.
.

Ehlader Araştırma Bölümü

Ali Carfi


 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ


 

İran saldırısında 7 rekor kırdı ve İsrail ekonomisine 1,35 milyar dolar zarar verdi.

Bazı Yahudi sevici medya çevreleri İran’ın Siyonist İsrail’i vurmasını küçümseyip ‘tiyatro!’ diyecek kadar basiretsiz yorumlar yapsalar da, İran’ın mutlak başarısı gün gibi ortada durarak kendisini gösteriyor. Gazze ve Filistin için Siyonist İsrail’e korkudan bir taş bile atamazken İran’ın başarısını görmezden gelmek katliamcı İsrail’in yanında yer almanın kurnazca bir yoludur.

İsrail medyası bile, İran’ın insansız hava araçları (İHA) ile düzenlediği saldırının İsrail ekonomisine maliyetinin 1,35 milyar dolar olduğunu belirtti ama İsrail sevicileri bunu bile dile getiremediler.

Yediot Aharonot gazetesinin Eski İsrail Genelkurmay Başkanı Müsteşarı Tuğgeneral Ram Aminah‘ın değerlendirmelerine yer verdiği haberinde, İsrail’in o geceki savunma maliyetinin 4-5 milyar şekel (1,08 – 1,35 milyar dolar) olduğu ifade ediyor.

Bu rakamın sadece İran tarafından fırlatılan füzelerin düşürülmesi için harcanan savunma maliyeti olduğuna işaret eden Aminah, yaralanmalar ile füzelerin isabet ettiği yerlerde yol açtığı hasarın bu rakama dâhil olmadığına dikkat çekti. Eski İsrail Genelkurmay Başkanı bunları açıkça söylerken bu alçak İsrail’e bir taş bile atma cesareti olmayan sahtekâr Yahudi sevici sözde Müslümanlar tiyatro desin bakalım.

İsrail’in geliştirdiği anti balistik füze sistemi Arrow‘un tanesinin 3,5 milyon dolar olduğunu belirten Aminah, İran İHA’larının düşürülmesi için havalanan uçakların da ayrı bir maliyeti olduğuna işaret etti.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İran’ın İsrail’e yönelik saldırılarına ilişkin yaptığı basın toplantısında şu ana kadar İran’dan İsrail’e 200’den fazla İHA ve balistik füze atıldığını bildirmişti. Alçak İsrail’in terör Ordu Sözcüsünün söylediği şeyler de var tabi. Şunu da söylemek gerekir ki Navatim Hava Üssü'nde en az 44 Mossad askeri öldürüldü ve 18 polis memurunun da durumunun ağır olduğu söyleniyor. Ayrıca konsolosluk saldırısını yapan F35 uçaklarının da imha edildiği söyleniyor.

Ne olmuştu?

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan ikisi general rütbesinde toplam 7 kişi şehit edilmişti.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran’ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

Devrim Muhafızları Ordusu, İran topraklarından İsrail’e 170 adet kamikaze insansız hava araçları,110 balistik füze ve 45 seyir füzesi ile saldırı başlatıldığını duyurmuştu.

İran bu saldırısında başarılı bir şekilde İsrail’i vurarak 7 ayrı rekor kırdı.

Kevser Kültür Merkezi’nden Tesliyet Mesajı Kevser Kültür Merkezi’nden Tesliyet Mesajı

1- İran dünyanın gelmiş geçmiş en büyük SİHA saldırısını düzenledi ve füzeler hariç 170 adet şahit intihar insansız hava aracını birden kaldırarak rekora imza attı.

2- Günümüze kadar dünyada ilk ülke olarak Siyonist İsrail’in üzerine küresel çapta 110 yerli balistik füze ve 45 seyir füzesi atan ilk Müslüman ülke olma rekorunu kırdı.

3- İran devrim güçleri aynı anda koordineli olarak İran’ın farklı bölgelerinden düşman İsrail’in farklı bölgelerine başarılı bir şekilde saldırı düzenleme başarısını göstermiştir.

4- İran ilk kez Siyonist İsrail’e karşı kümeli başlık sistemi kullanarak Siyonist hava savunma sistemlerini şaşırtmayı başarmış ve diğer füzelerin hedefi vurmasını sağlamıştır.

5- İran en uzun menzile sahip füzeler kullanarak düşman hedeflerini uzaktan vurabilme rekorunu 2000 ile 2500 kilometre menzilli Şahap 2 füzelerini kullanarak 12 saat havada kalabilen muhacir 6 ve fark edilmeden saatlerce uçabilen intihar dronesi olan 170 şahit insansız hava araçları ile kırdı.

6- 57 yıl sonra İsrail ‘e bu şekilde hiçbir ülke saldırmamıştı ve İran büyük çapta bir saldırı düzenlemiş ve İsrail’i vuran ilk Müslüman ülke unvanını elde etmiştir.

7- İran 55 milyon dolar harcayarak düşman İsrail’e bir gün içerisinde 1.5 milyon dolar zarar veren bir saldırı düzenledi ve gece saat 21:30’da saldırı açıklaması yapan İran’ın fırlattığı füzeler saat 02:00 civarlarında hedefe ulaştı. Bu da en uzun süreli uçurulan toplu SİHA saldırısı olarak askeri tarihe rekor olarak yazıldı. Direnişin öncülüğünü yapan komşumuz İran İslam Cumhuriyeti’nin başarısı büyük şeytan Amerika’yı, Siyonist İsrail’i, Yahudi sevicileri, satılmış yandaşları üzmüş olabilir ama biz küfre karşı İran’ın, Filistin ve Gazze’nin, Ensarullah’ın, Hizbullah’ın ve Irak direnişinin yanındayız. İran İsrail’i vurarak dünyaya da hür vicdanlı müslim, gayrimüslim, Sünni, Şii olmak üzere tüm insanların yüreğine su serpmiştir.