.
.

On4 TV'de Aksa Tufanı Özel programında konuşan Türkiye'deki Ehlibeyt Alimlerinin çatı kuruluşu Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras, Filistin davasına yönelik bir takım açıklamalarda bulundu.

Akaras yapmış olduğu açıklamalarla İşgalci İsrail'in "Tanrı" olarak görüldüğü ve eleştirilemediğine değinerek, "İsrail Tanrı değildir. O vahşi, sitematik cinayetler uygulayan bir terör şebekesinin adıdır." dedi.

İşgal rejiminin tarihine değinmek isteyen Ehalder Başkanı, "1920'li yıllarda Osmanlı'nın İngiltere'ye olan borçları neden silindi? Tarihçilerin bunu açıklaması lazım." dedi. Ayrıca 1880'li yıllarda Osmanlı tarafından Filistin bölgesinde yabancılara yönelik çıkarılan serbestlik yasalarına değinerek, "Rusya'dan getirilen Siyonistlere verilen haklar nelerdi? Bunların açıklanması lazım" diye konuştu.

Akaras, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Osmanlı'nın silinen borçları gündeme gelmiyor ancak Filistinlilerin sattıkları topraklar gündemde yer alıyor. O zamanlar Osmanlı tarafından onlara sunulan imkanlar nelerdi? Bunları açmak gereklidir. Çünkü Filistin İslam coğrafyasınının bir parçası olmakla birlikte Osmanlı'nın da toprağıydı. Filistine yapılanlar hataları ve sevaplarıyla ortaya çıkmalıdır. Kendi yaptığımız hataları ve Siyonistlere tanıdığımız hakları mazlum Filistin halkına atmayalım." 

Filistin halkının birkaç katı dışarıda mülteci olarak yaşıyor

Ehlader Başkanı şu açıklamalarda bulundu:

"İşgal edilmiş bir şehir düşünün, örneğin İstanbul. Polisi silahı elinden alınsa bu hak ne yapabilir? Bu halkın yapacağı şey izzetle ve onurla ölmekten başka bir şey değildir. İşte Filistin halkı bunu yapıyor. Zamanında sapan ve taşla bunu yaptı. Sonra birileri çıktı bunlara silah verdi, mermi verdi ve sonuçta bugün roket, füze ve insansız hava araçlarına sahip oldular."

Dünyanın ikiyüzlü olduğuna değinen Akaras, bunun içine bazı Müslüman devletlerin de dahil olduğunu söyleyerek, "Filistini işgalden kurtarmak isteyenler bu ülkeler tarafından terörist olarak görülüyor, işgalciler de resmi devlet olarak lanse edilmeye çalışılıyor." açıklamasında bulundu.

Gazzeliler zaten hergün ölmektedir

Akaras şu açıklamalarla konuşmasını sürdürdü:

"İsrailliler o kadar çok paronayak olmuşlar ki, herhangi birinden en ufak şüphe duyduklarında birilerini öldürebiliyorlar. Hatta kendi vatandaşlarını bile öldürebiliyorlar. Çünkü dünyaya hesap vermiyorlar. Çünkü İsrail'in oradaki oluşumu İngiltere ve ABD'dir. Gazzeliler her zaman ölüyordu zaten. Haberlerde görüyorduk, işgalci bir buldozer geliyor ve bir Filistinlinin evini yıkıyor. O Filistinli ne yapmalı o zaman?  Bunlar yıllardan beri gerçekleşiyordu."

Filistin direnişinin gerçekleştirdiği Aksa Tufanı operasyonunun başarısı hakkında konuşan Akaras, "İsrail, yenilen bu imajından öyle bir şekilde rahatsız olduki, bugünkü katliam ve bombalamaları bu öfkenin bir eseridir." açıklamasında bulundu. 

75 yıldır 80 yıldır Filistnlilerin katledildiğine değinen Akaras, "Tüm dünyanın gözü önünde sözde özgür, demoktrat ve insan hakları sanuvusu olan dünyanın gözü önünde yıllardan beri öldürülüyorlardı. Filistin milleti şehadet aşığıdır. Enkazdan altında kalmasına rağmen enkaz altından elini çıkarıp zafer işareti yapan bir milletle karşı karşıyayız. Biz istiklal mücadelesi vermiş bir millet olarak bunu en iyi anlayan millet olmamız gerekir." açıklamalarında bulundu.

İsrail kamuoyunda yenildi

Ehlader Başkanı şu açıklamalarda bulundu:

"Propoganda yapan işgal rejiimi, ABD, İngiltere yani bütün müstekbir ve emperyalist medya, dünya halklarına karşı yenildiler. Avrupada insanlar Filistin'in yanında olacak şekilde soskaklara çıkmaktadır. Aksa Tufanı operasyonunun ilk gününde İsrail yanlısı tutum yapan bazı yerel televizyon programları, bugün Gazze halkı yanında bir tutum sergilemektedir. Dünya genelinde İsrail'le normalleşme sonlandı. Hangi müslüman ülke artık İsrail'le normalleşebilir? Bugün Türkiye'de hiçbir yetkili kalıp da biz İsrail'le dostuz deme cesareti gösteremiyor."

