlarını ispatladığı günün adıdır.

Böylesi bir günde Hum göleti velayetin bereketi ile tarih büyüklüğünde bir okyanusa dönüşmüştür. Gadir-i Hum günü Kurban ve Fıtır Bayramı’nın yanında bir üçüncü bayram olarak inananlara hediye edilmiştir, belki de bazı yönlerden diğer iki bayramdan çok daha büyük ve önemli bir bayram olmuştur. 

Gadir-i Hum yine Yüce Allah’ın buyruğuyla tüm ilahi nimetlerin tamamlandığı ve dinin kemale erdiği gündür.

Allah-u Teâla şöyle buyurmaktadır:

الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا

“Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı beğendim.”

Evet, Gadir; risalet denizini imamet deryası ile birleşimidir:

 مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِ

Gadir-i Hum göleti tarihin gelmiş geçmiş en büyük olayının şahidi ve Allah Resulü’nün buyurmuş olduğu:

مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ

“Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır.” sözünün tanığıdır. 

Bu önemli Gadir-i Hum günü, Hatemu'l Enbiya’nın tarihini, yine Hatemu'l Enbiya’nın velayetinin gölgesinde yeniden okumak için bir fırsattır. Ehl-i Beyt imamlarının tarihi rolleri ve bu rollerin Kur'an öğretileri ile tatbiki, sonrasında toplumsal, siyasi, kültürel ve ekonomik şartlar ile mukayesesi böylesi önemli günlerde üzerinde durulması gerekilen konulardandır.

Bu bilincin yanı sıra tarihin hiçbir devresinde olmadığı kadar günümüzde biz Müslümanların ve özelde Ehl-i Beyt dostlarının çok önemli sorumluluklarının olduğunun da farkında olmalıyız. Tüm düşmanların birleştiği ve İslam’ı kötü göstermeye çalıştığı bu günlerde bizler, Öz Muhammedî İslam’ı ve Gadir-i Hum mesajlarını en güzel şekilde yaşayıp, başkalarına ulaştırmamız gerekmektedir.

Bizler, tüm İslam düşmanlarının; ister bilinçli, planlı, programlı İslam’a savaş açanlar olsun, isterse de bilinçsiz bir şekilde Emperyalist ve İslam düşmanlarına çalışanlar olsun; onların tüm planlarını suya düşürmemiz gerekmektedir. Bunun için de Gadir-i Hum’u ayrışma sebebi değil bilakis ortak paydalarımızın bayramı ve vahdetin en büyük katkı sağlayıcısı olarak değerlendirmeliyiz.

Bu duygu ve düşünceler ile tekrar bu mübarek bayramı tebrik arz eder, yüce Allah’tan tüm Müslümanların yüceliğini ve dünya mazlumlarının kurtuluşunu niyaz ederiz.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği

06 Temmuz 2023

İstanbul

Ehlader HABER