Maskeli insanların dünyamızda çok olduğunan değinen Ehlader Başkanı, din ve ırk adı fark etmeksizin bir çok kimsenin maskesinin düştüğünü ifade etti. 

İki devetli çözüm

Akaras konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"İki devletli çözüm diyorlar, iki devlet yoka aslında orada devlet olan İsrail'dir çünkü ordusu olmayan devlet olmaz. Yani Filistinlilerin tamamı sivil, onlara göre de teröristtir. Filistinliler katledilirken neden itidal çağrısı yapmıyorlardı da şimdi İsrailliler öldürülünce itidal çağrısı yapmaya başladılar? Bu ikiyüzlülüktür. Bu konuda maskeler düştü. Çekmiş oldukları duvarlar İsrail'i korumayacak. Tek yapabildikleri şey, uçak kaldırıp çocukları katletme pahasına Gazzelileri bombalamak."

ABD ve İngiltere'nin savaş gemileri ve donanmalarını İsrail'e göndermesine ilişkin, "Onlar diyor ki bizim çocuğumuzu dövüyorlar, gidip çocuğumuzu kurtarmalıyız." açıklamasında bulundu.

Dünyada düzen değişiyor

Ehlader Başkanı şu açıklamalarda bulundu:

"Dünya yeni bir düzene doğru ilerliyor. Kimi ülkeler bu düzenden memnunken kimileri de değişmesi için bir takım bedeller ödüyor. Rusya bedel ödüyor, Çin bedel ödüyor, İran bedel ödüyor, Irak, Güney Amerika ülkeleri ve bunun gibi onlarca ülke bu değişim için bedel ödüyor. Bugün bedel ödeyen ülkeler yarın dünyada söz sahibi ülkeler olacaklar. Bedel ödeyen bu ülkeler bugün Gazze'nin yanında. Rusya, Gazze'nin yanında, İran, Gazze'nin yanında. Bugün herkes kabul ediyor ki İran, Gazze'nin yanındadır."

"Filistinliler toprak sattı" iddiası

Akaras konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Onlar toprak satmadılar, Türk halkının kaçta kaçı gelen mültecilere karşı "merhaba, hoşgeldiniz, ne iyi ettiniz de geldiniz." der? Halkımızın kaçta kaçı mültecileri daimi olarak kabul eder? Ama millet kabul etmediği halde iktidarın isteği doğrultusunda bu gerçekleşiyor. Biz istesek de istemesek de iktidarın çıkardığı yasalar ve benzer şeylerle bunlar burada kalıyorlar. Yarın Allah korusun bu süreç bir iş savaşa dönüşürse, o zaman Türk halkı için "onlar bedelini ödesin" mi diyeceğiz. Hatta ev sattılar, toprak sattılar. Satılıyor bunlar. Yani toprak satışı konusunda benzeri şeyler 1880'li yıllarda Filistinli yıllarda uygulanan şeylerin aynısıdır. Ama mülteciliğin de belli bir sınırı vardır. Onun dışında bu mültecilerin gitmeleri lazımdır. Suriye'liler gelmiş, bu insanlar gerçekten vatanlarını seviyorlarsa gitsinler savaşsınlar. Eğer sevmiyorlarsa, kendi vatanlarını sevmeyenin benim vatanımı sevme ihtimali var mıdır? O halde, Filistinliler vatanları için canlarını ortaya koyuyorlarsa, sen kim oluyorsun da bu işgale karşı canını ortaya koyan, vatan sevgisiyle dolup taşan bu insanlar için bu hakaretlerde bulunuyorsun?"

Ortak noktada bir araya gelmek durumundayız

Ehlader Başkanı şu açıklamalarda bulundu:

"Bazen şöyle bir durum oluyor, "bu mitingi kim yapıyor?" , "falanca parti" o zaman ben ona gitmem deniyor. Bizim ortak noktalarımız ne o zaman? Ne zaman bir araya geleceğiz? Geçen Şubat ayında bir deprem yaşadık. Orada şu parti bu iktidar şu muhalafet diye ayırt etik mi? Etmedik. Filistine destek olmak için şu parti veya şu kuruluş bu kuruluş diye ayırt etmememiz lazım. Bunu yapan kimseler vicdan yoksunudur."

Akaras, programın sonunda şu ifadelerde bulunarak konuşmasını sonlandırdı:

"Biz İsrail'siz bir dünya istiyoruz ve direniş cephesinin maddi maneviş sonuna kadar yanında olacağız. Filistin davası milli bir dava değil, Arap-İsrail davası değil,  Yahudi-Müslüman savaşı değil, onurlu ve onurlu insanların ve hür insanlara karşı sahtekar insanların mücadelesidir."